» załóż konto» przypomnij hasło

Asustor AS6102T – recenzja NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-06-26 22:18:34

A A A | Wejść na stronę 35249 | Komentarzy 1


Pokaż specyfikację

Asustor AS6102T
Rok premiery 2015
Procesor Intel Celeron 1,6 GHz Dual-Core (podbijane do 2,08~2,48 GHz)
Pamięć operacyjna 2 GB DDR3 (maks. 8 GB)
Kieszenie na dyski 2
Maksymalna pojemność 20 TB (2 × 10 TB)
Tryb hot-swap Tak
Obsługiwany system plików (dyski wewnętrzne / dyski zewnętrzne) EXT4 / FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+
Obsługiwane protokoły CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog
Obsługiwane dyski twarde 3,5 cala, 2,5 cala / SATA III
Agregacja łączy / Wake on LAN Tak / Tak
Obsługa sieci bezprzewodowych Tak (wymagana zewnętrzna karta Wi-Fi USB)
Samodzielne przywracanie zasilania / Planowane włączanie i wyłączanie Tak / Tak
Obsługiwane typy macierzy RAID Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Obsługiwane urządzenia zewnętrzne Drukarka, moduł Bluetooth, CD/DVD/BD, mysz/klawiatura USB
Funkcja szybkiego kopiowania Tak
Pobór prądu (hibernacja / spoczynek / praca) 0,96 / 9,5 / 16,6 W
Natężenie emitowanego dźwięku 17,7 dB
Złącza 2 × Ethernet, 3 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, 2 × eSATA, HDMI, S/PDIF-OUT
Wymiary 164 × 108 × 230 mm
Waga (bez napędów) 2 kg

Tutaj powiedzmy sobie jeszcze o kilku dodatkowych funkcjach serwera Asustor, które mogą nam się przydać w czasie codziennych zadań. Jedną z nich jest Photo Gallery, czyli jedna z najpopularniejszych aplikacji oferowanych w Centrum Aplikacji serwera. Zapewnia ona prostą obsługę i spore możliwości, dzięki czemu możemy oglądać zdjęcia zgromadzone na serwerze, segregować je w albumy i przeglądać z dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego z Internetem.

Asustor AS6102T

Innym rozwiązaniem, które wpadło nam w oko jest Asustor Portal, czyli aplikacja, dzięki której serwer staje się domowym centrum rozrywki. Po jej instalacji dosłownie będziemy posiadali Media PC w domu. Przypomnijmy, że Asustor AS6102T posiada złącza HDMI oraz S/PDIF, co pozwala na podłączenie go do telewizora czy zestawu głośnikowego. Co więcej pozwala na wysyłanie obrazu 4K i dźwięku przestrzennego. Możemy także oglądać telewizję, czy filmy poprzez Netflixa czy YouTube.

Asustor AS6102T

Postanowiliśmy sprawdzić jaką wydajność oferuje serwer AS6102T. Dokonaliśmy testów z wykorzystaniem dwóch dysków twardych zamontowanych w zatokach oraz łącza sieciowego, USB 2.0 i USB 3.0. Do tego wykorzystaliśmy jeden duży plik oraz zestaw 1000 małych plików z różnymi multimediami. Za platformę testową posłużył nam komputer napędzany czterordzeniowym procesorem, 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD. Pracował on pod kontrolą Windowsa 7 w wersji 64 bitowej.

Przesyłanie kablem Ethernet odbywało się bezpośrednio pomiędzy Asustorem, a komputerem (na jego dysk SSD). Tutaj jeden duży plik przesyłał się z serwera na peceta z prędkością ponad 100 MB/s, a w drugą stronę było nieznacznie wolniej. Małe pliki przenoszone były z transferem 94 MB/s z serwera i 88 MB/s na serwer.

Następnie sprawdziliśmy prędkości kopiowania z wykorzystaniem portów USB 2.0 i 3.0. Kiedy przesyłaliśmy duży plik z serwera na pendrive USB 2.0 prędkość nigdy nie przekroczyła 40 MB/s, podobnie było w przypadku dużej liczby małych plików. To świadczy o tym, że ten port zdecydowanie lepiej wykorzystać do podpięcia drukarki czy modułu bluetooth, a nie urządzenia pamięci masowej. Dużo lepiej prezentowały się wyniki dla USB 3.0, bowiem tutaj średnia prędkość kopiowania jednego pliku na serwer wynosiła 81 MB/s, a w drugą stronę około 45 MB/s. Wynik dla małych plików był o 2-3% niższy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Szymon

  2019-04-04 16:52:49

  W wadach piszecie Państwo: brak możliwości poszerzenia ram a w specyfikacji możliwość rozszerzenia bram do 8 GB? Które ze stwierdzeń jest prawdziwe?

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...