» załóż konto» przypomnij hasło

Ponadczasowa konstrukcja dla wymagających

Fractal Design Arc Midi – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-10-22 10:54:06

A A A | Wejść na stronę 72376 | Komentarzy 3

Fractal Design Arc Midi – recenzja obudowy W ostatnim czasie na rynku komputerowym pojawia się dużo innowacyjnych konstrukcji, które swoimi pewnymi rozwiązaniami wprowadzają powiew świeżości. Później kolejni producenci próbują udoskonalać nowe technologie lub w pewnym sensie je modyfikować, tak aby użytkownik był jak najbardziej zadowolony z zakupu. Są jednak w sprzedaży obudowy, które trudno w jakikolwiek sposób zmienić, bowiem wydają się modelami wręcz idealnymi. Jedną z tych jest produkt Fractal Design Arc Midi, który od dłuższego czasu jest polecany na forach komputerowych, jako najlepszy wybór w cenie do 400 złotych. Czy rzeczywiście? Przekonajmy się.

Obudowa została zapakowana w czarne, duże pudełko, na którym znajduje się zdjęcie frontu Arc Midi oraz logo producenta. Wszystko to z drobnymi, graficznymi dodatkami, które mają dodać całości szczyptę dynamiki. Na odwrocie znajduje się fotografia wnętrza obudowy z oznaczonymi jej najważniejszymi elementami.

W środku urządzenie jest dobrze zabezpieczone za pomocą folii i styropianowych otulin. Natomiast w małym, czarnym kartoniku znajdziemy zestaw akcesoriów, które będą przydatne w czasie montażu. W ich skład wchodzi: zaślepka panelu frontowego 5,25 cala na 3,5 cala, komplet śrubek, wkrętak, opaski zaciskowe, speaker, regulator obrotów na śledziu z przejściówką na trzy wentylatory oraz instrukcja obsługi.

Arc Midi na pierwszy rzut oka prezentuje się naprawdę solidnie i okazale. Jej konstrukcja, pomimo, że to midi-tower wydaje się być duża i wyjątkowo szeroka. Wszystkie krawędzie są lekko zaokrąglone. Całość ma wymiary 460 x 230 x 515 mm (wysokość x szerokość x długość) i waży około 10 kilogramów. Arc Midi jest nie tylko stosunkowo prosta, ale za sprawą meshowych dodatków może sprawiać wrażenie konstrukcji gamingowej i nowoczesnej.

Fractal Design Arc Midi

Jej front został wykonany z metalowej siatki, za którą znajdziemy na wysokości kieszeni na dyski jeden wentylator 140 mm wraz z filtrem przeciwkurzowym, a nad nim wolne miejsce na kolejne tego typu śmigło. Oprócz tego znajdują się tutaj dwa miejsca na napędy 5,25 cala i firmowe logo Fractal Design. Całość jest utrzymana w stylu szczotkowanego aluminium (nie jest to aluminium, ale tworzywo sztuczne).

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

Na górze, blisko krawędzi zastosowano panel I/O, który oferuje dwa porty USB 2.0 i jeden port USB 3.0. Jest tutaj także gniazdo słuchawkowe oraz mikrofonowe. W pobliżu mamy przycisk Reset oraz Power wraz z diodą LED. Bardziej z tyłu znajduje się meshowa siatka, którą możemy bezproblemowo zdemontować (odkręcić jedną śrubkę). Pod nią mamy wolne miejsce do przymocowania dodatkowych wentylatorów. Można skorzystać z opcji: 3x 120 mm, 3x 140 mm lub 1x 120/140 mm + 1x 180 mm. Fabrycznie mamy tutaj już jedno śmigło 140 mm. Nie zabrakło również gąbczastej wkładki, która chroni przed przedostawaniem się kurzu do środka obudowy. Warto dodać, że nie powinno być problemu z zamontowaniem większych chłodnic 120 lub 140 mm.

Fractal Design Arc Midi

Fractal Design Arc Midi

Tył obudowy bardziej rzuca się w oczy za sprawą połączenia dwóch kolorów czarnego i białego. Na dole mamy miejsce na zasilacz, a nad nim osiem zaślepek dla kart rozszerzeń, z czego jedna umieszczona jest w orientacji pionowej. W tym miejscu można zamontować np. regulator obrotów, który jest w zestawie z obudową. Powyżej zamontowano wentylator wyciągowy 120 mm i miejsce na panel płyty głównej. Na samej górze Arc Midi są dwa gumowane otwory do prowadzenia wężyków od chłodzenia cieczą.

Na lewej ściance mamy możliwość zamontowania wentylatora 140 lub 180 mm, który będzie wdmuchiwał zimne powietrze do środa obudowy. Nie ma tu niestety filtru przeciwkurzowego, który chroniłby przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrza.

Prawy bok to lita blacha, w całości czarna. Warto tutaj wspomnieć o tym, że metalowe elementy dosyć mocno zbierają odciski naszych palców.

Fractal Design Arc Midi

Na spodzie widzimy duży filtr przeciwkurzowy, który można bez problemu zdemontować i wyczyścić. Arc Midi stoi na czterech gumowych nóżkach, które po bokach mają srebrny plastik. Są one solidne i nie pozwalają obudowie na zbyt silne przesuwanie się po blacie biurka.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • t.luk

    2012-10-22 13:12:04

    Bardzo udana konstrukcja i bardzo dobra do wodowania :) Fajnie, że testowany był tutaj Loki bo widać, że relacje wydajności między Spartanem PRO a Xigmatek Loki wcale nie są tak duże jak to niektórzy "krzykacze" na innym polskim serwisie deklarują ;)
  • RafalC

    2012-10-22 13:20:25

    Tak, testuję obudowy z Loki, ale nie chciałbym żeby porównywać je z tym co robi Mateusz, bo metodologia na pewno jest inna, a wiemy, że wydajność tych coolerów jest sobie bliska, więc te pomiary nie powinny być wyznacznikiem :) Oczywiście mogę potwierdzić, że Loki jest głośny ;)
  • t.luk

    2012-10-22 13:31:15

    Nie no, dla mnie to oba te coolery są dość głośne ale o ile przy Spartanie PRO da się jeszcze wytrzymać o tyle do Lokiego wskazane są słuchawki lub głośniejsza muzyka ;)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...