» załóż konto» przypomnij hasło

Z zasilaczem 300 W w komplecie

Fractal Design Array R2 Mini ITX NAS – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-09-05 06:43:51

A A A | Wejść na stronę 46434 | Komentarzy 5

Fractal Design Array R2 Mini ITX NAS – recenzja obudowy Firma Fractal Design, która jest znanym na świecie producentem obudów komputerowych, zasilaczy, wentylatorów oraz innych akcesoriów, dostarczyła nam do testów bardzo ciekawe urządzenie. Jest to obudowa Array R2 Mini ITX NAS, która jak sama nazwa wskazuje może obsłużyć płyty główne w formacie Mini ITX oraz nadaje się do budowanie własnego serwera NAS. Co ciekawe w zestawie otrzymujemy również zasilacz o mocy 300 W z certyfikatem sprawności 80Plus Bronze. Taki zestaw na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie. A jak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się.

Obudowa od Fractal Design została zapakowana w czarne, stosunkowo niewielkie opakowanie. Na froncie umieszczono logo producenta, zdjęcie sprzętu oraz kilka najważniejszych cech. Na odwrocie mamy nieco bardziej szczegółowy opis i krótką specyfikację.

W środku mamy Array R2 umieszczoną w foliowym worku oraz piankowych ochraniaczach. Taki komplet ma sprawić, że sprzęt nie zostanie uszkodzony, ani porysowany w czasie transportu do klienta.

W komplecie znajdziemy niewielkie pudełko, w którym producent umieścił kabel zasilający, śruby montażowe oraz opaski zaciskowe (białe).

Fractal Design Array R2

Obudowa na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie i elegancko, ale zarazem minimalistycznie. Została ona wykonana ze szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze, które niestety dosyć wyraźnie zbiera odciski naszych palców. Konstrukcja ma wymiary 330 x 365 x 430 mm (szerokość x wysokość x głębokość) i waży 4,3 kg.

Fractal Design Array R2

Fractal Design Array R2

Na froncie umieszczono zaledwie jeden przycisk, który służy do uruchamiania komputera. Nie ma żadnych innych otworów wentylacyjnych, loga producenta czy też panelu I/O. Co ciekawe zabrakło również przycisku reset. Trudno w obecnym czasie zrozumieć takie posunięcie producent. Przecież wszystkie firmy prześcigają się w ilości szybkich portów USB 3.0 czy FireWire, a tutaj pustka. Obojętnie do czego wykorzystywalibyśmy komputer zbudowany w oparciu o Array R2, to i tak możliwość szybkiego podłączenia pamięci flash będzie potrzebna.

Fractal Design Array R2

Fractal Design Array R2

Na bocznych ściankach mamy niewielkie wentylowane powierzchnie, które mają zapewnić lepszą wymianę ciepła.

Fractal Design Array R2

Z tyłu znajdziemy w górnej części zamontowany zasilacz z powierzchnią o strukturze w kształcie plastra miodu, wyłącznik oraz gniazdo zasilania. Poniżej mamy perforowaną powierzchnię, która ma polepszyć wentylację oraz dwa pionowe sloty na kartę graficzną. Na samym dole widzimy lukę na panel wejścia/wyjścia płyty głównej.

Fractal Design Array R2

Na spodzie znajdują się cztery niewielkie nóżki antywibracyjne. Dzięki nim obudowa również nie przesuwa się przypadkowo po powierzchni biurka.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • kejus007

  2012-09-05 10:13:40

  Bardzo fajna buda. Przede wszystkim mała i z aluminium :D
 • Francus

  2012-09-06 09:57:56

  Dobry pomysł, jak na obudowę pod NAS, ale brak USB z przodu to dla mnie porażka. Ciężko było zrobić kilka portów?
 • Xawery

  2012-09-06 10:44:36

  Trochę się dziwię, że wypuszczając drugą wersję tego nie zrobili.
 • Duath

  2012-09-06 10:55:44

  I też jako obudowa typu: postawię nie ruszam, bo po zdjęciach widać, że palcuje się strasznie.
 • ~dzezik

  2012-10-29 21:42:43

  test jest do bani, obudowa NAS a oni wkladają jakieś zabawkowe zotaxy i gigabity, po co komu w NASie taka karta graficzna.
  nie sprawdzali żadnej porządnej karty sieciowej wieloportowej gigabit, żadnego infinibanda, żadnego kontrolera SAS HBA.
  ktoś w teście pomylil dzial NAS z PC GAMER.
  a obudowa wypada biednie jeśli nie żenująco śmiesznie przy chenbro ES34169

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...