Czterech geniuszy przeciwko sobie

Test najwydajniejszych coolerów GPU

Autor: Michał Jankowski | Data: 2010-12-23 23:31:49

A A A | Wejść na stronę 208470 | Komentarzy 9


 Poniżej prezentujemy wyniki testów zgodnych z metodologiÄ… opisanÄ… na poprzedniej stronie.

Pierwszy wykres obrazuje nam wyniki uzyskane podczas pracy przy napiÄ™ciu 12V. Widzimy, że liderem jest produkt Thermlarighta, który wyprzedza nieznacznie Accelero XTREME Plus. OczywiÅ›cie najsÅ‚abiej wypada chÅ‚odzenie referencyjne. Wentylatory pracowaÅ‚y z nastÄ™pujÄ…cymi prÄ™dkoÅ›ciami:

  • ChÅ‚odzenie referencyjne 4900 obr./min.
  • Scythe Setsugen 2 1900 obr./min.
  • Thermalright Shaman 1300 obr./min.
  • Gelid Solutions Icy Vision 2x 2100 obr./min.
  • Arctic Cooling Accelero XTREME Plus 3x 1800 obr./min.

Przy 9V napiÄ™cia zmniejszyÅ‚y siÄ™ trochÄ™ różnice pomiÄ™dzy prowadzÄ…cÄ… trójkÄ…. Produkt Scythe nadal delikatnie z tyÅ‚u,z natomiast chÅ‚odzenie referencyjne powoli przestaje być konkurencyjne.

  • ChÅ‚odzenie referencyjne 3500 obr./min.
  • Scythe Setsugen 2 1600 obr./min.
  • Thermalright Shaman 1000 obr./min.
  • Gelid Solutions Icy Vision 2x 1800 obr./min.
  • Arctic Cooling Accelero XTREME Plus 3x 1550 obr./min.

Przy napiÄ™ciu 6V nastÄ™puje przetasowanie na trzech pierwszych pozycjach. Ujawnia siÄ™ przewaga chÅ‚odzenia Arctica oraz Geilda, które posiada aż trzy wentylatory. Temperatury przy chÅ‚odzeniu referencyjnym stajÄ… siÄ™ niebezpiecznie wysokie.

  • ChÅ‚odzenie referencyjne 2000 obr./min.
  • Scythe Setsugen 2 1100 obr./min.
  • Thermalright Shaman 680 obr./min.
  • Gelid Solutions Icy Vision 2x 1150 obr./min.
  • Arctic Cooling Accelero XTREME Plus 3x 1250 obr./min.

Przy minimalnych obrotach Shaman charakteryzuje siÄ™ podobnÄ… wydajnoÅ›ciÄ… jak Setsugen 2. Te dwa modele stajÄ… siÄ™ praktycznie niesÅ‚yszalne. ZarysowaÅ‚a siÄ™ znaczna przewaga pozostaÅ‚ych dwóch wersji autorskich, które jednak sÄ… troszkÄ™ gÅ‚oÅ›niejsze.

  • ChÅ‚odzenie referencyjne 700 obr./min.
  • Scythe Setsugen 2 700 obr./min.
  • Thermalright Shaman 300 obr./min.
  • Gelid Solutions Icy Vision 2x 850 obr./min.
  • Arctic Cooling Accelero XTREME Plus 3x 850 obr./min.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • 2010-12-23 23:55:53

    Megatest widzę :D Rewelacyjna robota. Widzę tutaj wiele godzin przy sporządzaniu opisu i testów. Nie wiedziałem, że te alternatywne chłodzenia robią aż taką różnicę.
  • 2010-12-24 11:53:30

    Dobry test ale szkoda że nie ma wyników po O/C oraz układu VRM karty i PCB temp.
  • 2010-12-24 12:01:49

    Gelid przypomina helikoptery z avatara :D
  • 2010-12-26 21:07:18

    Jaka temperatura panowała w pomieszczeniu podczas wykonywania testów? Jest gdzieś taka informacja?
  • 2010-12-27 10:35:56

    @up, standardowo około 22-23C
  • 2010-12-28 16:45:32

    Poprawcie podsumowanie na temat Arctic Cooling Accelero Xtreme Plus.

    Do minusów nie zaliczajcie zestaw montażowy,który jest dostępny również z chłodzeniem czyli pełny zestaw nie luzem.
    Głośny na maxymalnych obrotach he kolejna bzdura,mam na max wentylatory i są bardzo ciche.

    Jednym słowem nie ma jak na razie lepszego chłodzenia na rynku od Accelero.
    Po mimo tych dwóch błędów to test ok po za temp. u mnie są znacznie niższe max 55st. cpu4ghz gpu gtx480 850mhz
  • 2011-01-07 18:42:15

    Pełny zestaw jak się orientuje jest tylko dla kilku kart, do innych trzeba dokupić odpowiedni V...
    W stosunku do konkurencji okazał się głośny :) Temperatury będą się różniły to oczywiste i wynika z różnych warunków, sprzętu, obciążenia...
  • ~mozaika78

    2011-04-19 20:54:26

    Napisze bo widze, ze nikt nie sprawdzil, chlodzenie Arctic Accelero Xtreme Plus nie pasuje np na karte Zotac 460 AMP natomiast idealnie pasuje Shaman ;) ale i tak trzeba przerobic wtyczke od zasilania. I jeszcze jedno niewiem jak reszta ale Shaman jest tak ciezki, ze wygina karte. Temp na standardowym chlodzeniu ok 75C STRES (halas na maksa) na Shamanie 37C-45C STRES i bloga cisza. Polecam
  • ~Dwd89

    2011-06-03 07:51:05

    Arctic Extreme Plus zajmuje 3 sloty, wypadałoby to gdzieś napisać.

    O ile w przypadku 1 karty nikomu to nie przeszkadza. o tyle w przypadku Crossfire najczęściej jedna karta stoi dokładnie pod wentylatorami poprzedniej więc te mają utrudniony dostęp do powietrza :(

Komentarz 9


Ostatnio na forum