» załóż konto» przypomnij hasło

Miniaturyzacja PSU?

SilverStone SX700-LPT 700 W – test zasilacza SFX-L

Autor: Michał Jankowski | Data: 2017-03-02 11:38:38

A A A | Wejść na stronę 13893 | Komentarzy 1

SilverStone SX700-LPT 700 W – test zasilacza SFX-L

Firma SilverStone posiada w swojej ofercie bardzo ciekawy model zasilacza o niewielkich rozmiarach o symbolu SX700-LPT. Jednostka ta wykonana jest w formacie SFX, ale jest minimalnie dłuższa, co sugeruje literka „L” w nazwie. Litery „PT” oznaczają tutaj Platinum, a dokładniej certyfikat 80Plus Platinum. Otrzymaliśmy do testów jednostkę o mocy 700 W, która według producenta jest najsilniejszą w tym właśnie formacie na świecie. Jak sprawdza się w praktyce ten w pełni modularny zasilacz i czy warto wydać na niego 700 złotych? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury.


Pokaż specyfikację

Cechy zasilacza
Moc 700 W
Standard SFX-L
Odpinane przewody Tak
Układ PFC Aktywny
Podświetlenie Nie
Certyfikat sprawności 80Plus Platinum
Pasywna praca Częściowa
Liczba linii +12V 1
Obciążalność linii +3.3V 22 A
Obciążalność linii +5V 22 A
Obciążalność linii +12V1 58,4 A
Ilość wentylatorów 1
Kolor obudowy Czarny

Otrzymana przez nas do testów jednostka została po raz pierwszy pokazana w czasie targów Computex 2015 w maju. Od tej pory wiele osób czekało na jego premierę i tak, w 2016 roku zasilacz ten można było już znaleźć w sklepach. Został on zapakowany w niebiesko-czarne pudełko, które wygląda o wiele ładniej niż poprzednie opakowania zasilaczy SilverStone. Z tyłu znajdziemy sporo informacji o produkcie w kilku językach. Wyczytujemy, że wentylator będzie pracował pasywnie do 30% obciążenia, a do 50% jego prędkość obrotowa nie przekroczy 1100 RPM. Brzmi bardzo zachęcająco.

SilverStone SX700-LPT 700W

Na górze kartonu znalazła się specyfikacja prądowo-napięciowa oraz opis złączy w tym modelu. Tutaj od razu w oczy rzuca nam się zastosowanie aż 9 złączy SATA. To bardzo dużo, jak na zasilacz, który najprawdopodobniej zamontujemy w obudowie klasy mini-ITX lub mATX.

SilverStone SX700-LPT 700W

Po otwarciu pudełka widzimy, że w środku poza samym zasilaczem, który jest zabezpieczony pianką znajdziemy także instrukcję, śrubki montażowe, kabel zasilający i kable modułowe. Niestety dla tych ostatnich nie przewidziano żadnego etui.

SilverStone SX700-LPT 700W

Jak widzimy SilverStone przygotował tutaj w pełni modularne okablowanie, co będzie miało dużo znaczenie dla osób, które budują komputer klasy SFF. Tam nie ma miejsca na zbędne kable, bowiem przestrzeń w obudowie jest ograniczona.

SX700-LPT został zawinięty w foliowy worek w celu ochrony przed porysowaniem. Do tego w środku mamy karteczkę, która informuje nas, że wentylator zamontowany w środku nie pracuje przy niskim obciążeniu. Z jednej strony szkoda nam, że nie mamy etui na nieużywane kable modułowe, ale z drugiej strony dobrze, że SilverStone nie marnował pieniędzy na przygotowanie woreczka do zasilacza, co jest przecież lekko bez sensu.

SilverStone SX700-LPT 700W

Jak już wspomnieliśmy mamy tutaj jednostkę w powiększonym formacie SFX, czyli SFX-L. Co to daje nam w praktyce? Udało się producentowi zamontować tutaj wentylator 120 mm, zamiast 92 mm (w jednostkach SFX). Szerokość i wysokość zasilacza są jednak typowe dla SFX i wynoszą odpowiednio 63,5 mm i 125 mm. Przypomnijmy, że standard ATX to wymiary: 150 x 86 x 140 mm, a SFX to 100 x 125 x 63,5 mm.

SilverStone SX700-LPT 700W

Z tyłu widzimy złącza modułowe, które wystają z obudowy na ok. 2,1 mm. Dla nieużywanych gniazd przygotowano zaślepki.

SilverStone SX700-LPT 700W

Na bocznej ściance umieszczono etykietę z tabelą, gdzie znajdziemy informacje na temat obciążeń czy certyfikatów bezpieczeństwa. Jak przystało na zasilacz z wysokiej półki mamy tutaj pojedynczą szynę +12 V, która zapewnia moc 678 W (58,4 A). Z drugiej strony mamy litą blachę.

SilverStone SX700-LPT 700W

Na froncie urządzenia mamy powierzchnię o strukturze plastra miodu. Znalazł się tutaj także przycisk I/O oraz gniazdo do podłączenia kabla zasilającego. Widzimy także sześć otworów na śrubki montażowe, ale warto zachować w tym przypadku ostrożność, ponieważ odległości w środku są niewielkie i przy dłuższych śrubach jest ryzyko uszkodzenia płytki drukowanej w środku.

SilverStone SX700-LPT 700W

Na górze widzimy ładne, wygrawerowane logo SilverStone, a po drugiej stronie mamy grill wykonany z drutu za którym ukrywa się wentylator 120 mm. Jest to jednostka podobna np. w modelu SX500-LG, która ma wymiary 120 x 120 x 15 mm i zbudowana jest z 13 łopatek. Tutaj jednak producentem jest PowerYear, a model to PY-12015H12S. Jego maksymalna prędkość obrotowa przy 12 V to 1910 RPM.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Kamirp

  2017-03-03 16:15:20

  Może w końcu coś się ruszy w kwestii miniaturyzacji zasilaczy, bo te ATX-owe to wielkie kloce. Jeszcze mogliby coś zrobić z tą 24-pinową wtyczką.

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...