Idealny do gier?

Acer V15 Nitro - test laptopa

Autor: Krzysztof Podlaski | Data: 2016-01-15 00:40:34

A A A | Wejść na stronę 61411 | Komentarzy 3


Pokaż specyfikację

Acer V15 Nitro -Black Edition (VN7-592G)
Procesor Core i7-6700HQ (2,6GHz - 3,5GHz, 6MB cache, 4c/8th, 45W, cTDP 35W , do 64GB RAM DDR4-2133MHz), HD Graphics 530 350MHz-1,05GHz, do 1,7GB VRAM, 4096x2304x60Hz (eDP i DisplayPort) DX12, OpenGL4.4
Chipset HM170
RAM 2x 16 GB 2133MHz DDR4 RAM
Matryca 15? IPS Adobe RGB 3840x2160, Matowy panel dostarczył Sharp: LQ156D1JW02D , SHP1452
Grafika GTX 960M 4GB GDDR5 GM107M, 28nm Maxwell
HDD 512GB - NVMe Samsung MZVPV512 16 MLC, oraz 2TB HDD: ST2000LM003 HN-m201RAD
WiFi Qualcomm Atheros QCA61x4A 802.11ac + BlueTooth 4.0
LAN Realtek GBe RTL8168/8111
Złącza 1x USB3.1 Type C+Thunderbolt 3, 2 USB 3.0,1xUSB2.0,LAN RJ-45, HDMI, mini-jack combo, czytnik kart 4-w-1 (SD/SDHC/SDXC/MMC), Kensington Lock
Kamera HD WebCam
Wysokość 23mm
Szerokość 390 mm
Głębokość 263 mm
Waga 2,2kg
Gwarancja 2 lata

Akumulator dostarczył LG Chem, znamionowa pojemność: 52497 mWh. Napięcie akumulatora 12,739 Volta. Rodzaj ogniw: Li-Ion.

Pierwszy test, bardzo typowy, przeglÄ…danie sieci oraz oglÄ…danie dwugodzinnego filmu, razem laptop wytrzymaÅ‚ 3 godziny i 58 minut na 70%. DokÅ‚adnie mniej wiÄ™cej 50% przeglÄ…danie sieci i 50% oglÄ…danie filmu. Tryb zasilania ustawiony na „Zrównoważony” jasność w okolicach 70%.

Ten zestaw zawiera zarówno dysk HDD oraz SSD, dodatkowo wysokiej rozdzielczoÅ›ci ekran no i peÅ‚ny wydajny procesor, to wymaga sporej baterii aby móc zapewnić tak dÅ‚ugie czasy pracy, ale nawet 100Wh bateria nie da rady przy np. graniu. Niestety to jest tylko poÅ‚owa pojemnoÅ›ci baterii w MacBook’u Pro 15” Retina podstawowy model bez dGPU dziÄ™ki temu może dziaÅ‚ać do 9-ciu godzin.

Test Battery Eater

W peÅ‚ni naÅ‚adowana bateria, uruchamiam test „Klasyczny”: prognozuje obecnie okoÅ‚o 1 godziny 20 minut.

Temperatury i hałas

Laptop wyposażony jest w dość wymagajÄ…ce podzespoÅ‚y. CPU to peÅ‚ny 45Wattowy czterordzeniowy, oÅ›miowÄ…tkowy procesor do tego GPU ok. 60 Watt – to caÅ‚kiem sporo jak na tak smukłą obudowÄ™. ChÅ‚odzenie zapewniajÄ… podwójne rurki cieplne i dwa wentylatory. Niestety rozkrÄ™cajÄ… siÄ™ one do wysokich obrotów aby utrzymać temperatury GPU w ryzach, nie ma tego problemu przy obciążaniu tylko CPU, oraz umówmy siÄ™ – problem jest podczas benchmarków. Niepokoi za to fakt throttlingu GPU już po 5 minutach trwania Furmark’a, ukÅ‚ad chÅ‚odzenia ciÄ…gle oscyluje wtedy miÄ™dzy 82-90C stopniami i jak tylko przekracza granicÄ™ 90C nastÄ™puje niewielki spadek taktowania: z 1150MHz rdzenia na 1084MHz czasem do 850MHz. Najczęściej mamy oscylowanie w granicy 1000MHz i 1150MHz.

