» załóż konto» przypomnij hasło

Kieszonkowe komputery

Zotac ZBOX PI221 pico i PI330 pico – test miniPC

Autor: Michał Gębala | Data: 2017-01-24 12:48:46

A A A | Wejść na stronę 21113 | Komentarzy 3

Zotac ZBOX PI221 pico i PI330 pico – test miniPC

Komputery kieszonkowe pojawiły się na rynku już kilka lat temu, a najbardziej przełomowym urządzeniem był Intel Compute Stick. Nie zwojował on co prawda rynku, ale głównym powodem była niska wydajność. Teraz poza Intelem mini PC produkują także inne, znane firmy jak np. Asus, Modecom czy Zotac. My w poniższym artykule przyjrzymy się dwóm ciekawym produktom tego ostatniego, a dokładniej modelom ZBOX PI221 pico i PI330 pico. Zapraszamy do lektury.


Idea kieszonkowych komputerów jest z nami od kilku lat. Czy rzeczywiście chodzi o to, żeby schować takie urządzenie do marynarki? I tak i nie, ponieważ sprzęt tego typu nie oferuje zawrotnej wydajności i może być wykorzystany do przeglądania sieci, tworzenia tekstów czy arkuszy kalkulacyjnych. Komputery zajmują mniej miejsca niż laptopy czy Ultrabooki, a także zasilane są ze złącza USB 3.1 typu C lub micro USB.

Takie urządzenia mogą zostać podłączone do telewizorów, gdzie brakuje funkcji smart TV i z powodzeniem ją zastąpić. Przecież jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku system operacyjny Windows, którego możliwości są bardzo duże. Oczywiście komputery o wielkości pendriva czy kostki masła nie są tak wydajne jak normalne pecety. Komponenty upakowane na malutkiej płytce nie są w stanie zapewnić takiej mocy obliczeniowej. Dominują tutaj procesory Intel Atom, które pobierają mało energii, 2 GB pamięci RAM (niekiedy 4 GB), a za miejsce na pliki odpowiada nośnik eMMC. Kolejną wadą jest bardzo ograniczona liczba portów wejścia-wyjścia. Dodatkowo musimy też dla takiego mini PC zapewnić myszkę i klawiaturę, kiedy ten jest podłączony do telewizora w salonie. Można oczywiście skorzystać także ze sterowania pilotem czy smartfonem, ale wydaje się, że będzie to dużo mniej komfortowe.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~elekt

  2017-01-25 10:45:17

  2 GB do Windows 10 to największy minus.
 • ~DORKI

  2017-01-25 12:10:22

  Jest WiFi, jest LAN, jest Bluetooth, chłodzenie całkiem pasywne, więc nic nie buczy. Dla jakiś tragicznie nie wymagających ludzi ciekawe sądzę.
 • Onyks

  2017-01-25 16:25:22

  stick lub box tego typu opłaca się tylko do kwoty około 500 zł, za stówę więcej składamy kompa typu HTPC z o wiele większymi mozliwościami.

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...