» załóż konto» przypomnij hasło

Kolejny klon z Sandforce'em?

Intel SSD 520 Series – test dysku

Autor: Michał Mroziński | Data: 2012-02-07 11:56:44

A A A | Wejść na stronę 68490 | Komentarzy 7

Intel SSD 520 Series – test dysku Jakiś czas temu w naszej redakcji mieliśmy okazję przetestować dyski Intela Serii 510. Modele te – wbrew ówczesnej modzie – bazowały na kontrolerze Marvella. Teraz Intel „dogania" konkurencję w trendach i prezentuje serię dysków SSD opartych o popularnego (choć przez niektórych znienawidzonego) Sandforce'a. Czy Intel odrobił zadanie domowe i wycisnął coś więcej z dobrze znanego układu? Zapraszamy do przeczytania niniejszej recenzji.

Premiera serii 510 nie spowodowała przewrotu na rynku napędów SSD. Intel zaprezentował produkty, które – delikatnie rzecz biorąc – nie dorównywały konkurencji na papierze i - niestety – w rzeczywistości również. Dodatkowo sytuację pogarszał fakt tragicznego stosunku ceny do oferowanych możliwości. Argumentem podnoszonym przez fanów marki była jakość wykonania i niezawodność dysków Intela, co niestety zostało wkrótce obalone przez „błąd 8MB” :) . Mijały miesiące a Intel nie miał niczego czym mógłby zawojować rynek (i konkurencję).

Intel SSD 520

Pierwsze informacje na temat serii 520, które wspominały, iż potencjalnym kontrolerem zastosowanym w nowej rodzinie dysków ma być układ spod znaku Sandforce'a wzbudziły mieszane uczucia (zwłaszcza wśród niezadowolonych posiadaczy dysków z tym kontrolerem). Mimo to Intel przygotowywał się do premiery pracując w pocie czoła nad oprogramowaniem sterującym dla swoich nowych produktów. Czy udało mu się ustrzec błędów oraz mankamentów innych napędów SSD opartych o ten popularny układ? Zdradzę Wam już teraz tą tajemnicę – TAK! Zanim jednak zaprezentuję wyniki – pozwólcie, że wspomnę o specyfikacji technicznej nowej rodzinki:

Intel SSD 520

Jak widzicie – drodzy Czytelnicy – rodzinka nieliczna, ale śliczna. W zasadzie każdy znajdzie dla siebie model odpowiadający jego budżetowi oraz potrzebom. Niestety Intel nie oparł się magii liczb i podobnie jak inni popularni producenci raczy nas wynikami uzyskanymi na danych dobrze kompresowalnych. Jak wielu z Was wie, takie dane w codziennych zastosowaniach stanowią mniejszość, zatem nie należy ich przyjmować jako wyrocznię przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Zdecydowanie bardziej korzystnie jest przeanalizować opinie użytkowników konkretnego modelu oraz ich spostrzeżenia i testy. Najpewniejszą metodą jest porównanie informacji z kilku źródeł – to pozwoli wyciągnąć ewentualne wnioski oraz zbudować możliwie najbardziej pełny obraz wydajności danego urządzenia.

Intel SSD 520

Intel SSD 520

Intel SSD 520

Dyski zostały wyposażone w 25nm kości NAND Flash, a zatem produkowane w niższym procesie niż te zastosowane w serii 510. Oczywiście wszystkie dyski posiadają interfejs SATA III (6Gb/s).

Intel SSD 520

Z zewnątrz nowy produkt Intela nie wyróżnia się na tle konkurencji. Nie mamy do czynienia z agresywną kolorystyką, czy bliżej nieokreślonymi wzorami – prosta, elegancka stylistyka. Klasyka – można by rzec. Taki styl może się podobać. Z drugiej strony kto po zamontowaniu takiego napędu do komputera będzie się na niego przyglądał (tak, wiem – znajdą się i tacy, ale będą w mniejszości wśród potencjalnych nabywców)?

Intel SSD 520

W pudełku standardowo znajdziemy adapter umożliwiający zamontowanie dysku w zatoce 3,5”, kabel SATA III, śrubki montażowe, instrukcję obsługi, oraz naklejkę. W tej kwestii niewiele się zmieniło od czasu premiery serii 510.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Francus

  2012-02-08 19:56:21

  Co przemawia niby żeby w tej cenie kupić SSD Intela?
 • KarambolX

  2012-02-09 16:45:04

  Jak porównam taką wydajność z tym co mam teraz to sobie nie wyobrażam jak to musi zapier*** :D
 • Irwander

  2012-02-09 19:03:06

  Vertex 3 w podobnej cenie, ten sam kontroler, wiec co wybrac?
 • nimrag

  2012-02-09 22:21:55

  Póki ceny nie spadną to nie ma szans powodzenia...
 • BoSSman

  2012-02-12 14:09:01

  Kim jest ta laska trzymająca dysk? ;)
  ...dobra recenzja.
 • Squbii

  2012-02-21 22:53:28

  W kwestii wyboru - skłaniałbym się jednak do Intela. Dlaczego? 5 lat gwarancji (a nie 3 jak u innych producentów) i jedna mimo wszystko poprawiony firmware w stosunku do innych bliźniaczych konstrukcji. A co do ceny to pojawiła się wersja OEM na rynku, która nie ma kabelków, naklejek i innego niepotrzebnego badziewia, a jest tańsza niż standardowa wersja pudełkowa. Przymierzam się do takiej 120GB wersji ;-) ...
 • ~lesio

  2012-09-04 10:17:43

  Trzeba uważać, bo niektóre zmyślne sklepy internetowe (np. electro.pl) sprzedają wersję box (A3K5), a wysyłają wersję OEM, czyli A310. Przy próbach reklamacji "rżną głupa", licząc, że nikt nie będzie się sądził za głupią ramkę, dwa kabelki i cztery śrubki. Róznica w cenie niewielka - rzędu 30-40 zł.

Komentarz 7


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...