» załóż konto» przypomnij hasło

Intuicyjna obsługa i szeroka funkcjonalność

Shuttle Omninas KD21 – test macierzy NAS

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-12-16 14:34:22

A A A | Wejść na stronę 29380 | Komentarzy 2

Shuttle Omninas KD21 – test macierzy NAS

Macierze NAS stają się coraz bardziej popularne również w naszych domach. Wszystko to związane jest z ciągłą miniaturyzacją komputerów oraz wzrostem popularności tabletów i smartfonów. Mają one jednak ograniczoną przestrzeń dyskową przez co użytkownicy muszą sięgać po pomoc serwerów. Macierze NAS dają nam oprócz tego możliwość korzystania z wielu aplikacji i udostępniania swoich danych w sieci. Tym razem w nasze ręce trafił model KD21 z serii Omninas od Shuttle. Sprzęt ten jest następcą testowanego już Omninas KD20. Jak wypadł na tle poprzednika? Przekonajcie się.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja OMNINAS KD21
Procesor Marvell 88F6707 1.0 GHz
Pamięć 512MB DDR3
Wydajność 100 / 70 MB/s
USB 3.0 2
USB 2.0 1
Czytnik kart 1
Gigabit LAN (RJ45) 1
Wake-on-LAN (WOL) Tak
Zarządzenie energią Tak
Serwer Tak
PTP (Picture Transfer Prot.) Tak
Simultaneous server services Yes
Acronis Backup Software since May'13 Yes
Online Firmware Update Tak
2 HDDs in Single Mode Tak
On/Off Scheduling Tak
LED / FAN On/Off Switch Yes
Power (standby/idle) 9,6 W / 19 W

Specyfikacja testowanego NAS dostępna jest powyżej (rozwijana lista). Jak widzicie jest to w zasadzie komputer, bowiem posiada procesor, pamięć i odpowiednie interfejsy. Nie zabrakło również systemu operacyjnego.

Jego serce to procesor Marvell 88F6707 o częstotliwości taktowania 1.0 GHz. Zastosowano tutaj 512 MB pamięci RAM DDR2 (w modelu KD20 mieliśmy zaledwie 256 MB DDR2). Według danych producenta jego wydajność dla zapisu danych wynosi 70 MB/s, a dla odczytu 100 MB/s. To lepsze wyniki niż w przypadku poprzednika (55/75 MB/s).

Sprzęt został zapakowany w ładny biały karton z rączką na górze wykonaną z plastiku, co umożliwia jego wygodny transport. Oprócz tego na jednej ze ścianek umieszczono nalepkę ze specyfikacją i zdjęciem urządzenia. W środku wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. NAS włożono w gąbczaste otuliny, a akcesoria zapakowano w osoby kartonik. W komplecie mamy instrukcję, zasilacz zewnętrzny o mocy 65 W, kabel Ethernet, płytę CD z oprogramowaniem oraz śruby montażowe do dysków twardych.

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Urządzenie zostało wykonane z wytrzymałej, aluminiowej obudowy o grubości 2,5 mm. Oferuje 2,5/3,5 calowe zatoki SATA hot-swap z obsługą RAID 0,1 oraz porty 2x USB 3.0 i 1x USB 2.0. Nie zabrakło również złącza sieci LAN i wbudowanego wentylatora chłodzącego procesor.

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Na panelu frontowym umieszczono w lewym górnym rogu przycisk zasilania podświetlany diodą LED. Podświetlanie można wyłączyć, czego nie było w wersji KD20. Oprócz tego na dole mamy dwa porty USB 3.0 (kompatybilne z USB 2.0) oraz czytnik kart pamięci, który oferuje opcję AutoCopy. Wystarczy złożyć kartę pamięci do czytnika i wszystkie zdjęcia zostaną skopiowane do wcześniej wybranego katalogu. Za uchylanymi drzwiczkami mamy dwie kieszenie hot-swap na dyski twarde. Urządzenie obsługuje nośniki o maksymalnej pojemności 4 TB. Montujemy je przy pomocy dołączonych do zestawu śrub. Żeby je wyjąć z urządzenia korzystamy z wygodnego zatrzasku, który po naciśnięciu odblokowuje sanki i możemy wyjąć dysk (nawet kiedy sprzęt jest uruchomiony).

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Wspomniane kieszenie zostały wykonane z połączenia plastiku i metalu. Ich spód jest perforowany, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Na tylnym panelu umieszczono blokadę Kensington, port USB 2.0, złącze Gigabit LAN i gniazdo zasilania DC. Jest także przycisk reset do przywrócenia ustawień domyślnych. Oprócz tego za kratką wylotową jest wentylator firmy Apistek o oznaczeniu SA7202L o średnicy 70 mm.

Na spodzie widzimy dwie gumowe nóżki oraz nalepkę z numerem seryjnym NAS.

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Całość została pomalowana białym/srebrnym lakierem i prezentuje się bardzo solidnie. Ma wymiary 17 x 9 x 22,5 cm. W środku ścianki zostały wykonane z aluminium, które posiada niezliczoną ilość otworów wentylacyjnych i wygląda trochę, jak ser szwajcarski. Płytka PCB w niebieskim kolorze posiada na swoim laminacie zamontowany procesor oraz moduł pamięci RAM DDR3 o pojemności 512 MB i oznaczeniu Hynix H27U1G8F2BTR IC1 Gbit NAND. Widzimy również kontroler USB 3.0 EtronTech EJ168A IC oraz układ odpowiedzialny za czytnik kart pamięci Genesys Logic GL827L IC.

Shuttle Omninas KD21

Shuttle Omninas KD21

Dyski mogą pracować w trybie RAID-1, który pozwala na przechowywanie identycznych danych na dwóch nośnikach. Jest to bardzo bezpieczne i pozwala na uniknięcie złych skutków awarii dysku.

Ogólna jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie. Obudowa nie zbiera odcisków palców.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • KarambolX

    2013-12-18 12:01:01

    Ogólne brawo dla Shuttle, bo widzę że poprawili wszystko co było niehalo w poprzedniej wersji KD20. Kiedy test KD22? :)
  • ~Zniesmaczony

    2014-01-06 14:38:01

    *Artykuł do dupy!*

    *Potencjalny czytelniku. Jeżeli nie przeczytałeś jeszcze to oszczędź sobie czasu i nie czytaj.*
    Więcej konkretnych (podkreślam) informacji znajdziesz w specyfikacji od producenta:
    http://www.shuttle.eu/fileadmin/resources/download/docs/spec/nas/KD21_e.pdf

    To ma być test?
    Żadnych konkretów, a większość tekstu to jakieś bezsensowne rozwiedzione oczywistości.

    "Sprzęt został zapakowany w ładny biały karton z rączką na górze wykonaną z plastiku, co umożliwia jego wygodny transport."
    Na prawdę?

    "Jest to bardzo bezpieczne i pozwala na uniknięcie złych skutków awarii dysku."
    A są jakieś dobre skutki awarii?

    Wiem, że ktoś się pewnie napracował aby napisać ten artykuł (choć raczej mało). Jednakże mógł się bardziej przyłożyć do testów (zmierzenie mocy urządzenia podczas pracy ciężko nazwać testem).
    Niestety taki artykuł nie wnosi nic ciekawego poza tym, że wiemy że ktoś wypakował z pudełka recenzowany sprzęt, podłączył, pobawił się przez chwilę i porobił przy tym zrzuty ekranów.

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...