» załóż konto» przypomnij hasło

FSP HEXA+ 400W 80Plus – test zasilacza

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2017-09-23 02:04:34

A A A | Wejść na stronę 14471 | Komentarzy 0

FSP HEXA+ 400W 80Plus – test zasilacza

Niedawno przyjechał do naszej redakcji zasilacz z firmy FSP należący do serii HEXA. Jest to model o mocy 400 W, przez co nadaje się przede wszystkim do użytku domowego i biurowego. Sprzęt ten wyposażono w 120 mm wentylator, który ma zapewnić cichą pracę. Do tego producent podkreśla, że jego sprzęt gwarantuje stabilne i niezawodne działanie systemu. Najważniejszą kwestią jest jednak cena, bowiem HEXA+ 400W 80Plus kosztuje niecałe 180 złotych. Przypomnijmy tylko, że FSP to grupa z wieloletnim doświadczeniem w produkcji i wprowadzaniu najnowszych technologii. Przekonajcie się sami czy model HEXA+ o mocy 400W to sprzęt godny polecenia. Zapraszamy do lektury.


Zasilacz przyjechał do nas w czarno-żółtym pudełku na którym poza zdjęciami urządzenia znajdziemy także informacje o najważniejszych cechach urządzenia, okablowaniu oraz specyfikację prądowo-napięciową. Istotnym kwestiami jest spełnianie certyfikatu sprawności 80Plus, dwie szyny +12 V oraz okablowanie w oplotach. W środku pudła sprzęt został odpowiednio zabezpieczony na czas transportu. Znajdujemy tutaj dodatkowo kabel zasilający, śrubki montażowe i krótką instrukcję obsługi. Mamy tutaj wszystko co niezbędne.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Jednostka została zamknięta w metalowej obudowie w odcieniu matowej czerni. Z tyłu widzimy, że nie ma żadnych złączy modułowych – okablowanie jest stałe. Umieszczono za to tutaj kilka otworów wentylacyjnych. Wymiary zasilacza to 150 x 150 x 86 mm, czyli zmieści się praktycznie w każdej obudowie wspierającej rozmiar ATX.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Z drugiej strony mamy złącze zasilania oraz powierzchnię o strukturze plastra miodu, która ma zapewnić bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Brakuje tutaj przycisku I/O.

FPS Hexa+ 400W

Na bocznych panelach umieszczono czarno-żółtą nalepkę z nazwą zasilacza, serią i mocą.

FPS Hexa+ 400W

Na górze mamy grill, za którym umieszczono wentylator chłodzący o średnicy 120 mm, który ma zapewnić niskie temperatury komponentów oraz cichą pracę. Zasilacz można zamontować wentylatorem skierowanym w dół lub w górę – nie ma to znaczenia, ponieważ logo na bocznej ściance zawsze będzie dobrze ustawione.

FPS Hexa+ 400W

Z drugiej strony znajdujemy nalepkę ze specyfikacją prądowo-napięciową tego zasilacza. Widzimy, że zastosowano tutaj dwie szyny +12 V o obciążalności 17 A i 15 A. Moc zasilacza wynosi 400 W.

Okablowanie w tym modelu nie jest zbyt okazałe, ale w pełni wystarczające jeśli chodzi o jednostkę o takiej mocy. Mamy tutaj następujące wtyczki:

 • 1x ATX 20+4 pin
 • 1x EPS 4+4 pin
 • 2x PCI-E 6+2 pin
 • 5x SATA
 • 2x Molex
 • 1x FDD

W sumie mamy pięć kabli. Na pierwszym z nich umieszczono wtyczkę 20+4 pin, na drugim 4+4 pin, a na trzecim dwie wtyczki 6+2 pin. Kolejny kabel oferuje trzy wtyczki SATA, natomiast najdłuższy wyposażony został w dwie wtyczki SATA, dalej dwie Molex i jedną FDD. Odległości pomiędzy poszczególnymi wtykami są prawidłowe. Oplot kabli nie jest zbyt gęsty i widać przez niego przewody. Dobrze, że wtyczki są czarne. Zasilacz zgodny jest z procesorami Intel Core czwartej generacji.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Po otwarciu zasilacza możemy zapoznać się z jego budową wewnętrzną. Warto jednak pamiętać, że tracimy wtedy gwarancję na urządzenie. Pierwszym komponentem, który widzimy jest wentylator 120 mm – prosta, pozbawiona udziwnień konstrukcja. Model ten możecie zobaczyć na fotce poniżej. Co dziwne nie jest on montowany na żaden wtyk, ale lutowany bezpośrednio do płytki drukowanej.

FPS Hexa+ 400W

Filtracja zaczyna się już przy wejściu, gdzie mamy dwa kondensatory typu Y i jeden typu X oraz dodatkowy dławik. Dalej na laminacie widzimy bezpiecznik ceramiczny, trzy cewki, kondensator typu X i dwa typu Y.

Układ prostowniczy GBU406 nie jest dodatkowo chłodzony. W sumie mamy tutaj trzy radiatory, które mają odprowadzić ciepło z MOSFETów. Kondensator po stronie pierwotnej to TEAPO (400 V, 270 uF). Po stronie wtórnej mamy modele tej samej firmy poza jednym CapXon, który może pracować w temperaturze do 85 stopni Celsjusza.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Dystrybucja napięć wygląda tak, że pierwsza linia +12V odpowiedzialna jest za zasilanie kart graficznych, a także Molexów i SATA. Druga linia odpowiedzialna jest tylko za zasilanie procesora.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Odnośnie zabezpieczeń, to oprócz aktywnego filtru PFC mamy także trzy zabezpieczenia (TYLKO trzy): OCP, OVP i przeciwzwarciowe. To absolutne minimum, które jest obecnie wymagane.

FPS Hexa+ 400W

FPS Hexa+ 400W

Rewers laminatu jest bardzo estetyczny i schludny. Nie mamy co do tego, podobnie jak do rozmieszczenia poszczególnych elementów na laminacie żadnych zastrzeżeń.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...