» załóż konto» przypomnij hasło

Poczuj pełnię bezpieczeństwa

UPS PowerCom BNT-600AP oraz BNT-800AP

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-07-28 16:02:58

A A A | Wejść na stronę 66664 | Komentarzy 1

UPS PowerCom BNT-600AP oraz BNT-800AP

Z zasilaczami UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) mieliśmy okazję spotkać się zaledwie raz (i to bardzo dawno temu) podczas wcześniejszych testów. Zasilacz bezprzerwowy (tak możemy tłumaczyć) jest urządzeniem, który ma na celu przekazywać zgromadzoną energię elektryczną do urządzeń, kiedy nastąpi awaria zasilania. Jednak oprócz głównego zastosowania są również inne, nie mniej ważne. Mam tutaj na myśli ochronę przed zakłóceniami pochodzącymi z sieci elektrycznej. Mogą się one objawiać poprzez restarty komputera co jest często ściśle związane ze skokami napięcia w sieci. W poniższym artykule przyjrzymy się dwóm urządzeniem firmy PowerCom, a konkretnie modelem BNT-600AP oraz BNT-800AP. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do dalszej części recenzji.


Przypomnijmy, parametry, jakimi charakteryzuje się napięcie w naszej sieci energetycznej:
  • wartość skuteczna napięcia = 230V
  • częstotliwość = 50 Hz
  • sinusoidalny przebieg napięcia
Zgodnie z normą odchylenia napięcia mogą wynosić +/- 10%, czyli od 207 do 253V. Również ona zakłada maksymalnie 5% zniekształcenie harmonicznych (THD).

Najgroźniejszym zakłóceniem jest przepięcie, czyli stan, kiedy występuje gwałtowny wzrost napięcia zasilającego. UPSy mają również za zadanie chronić nas przed krótkotrwałymi zanikami napięcia.

Przedstawiane dzisiaj zasilacze różnią się od siebie praktycznie tylko pojemnością akumulatora. Są one w wersji Home, czyli ze zwykłymi gniazdami sieciowymi. Istnieje również wersja Computer, która to wyposażona jest w gniazda komputerowe, takie jak w zasilaczach ATX. Występują one również w trzech wersjach kolorystycznych – białe, szare i czarne. Nam przypadł ten ostatni wariant.
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
Obydwa testowane modele zostały zapakowane w praktycznie takie same pudełka na których znajdziemy zdjęcie produktu, jego podstawowe cechy, szczegółową specyfikację techniczną, informacje o wyposażeniu oraz wyjaśnienie niektórych pojęć związanych z ochroną naszych urządzeń. W środku znajdujemy oprócz samego UPSu również płytkę z oprogramowaniem UPSMON w wersji 2.85, kabel zasilający, USB oraz telefoniczny, a także instrukcję obsługi. Wszystko jest dobrze zabezpieczone za pomocą styropianu.
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
Produkt jest bardzo ciężki, ponieważ waży aż 7.1 kg (wersja BNT-800AP) oraz 6.6 kg (BNT-600AP). Jest to związane ściśle z jego budową, jednak w tej kwestii nie będę się zagłębiał. Liczby występujące w nazwach to moc pozorna wyrażona w woltoamperach. Wartość prezentowana w watach zawsze będzie niższa. Na przednim panelu widzimy tylko jeden przycisk i jedną kontrolkę. Gdy ta świeci na zielono to znak, że wszystko jest w porządku, niepokój może wzbudzić jedynie kolor czerwony. Na grzbiecie znajduje się szybka instrukcja obsługi, dzięki której w kilka sekund dowiemy się jak zapanować nad urządzeniem. Natomiast, jeżeli chodzi o dostępne gniazda to z tyłu mamy dostępne do filtrowania linii telefonicznej, zasilanie UPSa oraz wyjście 230V. Dodatkowo mamy gniazdo zasilające monitor oraz USB do połączenia z pecetem.
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
Warto jednak podkreślić, że urządzenie to wcale nie musi współpracować z komputerem. Może ono być wykorzystane jako zasilanie awaryjny do telewizora czy kserokopiarki.

W przypadku braku napięcia UPS informuje nas bardzo głośnym piszczeniem.

Do dwóch gniazd z zasilaniem bateryjnym możemy podłączyć urządzenia o mocy pozornej 800VA, czyli jak podaje producent o mocy czynnej 480W. A do dyspozycji mamy jedno tradycyjne gniazdo i jedno komputerowe.
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
BNT-600AP oraz BNT-800AP
Urządzenia Powercom posiadają układ stabilizacji napięcia podczas pracy z akumulatora, dzięki czemu automatycznie stabilizują napięcie podczas pracy z sieci. Jeśli napięcie w sieci spadnie lub nadmiernie wzrośnie UPS odpowiednio poniesie lub obniży napięcie na wyjściu.

Marka PowerCom jest na polskim rynku już od ponad 10 lat.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • maciek

    2010-07-30 23:53:25

    Czasu starcza tylko na bezpieczne wyłączenie i zapisanie danych, szkoda że na takim ups-ie nie można sobie pograć xd
    Jaki w tym wypadku musiałby być duży :)

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum