» załóż konto» przypomnij hasło

Czy pasty termoprzewodzące odejdą do lamusa?

Coollaboratory Liquid oraz MetalPad

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-04-20 18:59:09

A A A | Wejść na stronę 76567 | Komentarzy 5


Kolejnym produktem jest zestaw małych, cienkich, kwadratowych listków, które również spełniają zadanie pasty termoprzewodzącej. Podobnie jak Liquid Pro w ich skład wchodzą wyłącznie metale, które zmieniają swoją konsystencję pod wpływem różnicy temperatur. W ofercie Coollaboratory mamy dostępne dwie wersje tych płatków: dla GPU o boku długości 20 mm oraz do CPU o boku 38 mm. Do testów dostaliśmy dwa zestawy, pierwszy to 3 płatki do CPU + zestaw do czyszczenia powierzchni metalowych oraz drugi, czyli trzy płatki do CPU i trzy do GPU + zestaw do czyszczenia.
chłodzenie coollaboratory testy
chłodzenie coollaboratory testy
chłodzenie coollaboratory testy
Jak już wspomniałem listki te są w stałym stanie skupienia, a pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają się w ciecz, przez co mogą trafić do mikrostrzelin w radiatorze i spoić go z procesorem, żeby ulepszy odprowadzenie ciepła. Użycie tego produktu nie należy do skomplikowanych. Wystarczy mały listek wyjąć z papierowej osłonki i umieścić na powierzchni CPU. Jeszcze wcześniej polecam ją, jak i radiator dokładnie wyczyścić. Zwróćcie także uwagę, żeby z żadnej strony nie wystawał, ponieważ po podgrzaniu może kapać na powierzchnię płyty głównej.
chłodzenie coollaboratory testy
chłodzenie coollaboratory testy
Dobrze, że producent daje w zestawie zestaw do czyszczenie, którym jest specjalna chusteczka nasączona alkoholem izopropylowym + ścierna gąbka przeznaczona do metalu. Usuwanie MetalPada z procesora i radiatora nie należy do przyjemnych, jednak nie warto się spieszyć. Trzeba zachować ostrożność. Jednak zgodnie z informacjami od Coollaboratory usuwanie resztek nie jest konieczne, ponieważ one mogą tylko polepszyć odprowadzanie ciepla i nie powinny nam szkodzić po użyciu innej pasty.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • samsam

  2010-04-20 20:10:11

  Pasta termoprzeowodząca w formie listków - świat idzie do przodu, bardzo ciekawy pomysł :)Ta technologia ciekłego metalu mnie zastanawia - moim zdaniem to jakiś amalgamat, choć producent na pewno tego nie zdradzi...
 • Teejays

  2010-04-20 20:31:45

  Ta pasta, Liquid Ultra przypomina mi część cyborga T-1000 z Terminatora 2. XD Jedyną rzeczą o którą się obawiam jest przewodzenie prądu. Dla wprawionych osób to nie będzie problemem, jednakże "laik" może zakończyć nakładanie pasty spaleniem procesora.
 • maciek

  2010-04-22 08:57:18

  Nie wiem czy pominąłem czytając, czy jest to niedopisane, ale jak zdejmuje się tą folię. Bo wiadomo jak się wygrzeje na procku to sklei go z radiatorem, ale jak ona się potem zdejmuje ?

  Odkleją się, trzeba ją zerwać.
  imo ona jest najlepszym wyborem, tylko muszę wiedzieć jak ją ściągać...
 • Mateusz

  2010-04-22 15:46:25

  Masz rację, nie napisałem. W zestawie dostajemy chusteczki nasączone alkoholem izopropylowym oraz specjalną, twardą gąbkę ścierną do metalu. Musimy płatek oderwać, a następnie mocno zetrzeć, bo jednak sporo zostaje na powierzchni. Po tym najlepiej przeczyścić jeszcze jakimś alkoholem, żeby mikrocząstki nie zostały w szczelinach, pomimo, że to nie przeszkadza, jednak przy testach mogłoby mieć wpływ.
 • maciek

  2010-04-22 16:48:30

  Nie zrozum mnie źle, że ci to wytykam. Po prostu najbardziej zainteresowała mnie ta metoda, bo osiągamy przez to najniższą temp.
  Dzięki za sprostowanie ;]

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...