» załóż konto» przypomnij hasło

Cichy gigant

Fractal Design Define XL R2 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-02-18 16:08:06

A A A | Wejść na stronę 62603 | Komentarzy 9

Fractal Design Define XL R2 – recenzja obudowy Firma Fractal Design, którą na pewno bardzo dobrze znacie, wprowadziła niedawno na rynek nowy model obudowy komputerowej w rozmiarze big tower. Szwedzki producent może pochwalić się doskonałymi produktami midi tower, jak chociażby Core 3000 lub Arc Midi. Ostatnio również mieliśmy przyjemność przyjrzeć się high-endowej konstrukcji Node 605, która idealnie nadaje się do zbudowania Media Center. Tym razem przetestowaliśmy obudowę, która w założeniach powinna być idealnym wyborem dla osób, które chcą zamontować większą płytę główną np. E-ATX lub XL-ATX oraz zastosować konfigurację multiGPU. Czy Define XL R2 okaże się dobrym wyborem? Przekonajmy się.

Wprowadzona do sprzedaży pod koniec zeszłego roku obudowa, jest następcą modelu Define XL i została nam dostarczona w dużym, kartonie z czarnymi grafikami na wszystkich ściankach. W środku urządzenie umieszczono w przeźroczystej folii i styropianowych ochraniaczach, żeby nie uległo uszkodzeniu.

W zestawie znajdziemy komplet akcesoriów w skład którego wchodzi: śrubki montażowe (podzielone w woreczkach), podkładki, kołki, opaski zaciskowe i instrukcja obsługi.

Fractal Design Define XL R2

Cała konstrukcja ma wymiary 232 x 559 x 560 mm i waży aż 16,4 kilograma. Cały front to duże drzwiczki wykonane ze szczotkowanego aluminium w czarnym lub srebrnym kolorze (dostępne są dwie wersje tej obudowy). Utrzymywane są one za pomocą trzech zawiasów z lewej strony i trzech małych magnesów z prawej strony. Nie ma możliwości przemontowania drzwiczek na drugą stronę. Otwierają się one trochę ponad 90 stopni, a po swojej wewnętrznej stronie posiadają miękką piankę, która służy, jako materiał bitumiczny.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Za nimi znajdują się od góry cztery plastikowe zaślepki napędów 5,25 cala oraz regulator prędkości wentylatorów, który zmienia ich napięcie zasilania w trzech krokach: 12 V, 7 V i 5 V.

Fractal Design Define XL R2

W dolnej części znalazły się kolejne, mniejsze drzwiczki, za którymi zainstalowano filtry przeciwkurzowe i jeden wentylator 140 mm Silent R2 Series o prędkości obrotowej 1000 RPM. Oprócz tego mamy tutaj drugie, wolne miejsce na kolejne śmigło w rozmiarze 140 lub 120 mm.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Lewy panel oferuje jedno wolne miejsce do instalacji wentylatora w rozmiarze 120 lub 140 mm na wysokości karty graficznej. Mamy tutaj perforowaną powierzchnię z dodatkowym filtrem.

Fractal Design Define XL R2

Prawy bok został wykonany z litej blachy bez dodatkowych otworów czy okna.

Fractal Design Define XL R2

Tył Define XL R2 prezentuje się standardowo. Na dole mamy miejsce na zasilacz, a nad nim aż dziewięć slotów dla kart rozszerzeń, które zostały zaślepione przy pomocy białych blaszek z drobnymi otworami. Na górze zainstalowano wentylator wyciągowy, który znajduje za kratką o bardzo dużych otworach, co dobrze będzie wpływało na wymianę ciepła. Jeszcze wyżej mamy poziomy pasek perforowanej powierzchni, do której prostopadle będziemy mogli zamontować wentylatory lub chłodnicę na topie obudowy.