Acer Aspire V15 Nitro Black Edition

Rys. Furmark i pełne obciążenie GPU GTX 960M.

PolecaÅ‚bym używanie tego laptopa na podkÅ‚adce, przyjmijmy że albo decydujemy siÄ™ na masywnego 4KG laptopa do gier, albo smukłą maszynÄ™ na której od czasu do czasu chcemy w coÅ› zagrać i wtedy możemy użyć podkÅ‚adki pod laptopa. Być może nastÄ™pne generacje procesów, jak np. nowa architektura 14nm GCN4.0 AMD , przyniosÄ… nam nieco chÅ‚odniejsze ukÅ‚ady GPU przy tej samej wydajnoÅ›ci. Jednak obecnie 100Watt łącznie do wypromieniowania z tak smukÅ‚ej konstrukcji topi każdy baton poÅ‚ożony za laptopem w kilka sekund. I nie jest to przenoÅ›nia.

Acer zaprojektowaÅ‚ wyloty ciepÅ‚ego powietrza tak, aby w razie potrzeby móc wyrzucić na zewnÄ…trz zgromadzony kurz, w tym celu maÅ‚a aplikacja „Acer DustDefender” może odwrócić kierunek obrotów wentylatora, nie zrobi tego jednak kiedy laptop jest pod obciążeniem (co jest oczywistym i poprawnym zachowaniem):

Acer Aspire V15 Nitro Black Edition

Acer Aspire V15 Nitro Black Edition

Rys.: Od lewej: normalny tryb pracy, po prawej – zmiana kierunku, kurz powinien wydostać siÄ™ bocznÄ… lukÄ….
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • 2016-01-15 10:29:38

    Właśnie takiego lapka do gier szukałem. Zastanawia mnie tylko czy wersja Black Edition będzie sobie radziła dostatecznie z odprowadzaniem ciepła. Piszesz że ma z tym problem :(
  • ~Krzysztof Podlaski

    2016-01-15 10:53:15

    Laptop grzeje się dość mocno podczas skrajnego obciążenia, trzeba wziąć pod uwagę że skrajne obciążenie to Furmark (czyli test syntetyczny). Dodatkowo Unigine Valley został odpalony w pełnej - 4K - rozdzielczości ekranu. Przy graniu w rodzielczości FHD nie powinno być tak skrajnie wysokich temperatur.
    Mimo wszystko, zalecałbym granie (zwłaszcza długie sesje) na podkładce. Testowałem bardzo dużo laptopów, wszystkie do pewnego stopnia osiągają poziom nagrzania który zaczyna wpływać na ich wydajność (co można sprawdzić wchodząc do serwerowni, lub wychodząc na dwór :) przy 5C). Laptop aby odprowadzić takie ilości ciepła wymaga dużych wentylatorów i ogromnych radiatorów, wtedy zaś będzie to maszyna o grubości 4cm i wadze 4kg. To się też tyczy Razer'a 15" - trzeba się tylko zagłębić w fora internetowe. Ostrożnie oceniałbym że tandem CPU+GPU do 60Watt może bezproblemowo wypromieniować ciepło z maszyny 15" o grubości do 2cm. Taki tandem jak Core i5-6287U (niestety wtedy dual-core) 28W, do tego GTX 750M - 50Watt. Wtedy mielibyśmy mniejszą wydajność ale stabilną pracę w okolicach 72C dla CPU wraz z GPU pod obciążeniem.
  • 2016-01-27 11:05:49

    zgadzam się z recenzentem że w lapach 15" dodawanie sekcji numerycznej jest idiotycznym rozwiązaniem, zamiast mieć wygodne klawisze do pisania mamy pomniejszone strzałki klawisze jak Del PdDn PdUp Home End trzeba wywoływać przyciskiem Fn
    najgorszym rozwiązaniem dla tych którzy sporo piszą może być pomniejszony prawy Alt (co za dureń to wymyślił)
    płytka dotykowa która nie jest centralnie też nie ułatwia obsługi, chyba że ktoś jest leworęczny, pisanie na klawie która jest przesunięta w lewo bywa irytujące
    cieniutka karta Wi-Fi i/lub anteny w tak drogim sprzęcie to nieporozumienie

    dobry tekst, sporo informacji dodatkowych, dobrze się czyta mimo kilkunastu literufek (przydałby się Word do ich wyłapania)

Komentarz 3


Ostatnio na forum