» załóż konto» przypomnij hasło

Shuttle XPC Slim DS10U – recenzja mini PC

Autor: Marian Umanski | Data: 2020-11-23 22:46:35

A A A | Wejść na stronę 5812 | Komentarzy 1

Shuttle XPC Slim DS10U – recenzja mini PC

Tym razem wzięliśmy na warsztat nowy, bezwentylatorowy mini PC od firmy Shuttle. Urządzenie to wykorzystuje ósmą generację procesorów Intel Whiskey Lake, dzięki czemu możemy rozszerzyć wewnętrzną pamięć masową za pomocą dysku 2,5 cala SATA lub M.2, do tego mamy dwa sloty pamięci SODIMM RAM DDR4 i trzy wyjścia wideo (z czego dwa 4K @ 60 FPS). To wszystko wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z bardzo ciekawym urządzeniem, które obecnie można nabyć w Polsce za około 1200 złotych. Jeżeli jesteście ciekawi czy warto się nim zainteresować to zapraszamy do lektury.

Spis treści

Tytułowe urządzenie przyjechało do nas zapakowane w standardowe, solidne pudełko z wygodną rączką do przenoszenia. Na bocznej ściance znajdujemy nalepkę ze specyfikacją komputera. W środku poza samym DS10U mamy także kabel zasilający, instrukcję obsługi, zestaw montażowy VESA, śrubki, dwie anteny WiFi, sterowniki na płycie CD oraz sam zasilacz.

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Przyjrzyjmy się bliżej samemu mini PC, który został zamknięty w solidnej, czarnej obudowie, a po jej prawej i lewej stronie umieszczono liczne otwory wentylacyjne. Z przodu umieszczono dwie diody LED, które informują nas o stanie pracy urządzenia, dwa porty USB typu 3.1, gniazda audio, czytnik kart SD, cztery porty USB 2.0 oraz przycisk power. Z tyłu umieszczono potrójne wyjście wideo (HDMI, DisplayPort i COM/VGA), dwa złącza sieci Gigabit Ethernet, dwa miejsca do przykręcenia anten zewnętrznych, miejsce na wtyczkę od zasilacza, złącze COM oraz kolejne dwa porty USB 3.1.

Shuttle DS10U

Na spodzie widzimy dwie osłony, które można bardzo zdemontować i zainstalować dwie kości pamięci RAM i dysk M.2 oraz dysk SATA 2,5 cala po drugiej stronie. W górnej części umieszczono procesor wraz z radiatorem, który ma za zadanie odprowadzenie ciepła z jego powierzchni. Trzeba przyznać, że cała konstrukcja jest solidna, bezbłędnie spasowana i przede wszystkim dobrze przemyślana.

Shuttle DS10U

W środku testowanego Shuttle XPC DS10U został zainstalowany procesor dwurdzeniowy Intel Celeron 4205U, który oferuje dwa wątki i jest taktowany zegarem w przedziale od 1,5 do 2,6 GHz. Mamy tutaj także zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 610 z zegarem do 800 MHz i 12 jednostkami EU. Ten układ ma maksymalny pobór mocy na poziomie 15 W (TDP) i jego wydajność okazuje się całkiem przyzwoita (na poziomie Intel Celeron J5005) o czym przeczytacie dalej.

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Na potrzeby testów zamontowaliśmy w środku dwie kości pamięci RAM DDR4 2133 MHz (w konfiguracji Dual Channel) oraz dysk SSD, na którym zainstalowaliśmy system operacyjny Windows 10 w wersji 64 bitowej. Dzięki procesorowi Intel Celeron 4205U komputer działał naprawdę płynnie i nie odnotowaliśmy spadku wydajności nawet przy otwartych licznych zakładkach w przeglądarce internetowej. Mogliśmy w tym samym czasie mieć odpalone różne multimedia i otwarty edytor grafiki. Oczywiście to budżetowa wersja i osoby oczekujące więcej mocy powinny pomyśleć o układach z rodziny Core (i3, i5 lub i7). Oczywiście byłby tu możliwy drobny overclocking, ale uznaliśmy, że sprzęt ten nie jest dedykowany do tych celów i nie dotykaliśmy BIOSu.

