» załóż konto» przypomnij hasło

Corsair Vengeance RGB DDR4 – test pamięci RAM

Autor: Michał Jankowski | Data: 2017-07-03 10:07:40

A A A | Wejść na stronę 15051 | Komentarzy 0

Corsair Vengeance RGB DDR4 – test pamięci RAM

W tym artykule zapoznamy się z nowymi pamięciami Vengeance RGB DDR4 firmy Corsair, które mają nie tylko świetnie wyglądać, ale zapewniać także niesamowitą wydajność. Otrzymaliśmy zestaw czterech kości o łącznej pojemności 32 GB (4x 8 GB), które mogą pracować w konfiguracji dwu lub czterokanałowej. Przy częstotliwości 3000 MHz działają także profile XMP 2.0 dla platformy Intel. Co więcej nowe moduły wspierają także najnowsze procesory AMD Ryzen. Jeżeli jesteście ciekawi jak Corsair Vengeance RGB DDR4 wypadły w naszych testach do czytajcie nas dalej. Zapraszamy.


Pokaż specyfikację

Podstawowe cechy
Częstotliwość pracy [MHz] 3000
Liczba modułów 4
Napięcie [V] 1.35
Opóźnienie 15 CL
Pojemność 32 GB

Nowe pamięci marki Corsair przyjechały do nas zapakowane w czarno-żółte pudełko w niewielkich rozmiarach. Na froncie możemy poznać ich pojemność oraz dokładny wygląd oraz znaleźć informacje o podświetleniu RGB. W środku znajdujemy cztery moduły DIMM o pojemności 8 GB. Ich design naprawdę może się podobać – mają one czarną płytkę drukowaną, podobnie jak większość płyt głównych dzisiaj. Oczywiście obsługują one profile Intel XMP 2.0. Zestaw ten oferuje czarny, błyszczący radiator z diodami LED RGB na górze. W sumie do naszej dyspozycji jest aż 32 GB pamięci, co w normalnych warunkach jest pojemnością nadmiarową. W dzisiejszych czasach 8 GB uznawane jest za minimum, a 16 GB to zalecana konfiguracja dla graczy.

Vengeance LED RGB 32 GB

Istotną kwestią nowych pamięci Vengeance RGB jest to, że nie potrzebują one dodatkowych kabli i złączy. Po prostu wkładamy moduły do slotów na płycie głównej i gotowe. Wystarczy teraz zainstalować oprogramowanie LINK, dzięki któremu będziemy mogli komunikować się z modułami poprzez system SMBus. Od tego momentu będziemy mogli zarządzać kolorem i animacją podświetlenia. Warto podkreślić, że podświetlenie będzie można obsługiwać na płytach głównych z chipsetem Intel X99, serii 100 i 200, a także na X370 (AMD Ryzen). Warto tu także przypomnieć, że chociażby firma Kingston ma już w swojej ofercie pamięci LED RGB z serii Predator, których podświetleniem można sterować przy pomocy oprogramowania na płyty głównej (np. Asus, MSI czy Gigabyte).

Vengeance LED RGB 32 GB

Vengeance LED RGB 32 GB

Corsair dostarczył nam moduły o częstotliwości pracy 3000 MHz przy opóźnieniach CL15. W sklepach znajdziemy jeszcze inne kombinacji 8 i 16 GB kości, które pozwalają na pracę w konfiguracji dwu i czterokanałowej np. 2x 8 GB, 4x 8 GB, 2x 16 GB, 4x 16 GB, a nawet 8x 16 GB (to już 128 GB!). Testowany przez nas zestaw został specjalnie zoptymalizowany pod kątem procesorów szóstej i siódmej generacji Intel Core (Skylake i Kaby Lake) oraz chipsetów serii 100/200, ale obsługuje także serię X99 Haswell Skylake-E.

Vengeance LED RGB 32 GB

Vengeance LED RGB 32 GB

Znajdujące się na pokładzie diody LED oferują dużą jasność, a ich światło jest równomiernie rozpraszane, bowiem nie ma tutaj jednego punktowego źródła. Chipy pamięci mają bezpośredni kontakt z radiatorem, który ma zapewnić, że zarówno moduły RAM, jak i płyta główna będą działały w tej samej temperaturze, co pozwoli nam uzyskać lepszą wydajność. Aluminiowy radiator wystaje na około 15 mm nad rzeczywistą płytkę drukowaną kości pamięci.

Vengeance LED RGB 32 GB

Warto podkreślić, że pamięci z wbudowanymi diodami LED mają często niższe maksymalne częstotliwości pracy, z uwagi na możliwe zakłócenia związane z oświetleniem, ale Corsair wcześniej pokazał, że jego pamięci 16 GB (2x 8GB) pracują bezproblemowo z prędkością 4266 MHz, co świadczy o ich solidnym wykonaniu. Nasz zestaw oferuje opóźnienia 15-17-17-35-2T przy napięciu 1,35 V.

Poniżej specyfikacja testowanego zestawu:

Vengeance LED RGB 32 GB

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...