» załóż konto» przypomnij hasło

Freecom Tough Drive HDD – rzut oka na dysk zewnętrzny

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-10-18 15:04:27

A A A | Wejść na stronę 10856 | Komentarzy 0

Freecom Tough Drive HDD – rzut oka na dysk zewnętrzny

Zapewne każdemu z Was w pewnym momencie skończyła się wolna przestrzeń na pliki i zostaliście zmuszeni do zakupu nowego dysku. Warto wtedy pomyśleć jakie mamy dokładnie potrzeby i czy postawić na wewnętrzny dysk HDD, szybki nośnik SSD czy może na mobilny dysk zewnętrzny? Ostatnio w nasze ręce trafił produkt marki Freecom o nazwie Tough Drive HDD, który wzbudził zainteresowanie nie tylko z uwagi na nowoczesny design. Zresztą przeczytajcie sami.

Dysk marki Freecom przyjechał do nas zapakowany w niewielkie, białe pudełko ze zdjęciem nośnia na froncie. Mamy tutaj informację o zastosowaniu 2,5 calowego urządzenia w środku, interfejsie USB 3.0, prędkości obrotowej 7200 RPM oraz pojemności 1 TB. Poza tym producent podkreśla odporność na wstrząsy.

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Wygląd urządzenia możecie dokładnie obejrzeć na naszych zdjęciach. Zastosowano tutaj połączenie koloru szarego i błękitnego. Całość pokryta jest antypoślizgowym materiałem (silikonem). Do tego mamy czarne wstawki. Dysk nie rzuca się specjalnie w oczy, ale prezentuje się elegancko i zapewne wielu osobom przypadnie do gustu. Wymiary dysku to 14 x 8 x 1.9 cm. Jego waga wynosi 200 gramów.

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Urządzenie jest solidnie zbudowane i dobrze zabezpieczone na wypadek niewłaściwego traktowania. Producent podaje, że przetrwa on upadek z wysokości i inne wstrząsy. Dużym jego atutem jest na pewno dobrze ukryty kabel z tylnej części obudowy. Dzięki temu nie trzeba o nim w ogóle pamiętać i nie zdarzy nam się go zgubić. Zapewne nie raz mieliście sytuację, że wzięliście swój dysk ze sobą bez kabla, co w tym wypadku nie może się wydarzyć.

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Kabel nie jest elastyczny, ani nie jest też długi. Na jego końcu mamy wtyczkę USB 3.0, która ma pozwolić na szybki transfer plików.

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

W komplecie nie otrzymujemy nic poza tym nośnikiem i instrukcją. Są jednak pewne dodatki na samym dysku. Znajdziemy tam programy do systemu Windows i Mac, a także aplikacje służące do szyfrowania i archiwizowania danych.

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Warto zwrócić uwagę, że pomimo, iż mamy w środku dysk 2,5 cala to obraca się on z prędkością 7200 RPM. Większość dostępnych obecnie na rynku modeli pracuje z prędkością 5400 obr./min. Zapewne w związku z tym jesteście ciekawi jaką wydajność oferuje ten model. Popatrzcie na wyniki poniżej:

 • Odczyt sekwencyjny od 120,1 do 127,4 MB/s w zależności od programu testującego
 • Zapis sekwencyjny od 118,8 do 125,3 MB/s
 • Czas kopiowania 35 GB plików JPG/MOV/ISO z SSD na dysk Tough Drive HDD wynosił 339 sekund (bardzo dobry wynik)
 • Czas kopiowania 14000 tysięcy małych plików o łącznej pojemności 5 GB wynosił 207 sekund (także świetny wynik)
 • Czas kopiowania jednego pliku ISO o pojemności 8 GB wynosił 159 sekund (świetny wynik)
 • Usuwanie z dysku 35 GB plików zajęło 5 sekund

Możemy także dodać, że dysk sprawdził się w testach wielozadaniowości (dwa wymagające procesy przebiegały płynnie, a także podczas rozpakowywania i instalacji aplikacji na nim).

Freecam Tough Drive HDD 1 TB

Podsumowanie
Produkt Freecom sprawdził nam się bardzo dobrze podczas codziennej pracy. Dysk jest solidnie wykonany, wygodny w użytkowaniu i oferuje niezłą wydajność. Zapewne nie wygląda on jakoś oszałamiająco i nie zwróci uwagi kolegów z pracy. W dodatku nie jest to najtańszy model, co jest zapewne podyktowane tym, że zastosowano w nim antywstrząsowe zabezpieczenia, które mają sprawić, że będzie on nam służył dłużej niż sprzęt konkurencji. Tough Drive HDD zapewne sprawdzi się osobom, które dużo podróżują lub często przenoszą swoje zdjęcia czy filmy. Jego niebywałą zaletą jest dołączony na stałe, chowany w obudowie kabel. Model ten znajdziemy na stronie producenta także w wersji pojemnościowej 500 i 2000 GB. Testowana przez nas wersja kosztuje 119 Euro, czyli około 500 złotych, to dużo jak na dysk zewnętrzny HDD o pojemności 1 TB.
Dostępność i cena:

Cena w sklepach internetowych na dzień 18.10.2017: 500 PLN

Sprawdź, gdzie najtaniej.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Freecom


http://www.freecom.com

Serdecznie dziękujemy

 

 •  
 • 1

 •  
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...