» załóż konto» przypomnij hasło

Pierwszy na świecie, w takim rozmiarze z LGA2011

Shuttle SX79R5 – test mini PC

Autor: Emil Gozdek | Data: 2012-06-29 10:09:10

A A A | Wejść na stronę 98172 | Komentarzy 5

Shuttle SX79R5 – test mini PC Po raz kolejny firma Shuttle dostarczyła do naszej redakcji miniaturowy komputer o nazwie SX79R5. Urządzenie to zostało wyposażone w chipset X79 oraz podstawkę LGA2011, co ma uczynić go nie tylko świetną platformą multimedialną, ale także dobrą „maszyną” do gier. Będziemy mogli zamontować najnowszy procesor Intel Core i7 z Sandy Bridge E (nawet sześć rdzeni oraz do 15 MB cache), napęd optyczny, dwa dyski twarde 3,5 cala (w konfiguracji RAID), a wszystko to zasili załączony do zestawu PSU o mocy 500 W ze sprawnością potwierdzoną certyfikatem 80Plus Bronze. Jak całość spisze się w praktyce? Przekonajmy się.

Shuttle SX79R5 został zapakowany w duże, białe pudełko z plastikową rączką. Jest ono wykonane dosyć minimalistycznie, a na jego powierzchni znajdziemy jedynie nalepkę z informacjami o produkcie. W środku całość została odpowiednio zabezpieczona za pomocą białej pianki, która chroni urządzenie przed wstrząsami w czasie transportu. Pozostałe akcesoria umieszczono w kartoniku oraz foliach. Wśród dodatków znajdziemy przede wszystkim instrukcję obsługi, płytę DVD, dwa kable SATA, kabel zasilający, zaślepkę socketu, śrubki montażowe oraz tubkę z pastą termoprzewodzącą.

Shuttle SX79R5

Urządzenia z serii XPC firmy Shuttle zostały trochę zmodyfikowane w stosunku do wcześniejszych wersji, tak aby lepiej dostosować gabaryty i funkcjonalność dla klienta. Testowany przez nas model jest identyczny, jak SZ68R5, który przecież niedawno Wam prezentowaliśmy.

Shuttle SX79R5

Na froncie mini PC umieszczono kieszeń na napęd optyczny, który ukryjemy za plastikowymi drzwiczkami, które utrzymywane są na dwóch niewielkich sprężynach. Tacka jest wysuwana dzięki przyciskowi, który umieszczono w prawym górnym narożniku.

Shuttle SX79R5

Poniżej mamy miejsca na urządzenie o wielkości 3,5 cala, do którego również będziemy mieli dostęp za sprawą małej klapki na przednim panelu. Oczywiście tutaj dobrym rozwiązaniem będzie także zamontować czytnik kart pamięci.

Shuttle SX79R5

Pod spodem umieszczono logo producenta, przycisk zasilania i reset, a także diody informujące o statusie pracy SX79R5.

Shuttle SX79R5

Na samym dole znajduje się kolejna plastikowa klapka, za którą znajdziemy od lewej strony dwa porty USB 3.0, port USB 2.0, dwa gniazda audio (słuchawkowe i mikrofonowe) oraz kolejny port USB 2.0. Warto dodać, że Shuttle zastosowało w swoich portach USB technologię Quick Charge, dzięki czemu ładowanie smartphone’ów oraz tabletów będzie przebiegało zdecydowanie szybciej bez względu czy komputer jest włączony. W systemach Windows XP i Windows 7 możemy wykorzystać prąd o natężeniu 2A, natomiast pod Linuxem jedynie 500 mA.

Shuttle SX79R5

Z tyłu SX79R5 znalazło się miejsce na gniazdo zasilania oraz panel I/O płyty głównej, który oferuje złącza: 2x USB 3.0, 6x USB 2.0, 1x e-SATA, 1x zasilanie Molex od e-SATA HDD, 2x RJ45 (Gigabit Ethernet), 5x złącze audio oraz 1x wyjście optyczne dla dźwięku cyfrowego.

Jak widzimy, Shuttle udostępnia bardzo szeroki wachlarz portów, dzięki czemu mini PC będzie mógł zostać wykorzystany do najróżniejszych celów i nie będzie nas ograniczał. Trochę szkoda, że zabrakło chociażby FireWire, jednak w obecnych czasach nie jest ono już tak popularne. Warto podkreślić obecność dwóch złączy Gigabit LAN, które pozwalają podłączenie do dwóch różnych sieci może to być np. router i VOIP. Przydatne może się okazać także w przypadku awarii jednego z gniazd.

Z tyłu znalazł się jeszcze niewielki przycisk reset, który służy do przywrócenia domyślnych ustawień BIOSu.

Shuttle SX79R5

Obudowa Shuttle SX79R5 została wykonana z wysokiej jakości czarnego, szczotkowanego aluminium, które podobnie jak srebrne części z tyłu i na spodzie zbiera dosyć wyraźnie odciski naszych palców. Jednak pomimo tego całość prezentuje się pod względem wizualnym bez zarzutu – nowocześnie i elegancko. Z uwagi na stosunkowo prostą bryłę, będzie pasować zarówno do salonu, jak i do kuchni czy też sypialni.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Francus

  2012-06-30 08:16:33

  Bajeczka. Nowy chipset, fajne wykonanie i z takim CPU to jest wypas :)
 • Sroka

  2012-07-02 12:52:10

  Moc w niewielkim zestawie. To jest to :D
 • Storm

  2012-07-02 13:38:04

  Czy przy takim procku nie było za głośno w czasie grania ?
 • JegoMosc

  2012-07-02 15:44:11

  wydaje mi się, że ten mały cooler może mieć problemy z 6 rdzeniowym prockiem w stresie na dłuższą metę..
 • ~Yood

  2012-07-02 18:47:58

  Wypasiony sprzęt, jak ktoś ma kasę to niech bierze. Miałem starszy model Shuttle i spisywał się rewelacyjnie przez długie lata

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...