» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa technologia CDC 2.0

Cooler MasterAir Pro 4 – test chłodzenia CPU

Autor: Michał Gębala | Data: 2017-11-13 01:04:55

A A A | Wejść na stronę 10595 | Komentarzy 0

Cooler MasterAir Pro 4 – test chłodzenia CPU

Firma Cooler Master wprowadziła na rynek nową serię schładzaczy procesora, która obecnie posiada w swoim portfolio dwa jeszcze ciepłe modele: MasterAir Pro 4 and MasterAir Pro 3. Są one jednak oparte na starszych i dobrze znanych konstrukcjach. Mają oferować kompaktowe rozmiary, żeby zapewnić jak największą kompatybilność. Podobno pomimo tego urządzenia te nie tracą nic na swojej wydajności, która ma zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Model Pro 3 waży 390 gramów i ma 3 miedziane rurki heat-pipe oraz 92 mm wentylator, natomiast Pro 4 waży 472 gramy, cztery rurki heat-pipe i większy, bo 120 mm wentylator. Nam przyszło sprawdzić tego drugiego. Jeżeli jesteście ciekawi wrażeń to zapraszamy do lektury.


Do testów otrzymaliśmy większego brata z nowej serii, który już na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo obiecująco. Został on zapakowany w czarny karton, na którym znajdziemy poza logo firmy, nazwie produktu także kilka podstawowych informacji o urządzeniu. Opisano technologię CDC 2.0 i zawarto specyfikację techniczną MasterAir Pro 4. Po otwarciu kartonu widzimy, że w środku umieszczono drugi, biały kartonik ze wszystkimi dodatkowymi akcesoriami. To dobrze, bowiem niweluje to szansę uszkodzenia sprzętu w trakcie transportu. Sam radiator także jest bardzo dobrze zabezpieczony i ma preinstalowany wentylator 120 mm.

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

W komplecie znajdujemy następujące dodatki: backplate, dodatkowe ramki do montażu drugiego wentylatora, instrukcję obsługi oraz gwarancję produktu, uchwyty dla Intel i AMD, dedykowane zapinki dla podstawek LGA oraz pastę termoprzewodzącą MasterGel PRO. Jak widzicie mamy tutaj bardzo rozbudowany pakiet dodatków. Cooler Master zapewnia szeroką kompatybilność i kilka możliwości chłodzenia. Wszystkie komponenty są solidne i są wykonane z dobrej jakości materiałów.

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4 to cooler typu single-tower, na którym mamy możliwość montażu dwóch wentylatorów w konfiguracji push-pull. Jego wymiary to 60 x 116 x 158,5 mm bez wentylatora. Po założeniu śmigła wymiary wzrastają do 84 x 129 x 158,5 mm. Żeberka radiatora zostały rozstawione bardzo szeroko, a ich kształt jest nieregularny. To powinno dobrze wpłynąć na przepływ powietrza. Najwyższy z nich został pomalowany na czarny, matowy kolor i na nim wytłoczono logo producenta. Cała konstrukcja składa się z 56 identycznych, aluminiowych finów o grubości 0,4 mm i odstępami o 1,6 mm.

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

Za tłoczenie strumienia powietrza odpowiedzialny jest wentylator MasterFan Pro 120 AB, którym montujemy na radiatorze przy pomocy plastikowej ramki. Może on pracować z prędkością obrotową od 650 do 2500 RPM. Jak przystało na model z serii Air Balance oferuje trzy tryby pracy, które oferują kompromis pomiędzy wydajnością, a ciszą. Do wyboru mamy następujące trzy opcje:

 • Silent mode – 650-1,300 RPM ± 10% / 42.7 CFM ± 10% / 6 – 20 dBA
 • Quiet mode – 650-2,000 RPM ± 10% / 66.7 CFM ± 10% / 6 – 30 dBA
 • Performance mode – 650-2,500 RPM ± 10% / 83.1 CFM ± 10% / 6 – 36 dBA

Wentylator zbudowany jest z dziewięciu łopatek i łożyska POM. Tryby zmieniamy za pomocą przełącznika z tyłu. Na każdym z czterech rogów wentylatora mamy gumki, które mają zapobiegać przenoszeniu wibracji na radiator. Sterowanie odbywa się poprzez sygnał PWM. Wentylator ma pracować do 490 tysięcy godzin bez awarii.

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

Podstawka coolera została wykonana z miedzi w technologii Direct Contact 2.0. Widzimy, że cztery rurki heat-pipe o średnicy 6 mm mają bezpośredni kontakt z IHS procesora. Takie rozwiązanie ma zapewnić lepszy transfer ciepła, niż poprzednia technologia CDC 1.0, podobno nawet o 45%. Sama płytka na dole posiada aż osiem otworów do których możemy przykręcić elementy montażowe. Powierzchnia kontaktu z procesorem ma wymiary 35 x 53 mm.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...