» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa technologia CDC 2.0

Cooler MasterAir Pro 4 – test chłodzenia CPU

Autor: Michał Gębala | Data: 2017-11-13 01:04:55

A A A | Wejść na stronę 10091 | Komentarzy 0


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

Widzimy, że cooler firmy Cooler Master oferuje dobrą wydajność. Różnice względem czołówki nie są duże. W testach po podkręceniu procesora, temperatury są cały czas bardzo niskie. W związku z tym jest to bardzo dobry wybór w swojej klasie cenowej. Można go z powodzeniem używać do podkręcania, chociaż przy mocniejszych procesorach lepiej wybrać coś z wyższej półki.

Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.

sonometr

Wyniki widzicie poniżej:

MasterAir Pro 4

MasterAir Pro 4

Chłodzenie jest nieznacznie słyszalne przy niskich obrotach 650 RPM z odległości 2 metrów, a kultura pracy wentylatora wysoka. Nie odnotowaliśmy żadnego terkotu czy irytującego szumu. Przy wysokich obrotach (3000 RPM) jest niestety bardzo głośno.

Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.

MasterAir Pro 4

Cena rzędu 185 złotych, bo tyle obecnie kosztuje to chłodzenie, to niezła stawka, tym bardziej, że jest to sprzęt o sporych możliwościach.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...