» załóż konto» przypomnij hasło

Czy pasty termoprzewodzące odejdą do lamusa?

Coollaboratory Liquid oraz MetalPad

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-04-20 18:59:09

A A A | Wejść na stronę 76389 | Komentarzy 5

Coollaboratory Liquid oraz MetalPad Tym razem prezentujemy Wam recenzję dwóch bardzo ciekawych produktów od firmy Coollaboratory. Pierwszym z nich jest innowacja w świecie substancji termoprzewodzących, czyli pasta składająca się w pełni z ciekłego metalu. Drugim natomiast jest podkładka termoprzewodząca, która wykonana została w 100% z mieszanki metali. Obydwa produkty mają nam pomóc w obniżeniu temperatury procesora, poprzez lepsze odprowadzenie ciepła. W naszej recenzji sprawdzimy jak poradzą sobie w parze z coolerem Scythe Kama Cross Grand, którego niedawno testowaliśmy. Zapraszam do relacji z chłodzenia ciekłym metalem.

Pierwszym z dzisiejszych bohaterów jest bardzo nietypowa pasta, dlaczego? Składa się ona w 100% z płynnego stopu metali. Co ważniejsze jest on zupełnie nieszkodliwy dla naszego zdrowia. W opakowaniu znajdziemy strzykawkę wraz z igłą, a w niej płynną masę, która swoim wyglądem przypomina rtęć. Nie zawiera ona ani silikonu, ani polisyntetycznych olejów. Nie jest ona podobnie jak inne pasty termoprzewodzące wykonana głownie ze środka spajającego oraz cząsteczek materiału przewodzącego. Coollaboratory Liquid Pro jest masą jednorodną. Podczas zwiększania temperatury procesora staje się rzadsza i dokładnie wpływa w mikroszczeliny radiatora. Po schłodzeniu wraca do pierwotnej konsystencji. Producent zapewnia, że takie rozwiązanie powoduje 10-krotnie lepszą skuteczność w stosunku do innych past, czy to możliwe?
chłodzenie coollaboratory testy
chłodzenie coollaboratory testy
Żeby nałożyć pastę na procesor musimy wyposażyć się w dodatkowy pędzelek, który pomoże nam rozprowadzić konsystencję na jego powierzchni. Nie jest to proste zadanie, dlatego wymaga sporo cierpliwości i dokładności. W strzykawce znajduje się aż 1 gram pasty, co powinno starczyć spokojnie na 8-9 razy. Prawidłowo powinniśmy nałożyć malutką kropelkę. Uwaga! Nie wykonywać zbyt energicznych ruchów podczas jej rozprowadzania, gdyż pasta „lubi” pryskać na boki, a to może mieć negatywne skutki w stosunku do płyty głównej. Zgodnie z zaleceniami producenta nakładamy ją nie tylko na CPU, ale również bezpośrednio na radiator. Grubość warstwy powinna wykosić około 0,005 mm (obrazowo to grubość kartki papieru). Nie ma szansy na rozprowadzenie pasty od samego nacisku radiatora, jak to było w przypadku standardowych past termoprzewodzących, tutaj nastąpi tylko niepotrzebny odprysk. Bardzo ważną sprawą jest zakaz stosowania jej na podstawki aluminiowe – reagują one z pastą i powodują korozję.
chłodzenie coollaboratory testy
Przy demontażu pasta bardzo mocno „skleiła” procesor z radiatorem przez co zaszła potrzeba usunięcia resztek za pomocą pasty polerskiej. Z uwagi na to nie mogę stosować jej przy testach schładzaczy, ponieważ częsty demontaż mógłby okazać się horrorem ;) Jeżeli jednak w domowych warunkach rzadko zmieniamy chłodzenie to pasta ta wydaje się być świetnym pomysłem, dodam, że nie traci ona z biegiem czasu swoich właściwości.
chłodzenie coollaboratory testy
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • samsam

  2010-04-20 20:10:11

  Pasta termoprzeowodząca w formie listków - świat idzie do przodu, bardzo ciekawy pomysł :)Ta technologia ciekłego metalu mnie zastanawia - moim zdaniem to jakiś amalgamat, choć producent na pewno tego nie zdradzi...
 • Teejays

  2010-04-20 20:31:45

  Ta pasta, Liquid Ultra przypomina mi część cyborga T-1000 z Terminatora 2. XD Jedyną rzeczą o którą się obawiam jest przewodzenie prądu. Dla wprawionych osób to nie będzie problemem, jednakże "laik" może zakończyć nakładanie pasty spaleniem procesora.
 • maciek

  2010-04-22 08:57:18

  Nie wiem czy pominąłem czytając, czy jest to niedopisane, ale jak zdejmuje się tą folię. Bo wiadomo jak się wygrzeje na procku to sklei go z radiatorem, ale jak ona się potem zdejmuje ?

  Odkleją się, trzeba ją zerwać.
  imo ona jest najlepszym wyborem, tylko muszę wiedzieć jak ją ściągać...
 • Mateusz

  2010-04-22 15:46:25

  Masz rację, nie napisałem. W zestawie dostajemy chusteczki nasączone alkoholem izopropylowym oraz specjalną, twardą gąbkę ścierną do metalu. Musimy płatek oderwać, a następnie mocno zetrzeć, bo jednak sporo zostaje na powierzchni. Po tym najlepiej przeczyścić jeszcze jakimś alkoholem, żeby mikrocząstki nie zostały w szczelinach, pomimo, że to nie przeszkadza, jednak przy testach mogłoby mieć wpływ.
 • maciek

  2010-04-22 16:48:30

  Nie zrozum mnie źle, że ci to wytykam. Po prostu najbardziej zainteresowała mnie ta metoda, bo osiągamy przez to najniższą temp.
  Dzięki za sprostowanie ;]

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...