Symantec: spamerzy zbierają siły przed kolejnymi atakami

Autor: Michał Androsz | Źródło: inf. pras | Data: 2011-01-25 13:52:02

A A A | Wejść na stronę 4607 | Komentarzy 1

Symantec: spamerzy zbierają siły przed kolejnymi atakami

Ostatnie tygodnie przyniosÅ‚y kolejne spadki liczby wysyÅ‚anego spamu. Zazwyczaj intensywny pod tym wzglÄ™dem okres Å›wiÄ…teczny, tym razem okazaÅ‚ siÄ™ czasem odpoczynku spamerów. Nie na dÅ‚ugo jednak – już na poczÄ…tku stycznia niechciane wiadomoÅ›ci znów zapeÅ‚niÅ‚y skrzynki pocztowe komputerów na caÅ‚ym Å›wiecie. 

WiadomoÅ›ci spam stanowiÅ‚y w grudniu ubiegÅ‚ego roku 81,69 proc. wszystkich wysyÅ‚anych e-maili (w listopadzie 2010 r. – 84,31 proc.). Najbardziej zauważalny pod tym wzglÄ™dem spadek przyniósÅ‚ czas tuż po Å›wiÄ™tach Bożego Narodzenia: 27 grudnia zaledwie 7 na 10 maili zakwalifikowanych zostaÅ‚o jako spam. Jest to najniższy wynik odnotowany przez specjalistów firmy Symantec w ostatnich kilku latach.

"CyberprzestÄ™pcy szukajÄ… nowych, skuteczniejszych kanaÅ‚ów dotarcia do zwykÅ‚ego użytkownika, co może być jednym z powodów spadku liczby spamu w ostatnim czasie – tÅ‚umaczy Maciej Iwanicki, inżynier systemowy z polskiego oddziaÅ‚u firmy Symantec. – „Spam coraz częściej rozsyÅ‚any jest za pomocÄ… portali spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, takich jak Facebook lub LinkedIn. Sieciowi przestÄ™pcy idÄ… tam, gdzie potencjalna grupa ofiar jest coraz wiÄ™ksza – dodaje Maciej Iwanicki.

Mimo chwilowego obniżenia aktywności, spamerzy nie przespali Nowego Roku. Oferty wysyłane z okazji 2011 r. przypominały profesjonalnie wykonane, nieszkodliwe oferty reklamowe. Najczęściej prowadziły jednak do stron ze złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzających dane.

Poniższe tabele przedstawiajÄ… czoÅ‚ówkÄ™ krajów pod wzglÄ™dem pochodzenia wiadomoÅ›ci spam oraz lokalizacji hostów, sÅ‚użących atakom typu phishing.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • 2011-01-25 19:22:06

    Cos Polski nie widac jako czolowki spamerów, a bylem przekonany ze w tym tez rzadzimy :) Nie mniej jednak, moze to dzieki Nortonowi ale jakos mniej mam spamu ostatnio.. Inna sprawa to majle z reklamami - to jest prawdziwa masakra!

Komentarz 1


Ostatnio na forum