Starcie Tytanów - część druga (ostatnia?)
Kamery internetowe: Creative vs Logitech
Spis treści
Oprogramowanie
W obu przypadkach, jak już wspominałem dostajemy tą samą płytkę oznaczoną Logitech Webcam Software v.2.0, w najnowszej (stan na 2010 rok) wersji. Mile zaskakuje całkowicie polski interfejs zarówno instalatora jak i aplikacji.
Na początku instalacji (jej proces przedstawiony na poniższej prezentacji), zaraz po wybraniu wersji językowej, zostajemy poproszeni o podpięcie kamerki. Następnie po jej wykryciu, program szuka aplikacji umożliwiających połączenia wideo, aby dodać do nich skróty (w moim wypadku był to tylko Skype). Następnym krokiem jest tradycyjnie wybranie typu instalacji: Szybkiej albo niestandardowej. Dodatkowo jesteśmy zachęcani do instalacji komunikatora Logitech Vid HD. Potem są sprawdzane aktualizacje i przechodzimy do właściwego etapu pracy instalatora który nie trwa dłużej niż przewidywane 7 minut. Po drodze możemy zachwycać się dodatkowymi funkcjami naszego nowego nabytku (a raczej funkcjami jego oprogramowania).
Prezentacja przebiegu pracy instalatora (poczekaj lub kliknij aby przejść do następnego slajdu)
Sam program jest dosyć rozbudowany, domyślnie uruchamia się podczas startu systemu i jest dostępny cały czas w Trayu, skąd możemy go uruchomić. Tam także znajduje się kontroler kamery, zawierający w sobie opcje efektów, cyfrowego zoomu, śledzenia twarzy itp.
Główne okno programu
W głównym menu mamy opcje szybkiego przechwytywania, wykrywania ruchu, możemy z niego uruchomić któryś z zainstalowanych komunikatorów, pobrać dodatkowe aplikacje, w tym oprogramowanie firmy MAGIX (Video Easy i Photo Manager 9), wejść do galerii kamerki i w prosty sposób przesłać swoje wideo na Youtube lub Facebooka.
Program może być zaktualizowany także z poziomu Windows Update.
W karcie preferencji, oprócz podstawowych ustawień jak automatyczne uruchamianie programu podczas startu systemu, czy opcji folderów, możemy zdefiniować jakość dźwięku, obrazu i stopnień jego kompresji. Ponadto we właściwościach możemy włączyć funkcję RightLight lub ręcznie dostosować parametry obrazu takie jak ekspozycja, wzmocnienie, jasność, kontrast etc.: (jak pokazały testy w większości wypadków automatyczne ustawienia sprawdzą się bez problemu).
Efekty
Dla C310 możemy zastosować jeden z 8miu filtrów, min.: efekt al'a dzieło Andy'ego Warhola, starego filmu, rysunku czy mozaiki.
Posiadacze C210 muszą obejść się jednak smakiem, bo mimo że dostajemy tę samą płytkę to jak podmienimy kamerkę na C210 efekty znikają. Prosty wniosek- kupisz droższą kamerkę, będziesz miał dostęp do większej ilości efektów – dobrze obrazuje to tabelka przedstawiona na zdjęciu (u góry artykułu). Efekty w wersji Premium wymagają posiadania przynajmniej, droższej o jakieś 20-30zł, C510.
Filtry dostępne w programie Logitech Webcam Software
Logitech VID HD
Oprócz wspomnianego wyżej programu na płytce znajduje się również komunikator Logitech VID HD.
Po zainstalowaniu zostajemy poproszeni o utworzenie konta lub skorzystanie z istniejącego (o ile takie istnieje).
Główne okno, jak i cały program można opisać jednym słowem jako "minimalistyczne". Próżno szukać w nim funkcji będących od dawna standardem w innych komunikatorach. Oprócz znajdujących się w centralnej części przycisków Dodaj znajomego i Rozmowa testowa (chyba ich działania nie trzeba nikomu wyjaśniać), a także opcji zmiany statusu (dostępny lub niedostępny), wywołania pomocy, prostych ustawień, nie ma nic więcej, a swój profil możemy uzupełnić jedynie o zdjęcie.
Wyjątkowo przedstawia się sposób szukania kontaktów. Z tym zastrzeżeniem że wyraz "wyjątkowo" nie jest w tym wypadku użyty w jego pozytywnym znaczeniu.
Jedyną, możliwą do wykorzystania drogą do odnalezienia znajomych jest adres e-mail. Żadnych imion, nazwisk, adresów, czy chociażby ich fragmentów. Więc jeżeli nie znamy czyjegoś adresu, albo do rejestracji użył on innego to nie porozmawiamy.
Podsumowując, program jest bardzo ubogi w funkcje. Nie ma nawet takich oczywistych, jakby się zdawało opcji jak opis przy statusie, także możliwa liczba ich ustawienia sprowadza się jedynie do dwóch (nie można ustawić np. statusu "niewidoczny"). Program miał być prostym i łatwym sposobem komunikacji, jak widać programiści zbyt dosłownie wzięli sobie to do serca. Mocno ustępuje względem konkurencji, jak np. Skype czy Messenger. Może kolejne wersje zostaną chociaż trochę wzbogacone w możliwości, bo na obecnym etapie jest co najwyżej nieciekawą ciekawostką. Warto wspomnieć że program współpracuje nie tylko z urządzeniami Logitecha, a także umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości HD (plus).
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Kamirp
2010-09-16 09:32:21
Prezentacje flash pierwszy raz widzę w taki sposób - fajny pomysł. Jakość fotek kamerek bardzo przeciętna - musisz nad tym popracować.
spookie
2010-09-16 12:06:58
Kuba
2010-09-16 12:58:03
Prezentacje to MÓJ własny pomysł ;p
Irwander
2010-09-16 15:03:54
Kuba
2010-09-16 16:02:34
iight
2010-09-17 00:45:01
~Adam
2012-04-12 09:31:47
Ja mam iBoxa VS-10B Pro i obraz, w mojej ocenie, jest bardzo dobry, lepszy niż z kamerki nowego laptopa lenuovo.
Są gdzieś dostępne filmiki z tych kamer?
7