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Shuttle wyposażyło model DS10U w kartę sieciową WiFi ac oraz Bluetooth 4.2 (Realtek RTL 8821CE), a także dwa porty sieci przewodowej Gigabit Ethernet (Intel i211 i i219LM).

Shuttle DS10U

Za pomocą aplikacji pomiarowo-testowych wykonaliśmy kilka testów, żeby sprawdzić, jaką wydajność może zaoferować Shuttle DS10U. Dla konfiguracji, którą Wam przedstawiliśmy uzyskaliśmy następujące wyniki w poszczególnych benchmarkach. Poniższa lista pozwoli Wam porównać rezultat tytułowego sprzętu z Waszymi komputerami, co da najlepszy obraz oferowanej wydajności:

 • PCMark 8 Home Convencional: 1810 punktów
 • GeekBench: 2312 (CPU pojedyńczy rdzeń), 3982 (CPU wiele rdzeni) oraz 20106 (GPU Compute)
 • Cinebench 15: 69 (CPU pojedyńczy rdzeń), 134 (CPU wiele rdzeni) i 29 (OpenGL)
 • 3DMark: 36120 (Ice Storm), 3760 (Cloud Gate) i 502 (Fire Strike)
 • AIDA64 GPGPU Benchmark: odczyt pamięci 6420 MB/s (GPU) i 21480 MB/s (x64 CPU), zapis pamięci 6425 MB/s (GPU) i 30462 MB/s (x64 CPU), kopiowanie pamięci 18349 MB/s (GPU) i 25004 MB/s (x64 CPU)

Warto podkreślić, że DS10U doskonale radzi sobie nawet przy wysokim obciążeniu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wydajność zintegrowanego układu chłodzenia, który jest pozbawiony wentylatora. Temperatura cały czas jest utrzymywana na bezpiecznym poziomie. Na pierwszym rdzeniu odnotowaliśmy maksymalnie 45 stopni Celsjusza, natomiast w czasie spoczynku temperatury wahały się w granicach 32 st C. Naprawdę w tej kwestii jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. W tym miejscu możemy podkreślić fakt, że sprzęt pracuje bezgłośnie.

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Shuttle DS10U

Mini PC wykazuje bardzo niski pobór mocy. Podczas czuwania komputer pobierał około 6,5 W, natomiast przy odpaloną przeglądarką www i edytorem tekstu nigdy wynik ten nie przekraczał 12,2 W. W czasie uruchomionych benchmarków odnotowaliśmy najwyższy pobór na poziomie 20,5 W, co i tak jest bardzo pozytywnym rezultatem.

Shuttle DS10U

Pomimo, że Shuttle nie dedykuje tego urządzenia graczom, to nie bylibyśmy sobą jakbyśmy nie sprawdzili czy DS01U pozwala na chwilę relaksu lub współzawodnictwa w sieciowych potyczkach. Jak już wspomnieliśmy mamy tutaj procesor graficzny Intel HD Graphics 610, który pozwoli nam na zabawę w prostych tytułach, które znajdziemy m.in. w sklepie Microsoftu. Zainstalowaliśmy jednak kilka bardziej wymagających gier, żeby sprawdzić maksymalne możliwości DS01U:

Counter Strike Global Offensive – tutaj mogliśmy prawie płynnie grać w rozdzielczości Full HD przy wszystkich średnich ustawieniach detali, ponieważ wtedy średnie klatki na sekundę były na poziomie 28 FPS.

Zdecydowanie lepszy wynik osiągnęliśmy w znanej grze MOBA, czyli DOTA 2, gdzie przy niskich ustawieniach i rozdzielczości na poziomie HD mieliśmy nawet ponad 60 klatek na sekundę. W przypadku bardziej wymagających tyłów jak np. Overwatch był już problem z rozgrywką przy niskich detalach i 720p, gdzie nie mogliśmy przekroczyć magicznej granicy 25 FPS. Stąd idzie wniosek, że DS10U od Shuttle nie jest idealnym sprzętem dla graczy, ale przy prostszych/starszych tytułach nie zawiedzie nas pod warunkiem, że nie oczekujemy wysokich detali.