Fractal Design Define XL R2

Na górze mamy dwie wolne pozycje dla wentylatorów z tyłu. Natomiast z przodu producent zastosował panel I/O, który oferuje liczne porty, przyciski i diody LED. Na środku mamy duży, podświetlany przycisk zasilania, a obok niego dwa gniazda audio, przycisk reset oraz dwa porty USB 3.0 i dwa USB 2.0.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Na spodzie Fractal zamontował cztery wysokie (20 mm) nóżki, które pozwalają zachować odpowiednią odległość od blatu biurka. Oprócz tego pod zasilaczem znajduje się duży i łatwo wyjmowany filtr przeciwkurzowy. Obok niego mamy drugi filtr nad którym zamontowano wentylator 140 mm z białymi łopatkami (Silent R2 Series) o prędkości obrotowej 1000 RPM.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • silent

    2013-02-18 22:20:56

    front z litego szczotkowanego aluminium, to skąd przedni wiatrak (a mogą być dwa) zasysa powietrze?
    ale: brak podświetlania w wiatrakach, otworów do chłodzenia wodnego i innych wynalazków, za to dużo miejsca, wytłumienie, ładnie wentylowana (tylko ten przód...), pofiltrowana gdzie trzeba. i cena biorąc pod uwagę całokształt jest conajmniej rozsądna. jeżeli śrubki + podkładki pozwalają zamontować 5 1/4" - obudowa ma wszystko co trzeba i gdzie trzeba.
  • ~jvri

    2013-02-18 22:52:42

    tragicznie wygladaja te maty, jakies takie krzywo dociete
  • Torwald

    2013-02-19 01:35:36

    @silent - front z aluminium ? W Define mini mam plastik imitujący aluminium, może autor się pomylił (albo faktycznie przeszli na ten materiał :P)
    Skąd powietrze ? Z boków przedniego panelu i z jego dolnej części. Tak mam w też w wersji Mini tej obudowy i świetnie się to sprawdza.
    Brak podświetlenia to wada ? Polemizowałbym...

    Ogólnie FD robi jedne z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych obudów na rynku - przynajmniej jeśli patrzy się na ceny. Są może lepsze i ładniejsze, ale Silverstone czy Lian-Li z wyższej półki kosztują chore pieniądze. A tu jest 'jak w Erze': tanio i dobrze :)
  • AndiMara

    2013-02-19 09:52:02

    Obudowa moim zdaniem bardzo ładna, ale ten tandetny, plastikowy przełączniczek zasilania wiatraków mogli sobie darować. Jest tak szpetny, że aż się płakać chce...kto to wymyślił i kto to zaakceptował?!
  • Sroka

    2013-02-19 10:00:50

    Corsair 600 obsidian uważam że jest ładniejszy i bardziej praktyczny, ale ta też jest niczego sobie. Brak festyniarskich świecących wiatraczków. Brak błyszczących plastików takie jak stoją gotowce w supermarkecie to duży plus
  • t.luk

    2013-02-19 16:45:24

     

    ~jvri napisał:

    tragicznie wygladaja te maty, jakies takie krzywo dociete


    Gdzie Ty widzisz to krzywe wycięcie? ;)
  • silent

    2013-02-19 22:09:15

    Torwald: "brak podświetlania w wiatrakach, otworów do chłodzenia wodnego i innych wynalazków" to w mojej opinii zalety! otworków, o któych wspominasz nie bardzo widać na zdjęciach stąd wątpliwości. "Ogólnie FD robi jedne z ...(...)" i tu trudno się z tym nie zgodzić :)
  • mw_1975

    2013-02-20 18:59:55

    Nie lubię fikuśnych obudów. Ta jest prosta i dlatego wzbudza moje zainteresowanie. Sądzę, że w takiej konstrukcji podświetlane wentylatory kompletnie nie pasują. Jakoś nie widzę też wielkich chłodnic zewnętrznych przy FD. Dobre wyciszenie to wielka zaleta. Widzę to teraz, gdy mój Radeon ma skłonności do zagłuszania cicho grającej muzyki. Do tego cena dobra.
  • ~PeterMac

    2013-06-16 20:37:17

    Obudowa bardzo ładna i minimalistyczna z wyglądu, oby tylko takich wiecej na rynku, natomiast na dzien dobry ma dla mnie wielką wadę mianowicie dolny filtr pod zasilaczem jest strasznie długi i jego wyciąganie do tyłu w przypadku obudowy gdzies postawionej przy ścianie to duze utrudnienie.

Komentarz 9


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...