Polska nie ma się czego wstydzić!

Test coolera SilentiumPC Fortis HE1225

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-05-20 15:01:25

A A A | Wejść na stronę 184499 | Komentarzy 8


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie byÅ‚y testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiÅ‚a 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele byÅ‚y testowane w zamkniÄ™tej obudowie. SprzÄ™t zostaÅ‚ przetestowany na procesorze Intel Core i5 750 pracujÄ…cy z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 2.66 GHz, oraz 4.0 GHz na pÅ‚ycie gÅ‚ównej Gigabyte GA-P55-UD4. StaraÅ‚em siÄ™ za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) iloÅ›ci pasty termoprzewodzÄ…cej i za każdym razem byÅ‚a to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiajÄ… dwa tryby: stress, gdzie CPU zostaÅ‚ obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie byÅ‚ poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura byÅ‚a mierzona za pomocÄ… CoreTemp 0.99.3. PomiÄ™dzy danym testem wykonywaliÅ›my przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogÅ‚a siÄ™ ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów zostaÅ‚ zamontowany wentylator, który znajdowaÅ‚ siÄ™ w zestawie. Jego obroty ustawiliÅ›my na maksimum. DokÅ‚adne dane widoczne sÄ… po każdÄ… nazwÄ… schÅ‚adzacza na wykresach poniżej.

Z uwagi, że w zestawie mamy tylko jeden wentylator, a na coolerze jest możliwość instalacji dwóch sztuk, to testy zostaÅ‚y przeprowadzone na również na modelu NF-P12 od firmy Noctua w konfiguracji x2.
silentiumpc fortis
silentiumpc fortis
Xigmatek Balder SD1283
silentiumpc fortis
Dane wentylatorów fabrycznych, które pomogÄ… w interpretacji powyższych wyników:
  • Akasa Freedom Tower (120 mm, 1700 RPM)
  • Akasa Nero S (120 mm, 1600 RPM)
  • Akasa X4 went. (92 mm, 2500 RPM)
  • Coolink Corator DS (120mm, 1700 RPM)
  • Intel BOX S1156 (BOX, 2800 RPM)
  • Noctua NH-C12P (120 mm, 1300 RPM)
  • Noctua NH-D14 (2x 120/140 mm, 1250 RPM)
  • Noctua NH-U12P (120 mm, 1350 RPM)
  • Noctua NH-U9B (120 mm, 1600 RPM)
  • SilentiumPC Spartan (92 mm, 2500 RPM)
  • Scythe BIG Shuriken (140 mm, 1600 RPM)
  • Scythe Kabuto (120 mm, 1200 RPM)
  • Scythe Kama Cross Grand (140 mm, 1300 RPM)
  • Scythe Katana 3 (92 mm, 2650 RPM)
  • Scythe Mugen 2 (120 mm, 1380 RPM)
  • Scythe Ninja 2 (120 mm, 1000 RPM)
  • Scythe Orochi rev. B (140 mm, 550 RPM)
  • Scythe Samurai ZZ (92 mm, 2600 RPM)
  • Scythe Zipang 2 (120 mm, 1600 RPM)
  • Thermalright Cogage Arrow (120 mm, 1800 RPM )

Do pomiaru poziomu haÅ‚asu użyliÅ›my sonometru CEM DT-5582, którego dokÅ‚adność pomiaru wynosi ±1,4dB. Wyniki widzicie poniżej:
silentiumpc fortis
silentiumpc fortis
Å»eby umożliwić jeszcze dokÅ‚adniejszÄ… analizÄ™ wyników testów zestawiliÅ›my ze sobÄ… ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenÄ™ minimalnÄ… oraz maksymalnÄ…, jakÄ… udaÅ‚o nam siÄ™ znaleźć w polskiej sieci za pomocÄ… różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datÄ™ publikacji powyższego artykuÅ‚u.
silentiumpc fortis
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • 2010-05-21 09:26:34

    To lubiÄ™, tanio i wydajnie.
    Szkoda, że heapipy nie są poniklowane, z czasem będą śniedzieć jak mój zalman. Oczywiście da się to wyczyścić, ale to znowu jest dzień roboty.
  • 2010-05-25 11:36:11

    Jak te radiatory rosną, jeszcze kilka lat temu wymieniałem wentylator wielkości dwóch pudełek od zapałek, a teraz zajmuje on większą część obudowy. A ja pamiętam jeszcze czasy gdy radiator nie potrzebował w ogóle wiatraczka. O zaletach heatpipe czytałem dużo, i zgadzam się z przedmówcą o niklowaniu przewodów, chociaż nikiel hamuje nieco wydalanie ciepła przez miedź.
  • 2010-05-26 12:21:52

    Kolejny cudaczny wentylator, jak dla mnie to powinien być naprawdę skuteczny (do zabawy z OC) oraz cichy, niestety nie zawsze jest to możliwe, aby obydwa parametry były ok. W badanym radiatorze zainstalowałbym dwa wentylatory o wolniejszych obrotach na łożyskach kulkowych. Moja ocena: 8/10
  • 2010-12-12 15:28:11

    Na obrazkach widać że prawdopodobnie zostały zablokowane sloty RAM'u. Ciekawe do ilu gniazd stracimy dostęp instalując ten schładzacz na płycie ATX?
  • ~Vicek

    2011-11-25 10:37:43

    Przeprowadzanie takiego testu montażu jest bez sensu (jak w większości testów chłodzenia procesora na tym portalu) - chłodzenie założone jest "od dupy strony" wentylator wdmuchuje ciepłe powietrze z góry obudowy, chłodzi procesor i nagrzane powietrze wdmuchiwane jest dalej, do środka obudowy - tak wynika ze zdjęć.
  • ~Dori

    2012-08-13 01:51:09

    Ale można przecież zamontować tak fortisa aby nie zasłaniał ram tylko skierować dłuższym bokiem na przestrzeń pomiędzy kartą graficzną a prockiem zależy co korzystniejsze strata miejsca na kości ram czy strata slotu na kartę tv,dźwiękową. A co do tej marki to powiem tak dobry Polski produkt solidne wykonanie i korzystna cena. Warto jednak pamiętać o wysokości fortisa bo w obudowie typu miditower się raczej nie zmieści 153 mm. Co do tej płyty to przy umieszczaniu slotów ram mogli przewidzieć cooler takich rozmiarów.
  • ~koniu82

    2013-01-12 18:28:04

    Drobne sprostowanie:
    Wentylator zkladamy juz po przymocowaniu radiatora do plyty. Jesli zrobimy to w odwrotnej kolejnosci to nie damy rady go.przykrecic do kolkow.
  • ~lolxD

    2014-04-18 14:47:26

    [/b]Chciałem się dowiedzieć czy te chłodzenie razem z tą płyta wejdzie do Cooler Master Elite 332[b]

Komentarz 8


Ostatnio na forum