Czy częstotliwość robi różnicę?
Kingston HyperX Predator 2x4 GB DDR3-2800 – test pamięci RAM
Firma Kingston posiada w swojej ofercie bardzo szerokie portfolio pamięci komputerowych. Możemy zaliczyć do nich nie tylko dyski SSD, pendrivy, ale także moduły RAM. Wśród tych ostatnich najbardziej rozpoznawalną serią jest HyperX, która w niedalekim czasie ma przejść odświeżenie za sprawą nowych kości Fury. Obecnie jednak flagowym produktem jest model Predator DDR3-2800. Postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście jest on wart swojej ceny czy może tylko dodaje kilka punktów w mało liczących się benchmarkach. Zapraszam do testu.
Do testów dostarczono nam moduły pamięci RAM o numerze katalogowym KHX28C12T2K2/8X. Oferują one pojemność 8 GB (2x 4 GB), częstotliwość 2800 MHz i opóźnienia 12-14-14-32 przy napięciu 1,65 V. Są one chłodzone przez specyficzne radiatory i objęte wieczną gwarancją producenta.
Przypomnijmy, że przez długi czas flagowym produktem Kingstona były moduły HyperX DDR3-2666 CL11. Później producent ten planował produkować zestawy większych ilościach i wykorzystać do tego układy pamięci Samsunga, jednak ten plan upadł w połowie 2013 roku, więc zdecydowano się na wybór firmy Hynix. Chipy Hynix są bardziej podatne na podkręcanie, co zostało wykorzystane, żeby przygotować moduły o wyższej częstotliwości pracy. Pojawiła się testowana przez nas wersja HyperX DDR3-2800, jednak żeby utrzymać częstotliwość 2800 MHz przy napięciu 1,65 V trzeba było zastosować opóźnienia 12-14-12-32.
Nowe moduły zostały zapakowane w czarne, plastikowe opakowanie, które nie obejmuje żadnych dodatkowych akcesoriów. Widzimy, że Kingston zastosował czarno-niebieski kolor radiatora, który jest od ponad 10 lat znakiem firmowym tego producenta. Trochę szkoda, że nie zdecydowano się na inny niż zielony kolor płytki PCB. Przypomnijmy, że Kingston obiecywał czarne PCB w połowie 2013 roku, a jak wiemy dopiero serie Fury będą miały taki kolor malowania. Zastosowane radiatory są dosyć masywne, co ma zapewnić dobre odprowadzenie ciepła przy wysokich napięciach.
Po rozebraniu modułów widzimy, że kości pamięci zastosowano tylko po jednej stronie laminatu, a druga jest zupełnie pusta. Pamięci oferują profile JEDEC aż do DDR3-1600 oraz kilka profili XMP, których ustawienia pokazujemy Wam poniżej.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~eco
2014-04-21 23:44:51
1