» załóż konto» przypomnij hasło

„Platyna” i modułowość w jednym

Fractal Design NEWTON R3 600 W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-03-16 19:24:11

A A A | Wejść na stronę 75210 | Komentarzy 6

Fractal Design NEWTON R3 600 W – test zasilacza Szwedzka firma Fractal Design, jako jedna z niewielu na rynku potrafi przygotowywać produkty z branży komputerowej, które mają najlepszy stosunek ceny do jakości i funkcjonalności. Obudowy tego producenta należą do najlepszych na rynku, co przekłada się na liczne rekomendacje przyznawane przez ekspertów. Jednak niedawno w ofercie Fractala pojawiła się nowa seria zasilaczy komputerowych Newton, która ma zaoferować doskonałą wydajność przy minimalnym natężeniu hałasu. Czy jest tak w rzeczywistości? Przekonajcie się.

Zasilacz NEWTON R3 600 W został zapakowany w wyjątkowo duże, solidne opakowanie z bardzo przyjaznym dla oka designem. Z przodu producent podkreśla sprawność zasilacza, która została potwierdzona przyznaniem platynowego certyfikatu 80Plus. Oprócz tego mamy informację o pięcioletniej gwarancji, logo Fractal Design i zdjęcia jednostki. Na górze umieszczono wygodny uchwyt do przenoszenia zestawu. Po bokach mamy krótki opis najważniejszych cech w kilku językach. Na odwrocie przedstawiono na wykresach działanie konstrukcji półpasywnej.

Fractal Design NEWTON 600 W

Fractal Design NEWTON 600 W

W środku wszystkie elementy zestawu zostały bardzo dobrze zabezpieczone przy pomocy gąbczastych wkładek. Na wierzchu widzimy instrukcję obsługi, a także kabel zasilający, etui do przechowywania modułowych kabli, śrubki oraz opaski i rzepy. Samo PSU zostało umieszczone w nylonowym worku, który chroni sprzęt przed zarysowaniem. Ciekawostką jest mała karteczka z informację, żebyśmy nie popadali w panikę, kiedy wentylator nie będzie się obracał, a zasilacz będzie ciepły, bowiem tak właśnie ma działać NEWTON R3 600 W.

Fractal Design NEWTON 600 W

Fractal Design NEWTON 600 W

Sam projekt zasilacza jest bardzo prosty, a zarazem elegancki. Jego jakość wykonania należy do najwyższych z możliwych. Dodajmy, że w ofercie producenta znajdują się również modele o mocy 800 i 1000 W należące do tej samej serii. Testowany przez nas 600-watowy zasilacz posiada certyfikat CrossFireX, natomiast jednostki mocniejsze otrzymały również certyfikat SLI. Wymiary urządzenia wynoszą 150 x 86 x 165 mm, więc są typowe dla zasilacza komputerowego.

Fractal Design NEWTON 600 W

W górnej części wytłoczono płatek śniegu, który jest logiem Fractal Design. Wygląda to bardzo ciekawie.

Fractal Design NEWTON 600 W

Fractal Design NEWTON 600 W

Na bocznej ściance widzimy duże logo producenta, natomiast po przeciwnej stronie umieszczono tabelkę ze specyfikacją prądowo-napięciową NEWTON R3 600 W.

Fractal Design NEWTON 600 W

Z tyłu PSU znajduje się struktura w kształcie plastra miodu, która ma usprawnić przepływ powietrza. Oprócz tego zastosowano tutaj przełącznik zasilania oraz gniazdo zasilania.

Fractal Design NEWTON 600 W

W dolnej części NEWTON R3 600 W mamy wentylator 135 mm, który charakteryzuje się pracą półpasywną. W praktyce oznacza to, że jest on uruchamiany tylko w przypadku osiągnięcia określonej temperatury przez zasilacz. Gwarantuje to bezgłośną pracę przy mniej wymagających zadaniach.

Fractal Design NEWTON 600 W

Z przodu zastosowano panel, gdzie znajdziemy wszystkie gniazda. Mamy sześć złącz dla kabli z wtyczkami SATA/Molex/FDD i dwa PCIe. Wszystkie zostały oznaczone odpowiednimi kolorami, dzięki czemu nie powinniśmy się pomylić w czasie podłączania. NEWTON R3 600 W jest jednak konstrukcją półmodularną, co oznacza, że mamy również kable podłączone na stałe do zasilacza. Wokół otworu, z którego się wydostają znajduje się przepust, który ma zapobiec ich przecieraniu się. Na stałe zainstalowano kable 24-pin, 8-pin oraz 2x 6 +2-pin.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~daniel

  2013-03-17 12:46:22

  szukam dobrego i przede wszystkim możliwie BEZGŁOŚNEGO zasilacza o mocy 500-600W (komputer często pracuje w nocy, pobierając pliki). Przedział cenowy to max. 300-400zł.

  Wstępnie zainteresował mnie Fractal Design Newton R2 650W oraz Be quiet Straight Power CM E8-CM-580W. Co o nich myślicie? Który z nich będzie cichszy?
 • t.luk

  2013-03-18 06:56:03

  @ UP
  Szczerze? Cokolwiek nie weźmiesz będzie bardzo cicho. Zasilacze Fractal Design z serii Tesla i Newton należą do super cichych i tak samo zasilacze be quiet! z wentylatorami z serii Silent Wings :)
 • Mateusz

  2013-03-18 07:09:13

  Dokładnie mam takie samo wrażenie. Zwróć uwagę na ceny.
 • ~Bolek

  2013-04-17 09:06:29

  Zasilacz super cichy co najważniejsze nie słychać dziwnego popiskiwania jak to miało w moim przypadku w zasilaczu Seasonic x650 km3 3 razy wymieniałem usterkę 3 razy przychodził z ta samą coraz głośniejsza usterką .Co prawda Fractal nie jest w pełni modularny co trochę boli za taką cenę 540 zł ale cena /jakość daję zasłużoną dyszkę .Polecam ten zasilacz dla maniaków ciszy
 • ~Mareczq

  2013-05-24 02:06:04

  Jak by co teraz spadł z ceną do 500 zł, przy tej kwocie to najlepszy wybór ;)
 • ~BioComp

  2013-09-13 19:40:12

  Zasilacz bezgłośny. Ale wybija mi w domu bezpieczniki przy włączaniu go przełącznikiem na tyle obudowy...

Komentarz 6


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...