» załóż konto» przypomnij hasło

Asustor AS6102T – recenzja NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-06-26 22:18:34

A A A | Wejść na stronę 41615 | Komentarzy 1

Asustor AS6102T – recenzja NAS

Niedawno trafił do nas jeden ciekawszych sieciowych magazynów danych, czyli model AS6102T od firmy Asustor. Marka Asustor należy do grupy Asus, znanego producenta płyt głównych. Produkt ten to oczywiście popularny NAS, który umożliwia podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Dzięki temu mamy dostęp do takich plików np. z sieci lokalnej. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w małych firmach, u profesjonalistów, jak i w domach czy mieszkaniach. AS6102T to produkt dwudyskowy, który umożliwia dużo szersze możliwości niż tylko przechowywanie danych i szybki dostęp do nich. Jeżeli jesteście ciekawi jakie możliwości oferuje ten model to zapraszam Was do lektury poniższego artykułu.


Pokaż specyfikację

Asustor AS6102T
Rok premiery 2015
Procesor Intel Celeron 1,6 GHz Dual-Core (podbijane do 2,08~2,48 GHz)
Pamięć operacyjna 2 GB DDR3 (maks. 8 GB)
Kieszenie na dyski 2
Maksymalna pojemność 20 TB (2 × 10 TB)
Tryb hot-swap Tak
Obsługiwany system plików (dyski wewnętrzne / dyski zewnętrzne) EXT4 / FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+
Obsługiwane protokoły CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Obsługiwane dyski twarde 3,5 cala, 2,5 cala / SATA III
Agregacja łączy / Wake on LAN Tak / Tak
Obsługa sieci bezprzewodowych Tak (wymagana zewnętrzna karta Wi-Fi USB)
Samodzielne przywracanie zasilania / Planowane włączanie i wyłączanie Tak / Tak
Obsługiwane typy macierzy RAID Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne Drukarka, moduł Bluetooth, CD/DVD/BD, mysz/klawiatura USB
Funkcja szybkiego kopiowania Tak
Pobór prądu (hibernacja / spoczynek / praca) 0,96 / 9,5 / 16,6 W
Natężenie emitowanego dźwięku 17,7 dB
Złącza 2 × Ethernet, 3 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, 2 × eSATA, HDMI, S/PDIF-OUT
Wymiary 164 × 108 × 230 mm
Waga (bez napędów) 2 kg

AS6102T przyjechał do nas zapakowany w białe, solidne pudełko z czarną rączką na górze. Producent, który notabene jest jednym z największych produkujących urządzenia NAS informuje nas na poszczególnych ściankach o możliwościach tego sprzętu.

Asustor AS6102T

W środku poza samym serwerem znajdziemy także kabel zasilający, dwa kable Ethernet, śrubki montażowe, płytę CD i zasilacz sieciowy.

Asustor AS6102T

Tytułowe urządzenie ma wymiary 164 x 108 x 230 mm i waży bez dysków około 2 kilogramów. Zostało wykonane z dużą starannością, dzięki czemu powinno pasować nawet do bardzo eleganckiego biura czy salonu. Na froncie poza włącznikiem mamy także diody informujące nas o pracy urządzenia i dysków. Z boku mamy otwory wentylacyjne, a z tyłu wentylator chłodzący.

Asustor AS6102T

Sprzęt ten oparty jest na dwurdzeniowym procesorze o taktowaniu 1,6 GHz (nawet do 2,48 GHz) i 2 GB pamięci operacyjnej RAM (można poszerzyć do 8 GB). Mamy tutaj miejsce na dwa dyski twarde SATA w formacie 3,5 i 2,5 cala, które obsługiwane są poprzez kontroler SATA3 (jego maksymalna przepustowość 6 Gb/s). W środku możemy zamontować dyski twarde o maksymalnej pojemności 10 TB.

Asustor AS6102T

Asustor AS6102T

Asustor oferuje nam dwa złącza Gigabit Ethernet, trzy złącza USB 3.0, dwa złącza USB 2.0, dwa złącza eSATA, a także złącze HDMI oraz cyfrowe wyjście optyczne audio S/PDIF. Dzięki tym ostatnim model ten będzie można wykorzystać jako domowe centrum rozrywki. Mamy tutaj dostępny także czujnik podczerwieni, który możemy wykorzystać jeżeli dokupimy opcjonalny pilot AS-RC10 (jego cena to około 100 zł).

Asustor AS6102T

Dyski twarde, które umieścimy w kieszeniach będą pracowały w systemie plików EXT4, ale oczywiście mogą być także połączone w macierze Single, JBOD, RAID 0 oraz RAID 1. System ten wspiera napędy, które są sformatowane w systemie plików np. FAT/FAT32, NTFS, EXT3, EXT4 oraz HFS+. Jedna z dwóch zatok w tym NASie jest typu MyArchive, dzięki czemu pozwala na łatwe generowanie kopii bezpieczeństwa plików.

Asustor AS6102T

Sewer NAS przyjechał do nas bez fabrycznie dodanych dysków twardych na pokładzie. Podobnie będzie jeżeli to Wy nabędziecie ten model w sklepie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy dysk nadaje się do pracy w takim serwerze. Najlepiej, żeby skorzystać z dwóch modeli o takiej samej pojemności (najlepiej tych samych). Urządzenia te będą pracowały zapewne 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, przez co są narażone na wyższe temperatury i wibracje. Przez to zaleca się używania wysokiej jakości dysków serwerowych. My do testów użyliśmy nośników, które widzicie na zdjęciach (WD20FRX 2.0 TB).

Asustor AS6102T

Asustor AS6102T

Firma Asustor przygotował także liczne aplikacje mobilne do swoich serwerów. Są one dedykowane dla systemów operacyjnych iOS i Android: zarządzanie sprzętem (AiMaster), przeglądanie i zarządzanie danymi (AiData), zdalne odtwarzanie muzyki (AiMusic), przeglądanie zdjęć (AiFoto), kontrolę podłączonych kamer przemysłowych (AiSecure).

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Szymon

  2019-04-04 16:52:49

  W wadach piszecie Państwo: brak możliwości poszerzenia ram a w specyfikacji możliwość rozszerzenia bram do 8 GB? Które ze stwierdzeń jest prawdziwe?

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...