» załóż konto» przypomnij hasło

Czy opłaca się kupować razem czy osobno?

OCZ RevoDrive Hybrid – test nośnika hybrydowego

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-10-01 19:33:17

A A A | Wejść na stronę 76040 | Komentarzy 4

OCZ RevoDrive Hybrid – test nośnika hybrydowego Firma OCZ wprowadziła w zeszłym roku na rynek bardzo ciekawe urządzenia, jakim jest hybrydowy dysk RevoDrive Hybrid. Produkt ten wykorzystuje zarówno pojemny dysk HDD, jak i również szybki SSD. Takie połączenie dysku talerzowego z SSD jest dobrą alternatywą, dla osób, które szukają rozwiązań stosunkowo tanich i wydajnych. Zasada działania jest banalnie prosta – pliki, z których system korzysta najczęściej umieszczane są na SSD, a pozostałe na HDD, dzięki czemu praca naszego komputera będzie zdecydowanie szybsza. Sprawdźmy na ile zakup OCZ RevoDrive Hybrid jest w obecnym czasie opłacalny. Zapraszam do recenzji.

Hybrydowy nośnik firmy OCZ został dostarczony do naszej redakcji w stosunkowo dużym opakowaniu w biało-błękitnym kolorze. Na jego froncie umieszczono zdjęcie urządzenia, grafikę prezentującą działanie hybrydy oraz wymieniono najważniejsze cechy takiego rozwiązania.

W zestawie zamieszczono oprócz samego dysku również instrukcje obsługi i naklejkę. Wszystko znajduje się w bezpiecznym, piankowym pudełku, dzięki czemu sprzęt jest bardzo bezpieczny w trakcie transportu.

OCZ RevoDrive Hybrid

OCZ RevoDrive Hybrid

Urządzenie, które otrzymaliśmy jest połączeniem dysku HDD o pojemności 1 TB firmy Toshiba (MK1059GSM 2.5") o prędkości talerzy 5400 obr./min oraz nośnika SSD o pojemności 100 GB (NAND flash MLC w wymiarze 25 nm). Wszystko to umieszczono na płytce PCB, którą umieszczamy w komputerze za pomocą złącza PCI Express x4. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją w złączu PCI-Express 2.0 x8 lub x16. Na niej znajdziemy również dwa kontrolery SandForce SF-2281 oraz kontroler RAID umieszczony pod czarnym radiatorem.

OCZ RevoDrive Hybrid

OCZ RevoDrive Hybrid

OCZ RevoDrive Hybrid

Z tyłu widzimy trzy rzędy pamięci NAND Flash MLC, których żywotność wynosi około 5000 cykli. Urządzenie w całości ma około 23 mm grubości, dzięki czemu nie będzie zajmowało więcej niż jeden slot w komputerowej obudowie.

OCZ RevoDrive Hybrid

OCZ RevoDrive Hybrid

Szybkość transferu danych wynosi odpowiednio 130 MB/s w przypadku sekwencyjnego zapisu oraz 290 MB/s w przypadku sekwencyjnego odczytu. Producent deklaruje jednak, że maksymalne transfery wynoszą aż 810 MB/s dla zapisu i 910 MB/s dla odczytu, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę (podczas losowego zapisu 4 KB pliku) sięga aż 120 000 IOPS.

OCZ RevoDrive Hybrid

Firma OCZ nie zapominała również o wsparciu dla technologii TRIM, SMART, VCA 2.0 (Virtualized Controller Architecture 2.0), dzięki czemu wydajność oraz niezawodność nośnika jest zdecydowanie wyższa.

Dysk hybrydowy firmy OCZ uzupełnia przygotowane przez producenta specjalne oprogramowanie o nazwie Dataplex Caching Software. Jest to, to samo rozwiązanie, które mieliśmy okazję testować w przypadku OCZ Synapse. Aplikacja pozwala na przenoszenie plików z dysku HDD na SSD, do których użytkownik najczęściej się odwołuje. Co ważne, są one tylko kopiowane z HDD, a nie z niego przenoszone, dzięki czemu kopia cały czas pozostaje na dysku talerzowym.

OCZ RevoDrive Hybrid

Przed przystąpieniem do testów pobraliśmy ze strony producenta odpowiednie sterowniki. Ich instalacja wymaga również podłączenia naszego komputera do Internetu.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Warwyko76

    2012-10-01 22:34:06

    Generalnie koncepcja dysku hybrydowego przypadła mi do gustu ale na miłość Boską nie za taką cenę!
  • ~Yood

    2012-10-01 22:58:27

    Troche ciekawa konstrukcja, ale tylko w wypadku jezeli moge sobie utworzyc partycje 100GB SSD i 1TB HDD, nie lubie jak za mnie automat decyduje ktore pliki gdzie mam przechowywac, dla mnie to bezsens.
  • ~waldek

    2012-10-01 23:28:55

    Imo niepotrzebnie zrobili to w formie karty PCI-E, juz lepiej bylo zrobic tak samo jak Seagate z Momentusem, tylko dac wiecej cache'u - tak z 16GB juz by bylo naprawde sensowne (a 32GB to by byla bajka).
  • ~Fartek

    2012-10-01 23:30:07

    Hybrydy to pomyłka, to takie wmawianie klientowi że kupuje SSD w cenie HDD. Mały SSD + średni HDD to 10x lepsze rozwiązanie. Sam mam laptopa i zamiast CD, wrzuciłem drugi dysk. Mam teraz 2x 240GB SSD i wystarcza na wszystko (nie robie kopii internetu u siebie). Do tego zewnętrzy HDD 750 GB na backupy i inne rzeczy. Daje rady.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...