» załóż konto» przypomnij hasło

Fractal Design Define C – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2018-02-24 04:46:56

A A A | Wejść na stronę 12049 | Komentarzy 0

Fractal Design Define C – test obudowy

Szwedzka firma już niejednokrotnie gościła na naszych lamach i jeszcze nigdy nie zawiodła nas, a wręcz przeciwnie często zaskakiwała doskonałymi rozwiązaniami. Tym razem przyjrzymy się jej najnowszej obudowie Define C, czyli urządzeniu przeznaczonemu do płyt głównych w formacie ATX, która posiada osobną piwnicę na zasilacz i kosztuje około 320 złotych. Czy rzeczywiście model ten jest wart wydania tej sumy? Sprawdziliśmy to podczas naszych testów. Zapraszamy do lektury.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Fractal Design Define C
wsparcie dla płyt ATX, mATX i mini ITX
sloty rozszerzeń 7 slotów rozszerzeń
dyski twarde klatka na dwa dyski 3,5”; trzy tacki 2,5”
chłodzenie CPU do 168 mm
zasilacze do 175 mm
GPU do 315 mm
kompatybilność z radiatorami 120/240/360 mm na froncie, 120/240 mm na szczycie
wentylatory 2x 120 mm (wsparcie dla 3x 120/2x 140 mm na froncie, 2x 120/140 mm na szczycie, 1x 120 mm na dole, 1x 120 mm z tyłu)
dodatki system ModuVent oraz filtry przeciwkurzowe
wymiary 413 x 210 x 453 mm (z nóżkami, śrubami)
waga 6,8 kg

Fractal Design skupiał się ostatnio na konstrukcjach prostych, które były przeznaczone dla wydajnych układów chłodzenia wodnego, jak i standardowego za pomocą powietrza. Mieliśmy model Define S, a następnie mniejszy Nano S, który był zgodny z płytami głównymi w formacie ITX. Teraz za sprawą Define C producent chce wypełnić lukę w ofercie, która jest właśnie pomiędzy Nano S, a Define S.

Fractal Design Define C

Obudowa przyjechała do nas w brązowym kartonie, który nie wyróżnia się niczym specjalnym. Umieszczono na nim kilka grafik oraz specyfikację techniczną modelu Define C. W środku poza obudową znajdujemy także instrukcję montażu oraz komplet akcesoriów. Wszelkie elementy są bardzo starannie posortowane, dzięki czemu montaż przebiega sprawniej. Możemy wyszczególnić: cztery śrubki do PSU, dwadzieścia śrubek do dysków SSD, osiem śrubek do płyty głównej, osiem dystansów do płyty głównej, osiem śrubek do dysków HDD, metalowy klucz do dystansów, sześć opasek zaciskowych oraz filtr przeciwkurzowy.

Fractal Design Define C

Wygląd Define C jest analogiczny do poprzednich modeli. Mamy tutaj ponownie elegancki, minimalistyczny design. Całość została wykonana z grubej stali i wysokiej jakości tworzywa sztucznego (góra i front). Obudowa nie należy do największych, bowiem jej wymiary to 413 x 453 x 210 mm.

Fractal Design Define C

Fractal Design Define C

Front imituje szczotkowane aluminium, a na jego bokach znajdujemy gęste kratki wentylujące. Od spodu możemy wyjąć filtr przeciwkurzowy. Na górze widzimy niebieską diodę, która będzie sygnalizowała o włączonym zasilaniu. Nie mamy tutaj drzwiczek czy slotów 5,25 cala. Front jest wciśnięty zatrzaskami i można go wyjść od spodu. Wtedy przekonujemy się, że został on od wewnątrz wytłumiony.

Na górze znajduje się panel I/O. Składa się on z przycisku power z diodą dookoła, przycisku reset, dwóch gniazd audio i dwóch portów USB 3.0. Na górze mamy także zaślepkę ModuVent, którą możemy zamienić za pomocą magnetycznego filtru, który otrzymujemy w zestawie, a jak pamiętamy brakowało go w poprzednich modelach Fractala.

Fractal Design Define C

Fractal Design Define C

Obydwa panele boczne są wykonane z litej blachy. Nie mamy tutaj miejsca na żaden dodatkowy wentylator czy też okna z pleksi. Panele są przykręcone przy pomocy szybkośrubek, co ułatwia ich demontaż. Poza tym są dosyć ciężkie, ponieważ zostały dodatkowo wyciszone od środka.

Fractal Design Define C

Tył obudowy należy do najbardziej standardowych. Mamy tutaj miejsce na panel płyty głównej, wentylator wyciągowy 120 mm w komplecie, siedem slotów na karty rozszerzeń i miejsce na zasilacz z wykręcaną ramką (jest on wkładany od tyłu).

Fractal Design Define C

Całość spoczywa na czterech wysokich nóżkach, które mają przyklejoną grubą warstwę gumy. Na spodzie widzimy pokaźny filtr przeciwkurzowy z wygodną rączką do wysuwania go z przodu.

Fractal Design Define C

Ogólnie całość wykonana jest bardzo starannie. Wszystkie elementy są odpowiednio sztywne i nie uginają się po naciskiem. Spasowanie poszczególnych części jest dokładne. Trudno mieć jakiekolwiek większe zastrzeżenia.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...