» załóż konto» przypomnij hasło

VIA Pico-ITX sercem nowoczesnych robotów

Autor: Michał Androsz | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 16465 | Komentarzy 0

VIA Pico-ITX sercem nowoczesnych robotówVIA Technologies, Inc, zaprezentowała na Taipei International Robot Show (TIROS), odbywającym się w World Trade Center w Tajpej na Tajwanie, roboty zbudowane w oparciu o płytę główną VIA EPIA Pico-ITX poznaczone do rozrywki. Robotyka to najbardziej zaawansowany obszar postępu technologicznego. Specjalizacja VIA w ekstremalnie zminiaturyzowanych formatach i doświadczenie w projektowaniu urządzeń wyróżniających się solidnością i rozbudowaną funkcjonalnością, przy bardzo niskim poborze energii, oznacza, że seryjnie produkowane płyty główne VIA EPIA bez problemu znajdują zastosowanie w robotach projektowanych dla potrzeb środowisk akademickich, hobbystów oraz dla zastosowań komercyjnych.
Na stanowisku VIA zobaczyć można trzy kompaktowe roboty opracowane przez PlayRobot, tajwańską firmę projektującą i dystrybuującą roboty edukacyjne, naukowe i rozrywkowe dla jednostek rządowych, ośrodków naukowych i instytutów badawczych, a także znanej z produkcji robotów do samodzielnego montażu dla entuzjastów (www.playrobot.com). Jeden z nich, popularny model Johnny 5, został wyposażony dla celów pokazowych w najnowszą płytę główną Pico-ITX VIA EPIA P700 ze zunifikowanym chipsetem VIA VX800.

“Dzięki specjalizacji w obszarach takich jak miniaturyzacja, integracja funkcji i energooszczędności, VIA od pewnego czasu umożliwia powstawanie coraz bardziej wszechstronnych i mobilnych robotów,” powiedział Daniel Wu, wiceprezes pionu platform wbudowanych w firmie VIA Technologies, Inc. “Platformy procesorowe VIA dosłownie stanowią fundament nowej epoki robotyki.”

Więcej informacji o udziale VIA w Taipei International Robot Show oraz zdjęcia prezentowanych robotów na stronie:
http://www.via.com.tw/en/company/events/2008-TIROS/index.jsp, Zapraszamy również do obejrzenia filmu z wystawy na stronie blogu Technovoyance: http://www.technovoyance.com/index.php/VIA-s-Pico-ITX-Drives-Robotics.html

Johnny 5 – pobudza wyobraźnię hobbystów
Popularność robotyki wzrasta wśród bardzo licznej grupy hobbystów, dlatego zestaw Johnny 5 firmy Lynxmotion to idealne rozwiązania dla początkujących entuzjastów, którzy chcą zbudować własny robot. Oparty na płycie głównej VIA EPIA PX10000G Pico-ITX zestaw zawiera wszystkie urządzenia i oprogramowanie niezbędne do zbudowania i zaprogramowania własnego robota Johnny 5. Zastosowanie kompaktowej platformy x86 VIA znacznie ułatwia tworzenie oprogramowania: hobbyści będą mogli większy wybór języków programowania i sprawdzonych aplikacji.

Więcej informacji o robocie Johnny 5 na stronie

http://www.lynxmotion.com/Category.aspx?CategoryID=103, a na stronie VIA Arena:
http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=5&ArticleID=557 można znaleźć artykuł o
tańczącym Johnnym 5.

Roboty wojskowe
Polowy robot wspierający ewakuację Vecna Battlefield Extraction-Assist Robot (BEAR) oparty na płycie głównej VIA EPIA Mini-ITX to najnowocześniejsze osiągniecie robotyki wojskowej pod względem inteligencji i mobilności. Vecna BEAR został zaprojektowany do pomocy przy ewakuacji żołnierzy w warunkach bojowych – jest w stanie unieść ciężar do 270 kg .Hydraulicznie sterowany korpus z technologiami dynamicznego równoważenia umożliwia poruszanie się w terenie, wewnątrz budynków, a nawet pokonywanie schodów. Dzięki wyjątkowo wydajnemu rozpraszaniu ciepła przez płytę główną VIA, system operacyjny Linux sterujący centralnym komputerem pracuje stabilniej i bardziej niezawodnie.

Więcej szczegółów o robocie Vecna BEAR na stronie:
http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=5&ArticleID=529&P=1

Rozwój robotyki z VIA EPIA Pico-ITX

VIA EPIA Pico-ITX - najmniejsze płyty główne x86 na świecie – szybko stają się kluczowym komponentem nowoczesnych rozwiązań z zakresu robotyki. Siłą formatu VIA EPIA Pico-ITX są nie tylko wyjątkowo małe gabaryty (10cm x 7.2cm) lecz także niska temperatura pracy i wydajność energetyczna procesorów VIA C7 i VIA Eden, oferujących niezrównaną stabilność w ekstremalnie ograniczonych warunkach przestrzennych, typowych dla rozwiązań z dziedziny robotyki. Więcej szczegółów o płytach głównych VIA EPIA Pico-ITX pod adresem:

http://www.via.com.tw/en/initiatives/spearhead/pico-itx/index.jsp

Kompaktowe platformy VIA są stosowane w robotach już od kilku lat. Więcej informacji na ten temat na stronie VIA: http://www.via.com.tw/en/initiatives/robotics/index.jsp
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...