» załóż konto» przypomnij hasło

FSP Hyper K 500 W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2017-11-22 02:50:24

A A A | Wejść na stronę 8428 | Komentarzy 0

FSP Hyper K 500 W – test zasilacza

Firma FSP nie należy do najpopularniejszych w naszym kraju, chociaż użytkownicy komputerów coraz częściej ją kojarzą z dobrej strony. Nie bez przyczyny o tym wspominamy, bowiem tym razem przyjechał do naszej redakcji zasilacz Hyper K o mocy 500 W. Jest to bardzo ciekawy model, który ma szanse zainteresować spore grono osób? Dlaczego tak uważamy? O tym dowiecie się w dalszej części tego artykułu. Możemy Wam jednak zdradzić, że jeżeli myślicie o zakupie zasilacza za około 200 złotych, to warto sprawdzić ten model. Przyjemnej lektury.


Zasilacze FSP Hyper K dostępne są na rynku w trzech wersjach, o mocy 500, 600 i 700 W. Charakteryzują się one stałym okablowaniem i sprawnością energetyczną > 85%. Dodatkowo sprzedawane są w całkiem przystępnych cenach, bo to właśnie ich główny wyróżnik. Producent pracował nad nimi, że zapewnić jak najlepszy stosunek ceny do możliwości. Dodatkowo udziela aż pięciu lat gwarancji.

FSP Hyper K 500W

Zasilacz przyjechał do nas bez pudełka, czyli w wersji OEM. W związku z tym przejdziemy od razu do opisu jego budowy, a pominiemy kwestie zapakowania i dodatkowych akcesoriów. Jednostka ta na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym. Zamknięto ją w czarnej, matowej obudowie. Na górnej ściance mamy srebrny grill, za którym zamontowano 120 mm wentylator chłodzący. Jest to model D12SH-12 (12 V, 0.30 A), który wykorzystuje łożysko ślizgowe o podwyższonej żywotności i może obracać się z maksymalną prędkością 2200 RPM.

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

Model ten oferuje w pełni stałe okablowanie, jednak tylko wiązka ATX12V 24 pin otrzymała oplot. Reszta kabli jest zupełnie nieosłonięta, co jednak w tych widełkach cenowych jest do przyjęcia. Do dyspozycji mamy następujące wiązki:

 • ATX12V 24 pin o długości 60 cm
 • EPS 4+4 pin o długości 65 cm
 • PCIe 6+2 pin o długości 65 cm / 50 cm
 • 2x SATA o długości 75 cm/ 60 cm/ 45 cm
 • SATA o długości 75 cm/ 60 cm
 • Floppy o długości 75 cm + 2x Molex o długości 60 cm / 45 cm

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

FSP Hyper K 500W

Jak widzicie dostępne wiązki są długie, więc nie powinniśmy mieć problemu z zasileniem sprzętu nawet w większych obudowach. Na pewno Waszą uwagę zwróciło w sumie aż osiem wtyczek SATA. To bardzo dużo jak na jednostkę o mocy 500 W. Kable nie są bardzo elastyczne, co nieco przeszkadza, a dodatkowo brakuje im oplotu. To na pewno powinno zostać poprawione.

FSP Hyper K 500W

Jednostka, którą otrzymaliśmy do testów oferuje moc znamionową 500 W. Jej główna linia 12 V obsługuje 456 W, natomiast linie 3,3 i 5 V są łącznie obciążalne do 120 W. W przypadku szyn, które mają mniejsze znaczenie tj. 5Vsb i -12 V jest to łącznie 18,6 W.

FSP Hyper K 500W

Sprawności energetycznie nie potwierdzono tutaj oficjalnym certyfikatem 80Plus, ale producent podaje ponad 85%. To znaczy, że model ten mógłby otrzymać wyróżnienie 80Plus Bronze. Sprawdzimy czy rzeczywiście na kolejnych stronach.

FSP Hyper K 500W

Zabezpieczenia, które FSP zastosował w jednostce Hyper K to: nadprądowe (OCP), które sprawia, że zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy prąd na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX, nadnapięciowe (OVP), które ma sprawić, że PSU wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX oraz przeciwzwarciowe (SCP), które to zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii sieci energetycznej. Jak widzicie mamy tylko podstawowy komplet zabezpieczeń.

Cała budowa wewnętrzna jest w pełni autorską konstrukcją FSP. Oczywiście przy tak niskiej cenie nie zastosowano komponentów z najwyższej półki, ale sama jakość i wykonanie nie budzą żadnych zastrzeżeń. Główny kondensator tutaj to model Teapo z serii LH, który oferuje napięcie 420 V oraz pojemność 270 uF. Został on przystosowany do pracy w temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Po stronie wtórnej znajdujemy kondensatory marki CapXon i Teapo, które mogą pracować w temperaturze do 105 C. Są także tutaj układy, które odpowiadają za wspomniane wyżej zabezpieczenia.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...