Funkcjonalność, pobór mocy i temperatury
Shuttle DS81 – test barebone
Firma Shuttle dostarczyła do naszej redakcji nowy model barebone, który jest przygotowany dla najnowszych procesorów Intel Haswell z TDP wynoszącym maksymalnie 65 W. Model ten wspiera wyjście wideo 4K za sprawą IGP z DirectX 11.1. W tej 1,3 litrowej obudowę o grubości z zaledwie 43 mm możemy zmieścić podzespoły całkiem wydajnego komputera. A za sprawą uchwytów VESA wykorzystanie DS81 może być naprawdę różnorodne. Czy warto zainteresować się tym produktem Shuttle? Sprawdziliśmy to.
Spis treści
Barebone DS681 od Shuttle przyjechało do nas w zwykłym, brązowym kartonie z zielonymi napisami na jego powierzchni. Na jednej ze ścianek umieszczono nalepkę ze specyfikacją urządzenia, a na górze mamy dostęp do plastikowej rączki, która ułatwia transport sprzętu.
W środku wszystko zostało bezpiecznie zapakowane w folię oraz pianki ochronne. Oprócz samego barebone w środku znajdujemy instrukcję obsługi w kilku językach oraz dodatkowe pudełko z akcesoriami. W ich skład wchodzi przewód zasilający, zaczepy VESA, śrubki montażowe, pasta termoprzewodząca, płyta CD ze sterownikami, zaślepka na socket oraz zasilacz. Ten ostatni charakteryzuje się parametrami 19V i 4,74 A. Wyprodukowała go firma Ac Bel.
Sama obudowa Shuttle DS81 przypomina swoim wyglądem i gabarytami zewnętrzny odtwarzacz DVD. Jej wymiary to 190 x 165 x 43 mm przy wadze netto 1,3 kilograma. Na jej froncie mamy liczne interfejsy. W ich skład wchodzi gniazdo mikrofonem i słuchawkowe, czytnik kart pamięci oraz cztery porty USB 2.0. Poza tym mamy tutaj dwie diody informujące o pracy urządzenia oraz przycisk power na środku.
Na górze widzimy dwa otwory, które sugerują, że pod spodem zamontowano dwa wewnętrzne wentylatory chłodzące. Na bocznych ściankach także są liczne otwory wentylacyjne wraz z blokadą Kensington.
Bardzo bogaty jest tył DS81. Widzimy tutaj dwa porty COM, gniazdo zasilania DC-IN, dwa porty LAN, dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0, podwójne złącze DisplayPort, HDMI oraz Clear CMOS. Na spodzie zamontowano cztery, małe gumowe nóżki.
Na płycie głównej zastosowano gniazdo procesora LGA 1150 ze wsparciem dla modeli Intel Core i7/i5/i3/Pentium, których maksymalne TDP wynosi 65 W. Poza tym płyta posiada chipset H81 z własnym radiatorem, natomiast sekcja zasilania procesora jest bez żadnego chłodzenia. Za dźwięk odpowiada znany kodek Realtek ALC892, a obok niego mamy złącze dla wentylatora 4-pin, miejsce do podłączenia speakera oraz USB. Dalej widzimy dwa gniazda PCIe mini i dwa porty SATA (jeden w wersji III, a drugi II). Do zainstalowania pamięci RAM przygotowano dwa gniazdo SODIMM DDR3, które obsłużą w sumie do 16 GB.
Zastosowany tutaj system chłodzenia zbudowany jest z aluminiowego radiatora, który oparty jest na dwóch rurkach termoprzewodzących. Na jego górze umieszczono dwa wentylatory 60 mm.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
SĹawekpl
2014-07-28 19:37:09
do ... taka recka :P
i już widzę na Pentiumie 4K :rotfl: chyba statyczny pulpit :P
1