» załóż konto» przypomnij hasło

Mała? Spójrz do środka.

Fractal Design NODE 304 – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-04-07 20:28:32

A A A | Wejść na stronę 93641 | Komentarzy 4

Fractal Design NODE 304 – test obudowy Firma Fractal Design, która słynie z produkcji jednych z najlepszych na świecie obudów, zasilaczy, wentylatorów i innych akcesoriów, dostarczyła nam do testów swój już nie najnowszy, ale nadal bardzo popularny produkt, czyli NODE 304. Urządzenia z tej serii zostały stworzone do użytkowników, którzy planują zbudować swój komputer typu HTPC. Obudowa, której przyjrzeliśmy się bliżej oferuje możliwość montażu płyt głównych mini-ITX, do sześciu dysków twardych i długich kart graficznych. Czy taka konstrukcja jest rzeczywiście dobrym wyborem? Przekonajmy się.

NODE 304 została zapakowana w standardowy, minimalistyczny karton w brązowym kolorze, na którego ściankach umieszczono uproszczone zdjęcie obudowy, nazwę urządzenia oraz wymieniono pokrótce najważniejsze jego cechy. W środku znajdziemy produkt umieszczony pomiędzy dwoma styropianowymi wkładkami w folii, która ma chronić sprzęt przed zarysowaniem i odciskami palców.

W zestawie oprócz instrukcji obsługi znajdziemy również zestaw śrubek montażowych oraz opaski do aranżacji okablowania. Jest to dosyć skromny zestaw dodatków, jednak, jak się okaże dalej w pełni wystarczający.

NODE 304

Projekt Fractal Design wyróżnia się prostą i elegancką stylistyką. Wymiary obudowy wynoszą 250 x 210 x 374 mm, a waga to 4,9 kilograma. Jej front został w całości wykonany ze szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze. W prawym dolnym narożniku umieszczono małe logo producenta. Wszystkie krawędzie są zaokrąglone.

NODE 304

Z drugiej strony nie widzimy standardowej zatoki na zasilacz, ale za to duży grill, za którym zamontowano wentylator wyciągowy 140 mm. Pod nim mamy miejsce na panel I/O płyty głównej, a obok dwa sloty na kartę graficzną PCIe oraz wyprowadzone złącze zasilania.

NODE 304

NODE 304

Na bocznych panelach znajdują się meshowe powierzchnie, które mają zapewnić lepszą wymianę powietrza. Na prawej ściance, blisko przedniej krawędzi zastosowano panel I/O z dwoma portami USB 3.0 i gniazdami audio.

NODE 304

Na spodzie oprócz czterech gumowych, niskich nóżek umieszczono również filtr przeciwkurzowy. Znajduje się on w miejscu pod zasilaczem.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • t.luk

  2013-04-08 11:35:04

  Świetna obudowa a dzięki możliwości montażu normalnego zasilacza jest idealna do stylowego współczesnego HTPC :) Tylko wiadomo, aranżacja okablowania będzie tutaj wymagała cierpliwości ;)
 • RafalC

  2013-04-08 13:12:37

  oj tak, ostatni raz bawię się w zamykanie obudowy o tych rozmiarach z modularnym zasilaczem ;P
 • Torwald

  2013-04-12 18:37:09

  Świetnie zaprojektowana i przemyślana obudowa.
  Wygląda genialnie, ma masę ciekawych rozwiązań. Brakuje mi tylko filtra przeciwkurzowego z przodu. W mojej Define Mini raz w tygodniu muszę czyścić filtry z przodu, ale ona stoi na panelach w pokoju - może przy takiej obudowie 'salonowej' nie będzie tego problemu.
 • ~Nik

  2015-02-09 13:55:27

  "W przypadku wersji 3,5 cala wykorzystujemy zastosowane przez producenta podkładki antywibracyjne wykonane z gumy, natomiast dla nośników 2,5 cala ich zabrakło."

  Autor nie wpadł na pomysł, dlaczego podkładki można przesunąć do wewnątrz tacki na dysk?

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...