» załóż konto» przypomnij hasło

Dysk sieciowy idealny dla domu?

Shuttle OMNINAS KD20 – recenzja NAS

Autor: Eryk Gozdek | Data: 2012-10-13 19:27:51

A A A | Wejść na stronę 87215 | Komentarzy 6

Shuttle OMNINAS KD20 – recenzja NAS Firma Shuttle, która przyzwyczaiła nas do regularnego wprowadzania na rynek nowych, niewielkich komputerów typu barebone, które pozwalają na tworzenie wydajnych i rozbudowanych konfiguracji, tym razem zaprezentowała zupełnie nowy produkt. OMNINAS KD20, czyli NAS (Network Attached Storage), a dokładniej dysk sieciowy, który pozwala na dzielenie się plikami wewnątrz sieci LAN. Model ten oferuje do dyspozycji użytkownika dwie zatoki 3,5 cala dla dysków twardych o maksymalnej pojemności 4 TB. Jakie inne ciekawe rozwiązania i technologie przygotowało dla nas Shuttle za pośrednictwem OMNINAS KD20? Przekonacie się w dalszej części tego artykułu. Zapraszam do lektury.

OMNINAS KD20 przyjechało do nas w bardzo podobnym, ale minimalnie mniejszym opakowaniu, niż to miało miejsce w przypadku konstrukcji barebone. W środku, jak zwykle całość jest dobrze zabezpieczona w ochronnej folii i gąbczastych otulinach. Na zestaw składają się liczne dodatki, wśród których znajdziemy instrukcję obsługi, płytę CD z oprogramowaniem, kabel zasilający, zasilacz zewnętrzny, śrubki montażowe oraz kabel Ethernet.

Omninas KD20

Omninas KD20

Urządzenie już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle innych NASów. Chodzi oczywiście o jakość wykonania, bowiem OMNINAS KD20 będzie aż miło oglądać na półce w swoim salonie. Jest on wykonany z białego, lekko piaskowanego aluminium z drobnymi plastikowymi elementami. Cała konstrukcja jest bardzo solidna i dobrze zaprojektowana. Trudno wskazać produkt konkurencji, który prezentowałby się równie atrakcyjnie.

Sprzęt od Shuttle przeznaczony jest do obsługi dwóch dysków twardych, które montujemy za pomocą HotSwap bezpośrednio z przodu OMNINAS KD20. Umieszczenie dysków jest banalnie proste i nie wymaga żadnych specjalnych czynności, oprócz umieszczenia dysków w zatoce.

Omninas KD20

Omninas KD20

Możemy skorzystać z dysków twardych o maksymalnej pojemności 4 TB każdy. Mamy tutaj wsparcie dla trybu RAID 0, RAID 1 i JBOD. Shuttle obsługuje wszystkie standardowe interfejsy SATA, ale pracuje z prędkością SATA 3 Gbps.

Omninas KD20

Wymiary produktu Shuttle to: 170 x 90 x 225 mm (wysokość x szerokość x głębokość), natomiast waga bez dysków wynosi 2,2 kilograma.

Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor PLX NAS, który pracuje z częstotliwością 750 MHz. Na pokładzie mamy również 256 MB pamięci RAM, która ma zapewnić odpowiednią wydajność. Miłym dodatkiem są również dwa porty USB 2.0 i jeden USB 3.0, który może być wykorzystany do rozszerzenia pamięci masowej lub do tworzenia kopii zapasowych z napędów zewnętrznych.

Omninas KD20

Z przodu mamy oprócz portu USB 3.0, również czytnik kart pamięci.

Omninas KD20

Lewy bok to lita powierzchnia, na której umieszczono jedynie niewielkie logo producenta.

Omninas KD20

Na prawej ściance znajdują się poziome otwory wentylacyjne.

Omninas KD20

Z tyłu urządzenia znajdują się właśnie dwa wspomniane porty USB 2.0, gniazdo Ethernet (RJ-45) oraz miejsce do podłączenia zasilacza. Powyżej nich mamy otwór wylotowy, za którym znajduje się wentylator.  

Na koniec ciekawa prezentacja przygotowana przez producenta:

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Storm

    2012-10-14 12:36:06

    chora cena z kosmosu wole kupic wdc na usb 3.0 wyjdzie kilka razy taniej
  • Xawery

    2012-10-14 13:10:20

    Bardzo fajne są te dyski NAS. Chcesz coś ściągnąć czego nigdzie nie ma to nie trzeba zostawiać na tydzień czy więcej komputera tylko takie urządzonko wystarczy. Piękna sprawa.
  • Warwyko76

    2012-10-14 13:16:32

    Urządzenie jak na cenę ma spore możliwości. Jedyna rzecz jakieś mi brakuje w tym momencie to obsługa Magnet Linków , ale chyba żaden z nasów dostępnych na rynku nie obsługuje jeszcze magnet linków...
  • Fulout

    2012-10-14 21:18:08

    Nas to fajna sprawa ale musi stanieć i to sporo by była opłacalna (-50% )
  • ~merz

    2012-10-14 22:11:24

    Problemem w tego typu urządzeniach w zastosowaniach domowych często nie jest cena, ale koszt użytkowania. A na ten ma wpływ pobór prądu. Ja w każdym bądź razie brałem to pod uwagę przy kupnie serwera do domu.
    Dlatego ulubionym sprzętem dostawców energii elektrycznej jest lodówka. Nie ważne za ile. Ważne ile na tym zarobią.
  • vipkoza

    2012-10-16 14:58:08

    Trochę drogo, tym bardziej, że za 800zł idzie już kupić Netgear RNDU2000 z atomem 1,8 1gb ram usb 3.0 i wiele innych. Może jak ten shuttle stanieje to będzie ciekawą propozycją, póki co nie warto.

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...