» załóż konto» przypomnij hasło

Nowy, ekstremalny układ wstępuje na tron władcy wydajności maszyn konsumenckich.

Intel Core i7-5960X i Asus X99-Deluxe - test procesora i płyty głównej

Autor: Michał Mroziński | Data: 2014-10-08 10:37:14

A A A | Wejść na stronę 73431 | Komentarzy 5

Intel Core i7-5960X i Asus X99-Deluxe - test procesora i płyty głównej

Nie co dzień mamy okazję przyjrzeć się bliżej w naszej Redakcji platformom sprzętowym, których wartość pozwala na zakup używanego auta lub kilku nowych skuterów. Wywołuje to ekscytujące i zarazem dziwne uczucie. Cóż takiego zatem trafiło do naszych skromnych progów? Najnowszy, najszybszy i najbardziej wielowątkowy procesor konsumencki na rynku – Intel Core i7-5960X – i to nie w byle jakiej obstawie – ta składała się z pamięci DDR4 Kingstona 4x8GB 2400MHz oraz płyty głównej Asus X99-Deluxe. Reszta platformy to też ciekawe perełki – zapraszamy do lektury.


Intel od pewnego czasu – i piszę to z lekkim żalem – nie ma konkurencji na rynku wysokowydajnych procesorów konsumenckich. Od premiery buldożerów (niektórzy nawet twierdzą, że odkąd na rynku zagościły pierwsze układy serii Nehalem / Lynnfield) procesory AMD mogą konkurować jedynie ze średnim segmentem w portfolio Intela. Postawienie na APU przez Czerwonych jest zrozumiałe, jednak rynek oprogramowania i sama idea APU nie dojrzały na tyle, żeby przynieść wymierne korzyści i dokonać rewolucji. To wszystko jest w gruncie rzeczy dla nas Konsumentów nie najlepszą sytuacją. Dlaczego? Ponieważ niedawno zaprezentowany Intel Core i7-5960X będzie "walczył" o serca Entuzjastów z... Intel Core i7-4960X, zatem nie ma co się spodziewać obniżki cen. Bratobójcza walka? Na to wygląda, choć jej wynik jest raczej z góry przesądzony – wystarczy spojrzeć na kilka technicznych detali. Niemniej jednak nowy Core i7 to nie tylko odmalowanie na nowo starego procesora i kasowanie za to Klientów dodatkową opłatą. Intel zdecydował się na odskoczenie AMD w kilku miejscach. Na pierwszy rzut oka widać to najlepiej w zastosowanym kontrolerze pamięci RAM i typu tychże pamięci – DDR4. Haswell-E jest pierwszym na rynku procesorem z czterokanałowym kontrolerem pamięci typu DDR4 (2133MHz). Poprzednie przemiany generacji pamięci raczej nie dawały skoku wydajności (delikatnie rzecz ujmując) – przynajmniej na początku stosowania "nowości". Tym razem spadku wydajności nie ma, choć ten temat jeszcze rozwiniemy. Co dalej?

Zastanawialiście się jakby wyglądał Menadżer zadań w Waszym domowym komputerze z szesnastoma logicznymi procesorami? Ja tak i napiszę to krótko – wow! (+10 do lansu ;-) ).

i7-5960X

Intel Core i7-5960X to pierwszy konsumencki procesor z fizycznymi, pelnymi (AMD ma moduły, a nie pełne rdzenie – przypominam ew. chętnym podjąć ów temat) ośmioma rdzeniami z technologią Hyper-Threading. Wszystko to w obudowie niewiele większej niż jego poprzednik. Wisienką na torcie jest odblokowany mnożnik, co daje pole do popisu osobom próbującym przepchnąć dalej granice wydajności ich maszyn :) .

i7-5960X oferuje – podobnie jak poprzednik – 40 linii PCI-Express. Jego najsłabszy brat – Core i7-5820K – oferuje "tylko" 28 linii. W porównaniu do 16 w kontrolerach procesorów Haswell LGA1150 to rzeczywiście "dramat". Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że najnowsze CPU z rodziny Haswell-E trafią do Użytkowników, u których normą są konfiguracje SLI / CrossFire, a te w niektórych przypadkach mogą ucierpieć na braku kilku linii PCI-Express (bicie rekordów wymaga każdego ułamka punktu :) ).

i7-5960X

i7-5960X

i7-5960X

Nowy pretendent do tronu wydajności ma również większą pamięć podręczną trzeciego poziomu – aż 20MB. Ma to spory wpływ na wydajność, gdyż należy pamiętać, iż z uwagi na uwarunkowania poboru prądu i ilości wydzielanego ciepła Core i7-5960X ma nisko ustawione - jak na platformę dla Entuzjastów – zegary taktujące (3GHz, 3,5GHz w Turbo Boost). Oba powyższe czynniki mają swoje odbicie w niektórych testach, gdzie wypadowa taktowania jednego rdzenia, pamięci podręcznej i podsystemu pamięci RAM ma wpływ na uzyskane wyniki.

i7-5960X

i7-5960X

i7-5960X

i7-5960X

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~jojo

  2014-10-08 15:34:26

  Jak patrzę na Asus X99-Deluxe i co w niej mamy to cena wcale nie jest zła :P jednak pionowy m.2 jest nie do przyjecia! moze warto pomyslec o ramach z m.2?
 • ~giiibi

  2014-10-08 15:41:38

  To dla bogatszego klienta który chce więcej zapłacić więc można więcej z niego wyciągnąć! Moim zdaniem średnio się opyla.
 • ~gigs

  2014-10-08 17:59:01

  Nowy chipset jak i nowe procesory są przeznaczone głównie do zastosowań profesjonalnych oraz serwerowych. To nie jest platforma pod granie.
 • ~Squbii

  2014-10-09 11:50:07

  Pod zastosowania profesjonalne jest rodzina Intel XEON. Core i7 (cała platforma HEDT) to propozycja ukierunkowana na Entuzjastów i ew. profesjonalistów (rano pracuje - wieczorem gra). Generalnie w stacjach roboczych i serwerach ważne jest: pobór prądu, ilość wydzielanego ciepła, ale przede wszystkim stabilność, zatem odblokowany mnożnik jest tu niewskazany - zbędny. Żaden XEON nie ma odblokowanego mnożnika. LGA2011-3 jest targetowane w niszę - wąską patrząc przez pryzmat całego rynku konsumenckiego, ale jednak na tyle ważną, iż Intel nadal dla niej tworzy osobną linię procesorów i chipsetów.
 • karaokman

  2014-10-16 18:47:34

  Ale pod kątem OC (vide ostatni test z pclabu) absolutnie bezkonkurencyjna. Przy tym ile można z niej wyciągnąć względem rywali, ta różnica cenowa wcale nie wydaje się duża.

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...