Przechodzimy teraz do sprawdzenia, jak w kolejnym zastosowaniu poradzi sobie sprzęt od Shuttle. Przyszedł czas na odtwarzanie materiałów wideo, które tutaj mają wsparcie od zintegrowanego układu graficznego za sprawą VPU ze sprzętową obsługą kodeka HEVC i dekodowania VP9. Nie zabrakło także wsparcia dla HDR. Nie ulega więc wątpliwości, że komputer ten nadal się jako system multimedialny z wykorzystaniem programów Kodi czy Plex. Przypomnijmy, że ten pierwszy jest niezastąpiony przy katalogowaniu filmów przechowywanych na dyskach lokalnych i sieciowych, natomiast drugi to doskonały serwer multimedialny, dzięki któremu możesz oglądać swoje filmy, zdjęcia i muzykę praktycznie na każdym urządzeniu.

Shuttle DS10U

Sprawdziliśmy kilka materiałów wideo na DS10U i byliśmy pod wrażeniem. Mini PC bez problemu poradził sobie z materiałami typu 1080p/4K/h.264 czy h.265/4K/10-bitowy HDR. Również jesteśmy zadowoleni z przesyłania strumieniowego, co mieliśmy okazję sprawdzić w najpopularniejszych aplikacjach jak YouTube, Netflix czy HBO. Korzystaliśmy z domyślnych aplikacji, ale również po prostu z przeglądarki www. I tutaj możemy spokojnie potwierdzić płynne działanie Netflixa w jakości 1080p z dźwiękiem 5.1, YouTube w jakości 4K z dźwiękiem przestrzennym czy także HBO w jakości Full HD przy dźwięku w jakości stereo.

Na koniec warto dodać, że są też dostępne inne wersje tego modelu, które wyposażono w mocniejszy procesor Intel Core i3-8145U, Intel Core i5-8265U oraz Intel Core i7-8565U. Producent sugeruje, że mini PC tego typu mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie komputer musi pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sprzęty Shuttle można ustawić na różne sposoby tj. poziomo (pomimo braku gumowych nóżek), pionowo za pomocą osobnych nóżek z zestawu oraz z tyłu monitora przy pomocy adapteru VESA.

Podsumowanie
Po zapoznaniu się z budową, wykonaniem i możliwościami Shuttle DS10U możemy potwierdzić, że jest to bardzo ciekawe urządzenie, które cechuje się nie tylko bezgłośną pracą (dzięki chłodzeniu bez wentylatora), ale także całkiem dobrą wydajnością, która powinna wystarczyć nam do użytku domowego. Model ten wyróżnia się także możliwością zamontowania z tyłu monitora (obsługa VESA), oferuje blokadę Kensington oraz bardzo łatwy montaż/wymianę podzespołów za sprawą dwóch klap na spodzie. W środku przygotowano miejsce na dysk M.2 2280 lub 2,5 cala SATA. Do tego mamy dwa sloty na pamięć RAM DDR4 (Dual Channel), przez co możemy zbudować całkiem wydajną konfigurację. Warto także podkreślić bardzo rozbudowane połączenia sieciowe, a w szczególności WiFI AC z dwoma antenami zewnętrznymi, które zapewniają świetny zasięg. Urządzenie Shuttle jest dobrze wykonane i przyjemne dla oka, dlatego może spokojnie znaleźć miejsce w salonie czy na naszym biurku, a przyda się nie tylko do oglądania filmów w najwyższej rozdzielczości, ale także zagramy na nim w starsze gry przy niższych detalach. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z ogólnej wydajności DS10U i cieszymy się, że można skonfigurować go według własnych upodobań i potrzeb. Ten sprzęt naprawdę może sprawdzić się w najróżniejszych zastosowaniach i powinien zaspokoić potrzeby większości nabywców.

rekomendacja

>> Aktualne ceny i najlepsze oferty znajdziesz pod tym linkiem <<

 

 •  
 • 1

 •  
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~gość

  2020-11-24 01:48:55

  Problem w tym, że jest to droższe niż NUC od Intela na 8109U, który wydajnościowo zjada testowane mini pc na śniadanie. Wręcz przepaść. 1099zł w popularnym u nas sklepie.

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...