» załóż konto» przypomnij hasło

Asustor AS6102T – recenzja NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-06-26 22:18:34

A A A | Wejść na stronę 35361 | Komentarzy 1


Pokaż specyfikację

Asustor AS6102T
Rok premiery 2015
Procesor Intel Celeron 1,6 GHz Dual-Core (podbijane do 2,08~2,48 GHz)
Pamięć operacyjna 2 GB DDR3 (maks. 8 GB)
Kieszenie na dyski 2
Maksymalna pojemność 20 TB (2 × 10 TB)
Tryb hot-swap Tak
Obsługiwany system plików (dyski wewnętrzne / dyski zewnętrzne) EXT4 / FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+
Obsługiwane protokoły CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Obsługiwane dyski twarde 3,5 cala, 2,5 cala / SATA III
Agregacja łączy / Wake on LAN Tak / Tak
Obsługa sieci bezprzewodowych Tak (wymagana zewnętrzna karta Wi-Fi USB)
Samodzielne przywracanie zasilania / Planowane włączanie i wyłączanie Tak / Tak
Obsługiwane typy macierzy RAID Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne Drukarka, moduł Bluetooth, CD/DVD/BD, mysz/klawiatura USB
Funkcja szybkiego kopiowania Tak
Pobór prądu (hibernacja / spoczynek / praca) 0,96 / 9,5 / 16,6 W
Natężenie emitowanego dźwięku 17,7 dB
Złącza 2 × Ethernet, 3 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, 2 × eSATA, HDMI, S/PDIF-OUT
Wymiary 164 × 108 × 230 mm
Waga (bez napędów) 2 kg

Podłączenie Asustor AS6102T do sieci domowej jest bardzo proste. Na początku wkładamy dyski twarde w zatoki i włączamy sprzęt do sieci za pomocą kabla Ethernet. Sam serwer trzeba uruchomić przyciskiem na obudowie. Po chwili usłyszmy dźwięk, który informuje nas, że urządzenie jest gotowe do pracy. Resztę czynności możemy wykonywać już na komputerze. Dostęp do serwera uzyskamy z przeglądarki lub poprzez aplikację ASUSTOR Control Center. Na początku czeka nas szybka konfiguracja urządzenia – wybieramy nazwę serwera, hasło administratora i sposób organizacji danych (RAID 0 lub RAID 1). W tym trybie wszystko dzieje się automatycznie i już po około minucie serwer jest gotowy do pracy.

Asustor AS6102T

Panel zarządzenia serwerem jest bardzo przejrzysty i dobrze uporządkowany. Widzimy liczne ikony, które możemy grupować według naszych preferencji. Testowany przez nas AS6102T to oczywiście nie tylko serwer plików, które możemy przechowywać i udostępniać. Inżynierowie Asustora zadbali o to, żeby mógł on także działać jako serwer WWW/FTP/e-mail, chmura, urządzenie do tworzenia kopii zapasowych oraz domowe centrum rozrywki. Dodatkowo dzięki licznym aplikacjom możemy dopasować funkcjonalność AS6102T do naszych potrzeb. Obecnie na liście dostępnych jest ponad dwieście programów, które podzielono na odpowiednie kategorie. Znajdziemy tutaj np. przeglądarkę Chrome, YouTube, Netflixa czy Dropboxa. Mamy także bardziej wyszukane aplikacje np. antywirusa czy serwer VPN. Jak już pewnie zauważyliście wszystko jest bardzo dobrze spolszczone.

Asustor AS6102T

Przejdźmy teraz do podstawowej zakładki, czyli Zarządzenie Przechowywaniem. To tutaj użytkownik powinien na początku przejść, żeby zainicjować pracę dysku, stworzyć wolumen itd. Dalej powinniśmy zajrzeć do Kontroli dostępu, gdzie możemy ustawić kto do jakich danych powinien mieć dostęp i jaką przestrzenią może dysponować. Możemy tutaj tworzyć konta użytkowników i grupy lokalne. Nie zabrakło także do przypisywania przywilejów aplikacji, dzięki czemu mamy pewność, że dany program będzie miał tylko dostęp do określonej części danych z serwera.

Asustor AS6102T

Oczywiście każdy NAS musi mieć możliwość tworzenia kopii zapasowych, co ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszych danych. Podstawową metodą jest Zdalna synchronizacja, czyli wykonywanie na bieżąco kopii danych pomiędzy dwoma serwerami tj. naszym i dowolnym, innym, który posiada protokół rsync. Oczywiście jest także opcja backupu lokalnego, zewnętrznego i One Touch Backup. Ten ostatni wykorzystuje umieszczony z przodu port USB 3.0 i przycisk. Po jego naciśnięciu skopiowane będą dane z serwera na nośnik, który tu podłączyliśmy.

Asustor AS6102T

Produkt Asustora zapewnia nam dostęp do bardzo szerokiej gamy najróżniejszych usług. Mamy tutaj m.in. Windows File Service (Samba), Apple Filing Protocol oraz NFS do współpracy z komputerami z systemami Windows, Mac OS X i Linux/Unix. Magazyn NAS zapewnia także dostęp poprzez protokół HTTP (usługa WebDAV), FTP, WWW (Apache), MySQL, SSH i TFTP.

Na dowód tego, że AS6102T może pracować nieprzerwanie świadczy zakładka Hardware, gdzie widzimy, że udostępniono nam tryb nocny, możliwość zarządzania diodami LED itd. Nie zabrakło także harmonogramu zasilania i opcji automatycznego włączania/wyłączania urządzenia o określonych porach. Dodatkowo serwer jest dobrze wyciszony, chociaż słyszalny (dwa dyski + 70 mm wentylator chłodzący).

Z prawej strony mamy zakładkę, gdzie cały czas możemy sprawdzić w jakiej kondycji jest nasz NAS, w jakim trybie działają dyski i ile miejsca na pliki pozostało.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Szymon

  2019-04-04 16:52:49

  W wadach piszecie Państwo: brak możliwości poszerzenia ram a w specyfikacji możliwość rozszerzenia bram do 8 GB? Które ze stwierdzeń jest prawdziwe?

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...