» załóż konto» przypomnij hasło

Ekonomicznie i klasycznie?

BitFenix Shinobi - recenzja obudowy

Autor: Michał Jankowski | Data: 2011-07-02 09:18:10

A A A | Wejść na stronę 51085 | Komentarzy 10

BitFenix Shinobi - recenzja obudowy Firma BitFenix ponownie weszła na rynek obudów komputerowych w kwietniu zeszłego roku. Założeniem była produkcja sprzętu wysokiej jakości, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Los chciał, że jedna z nowości trafiła do naszej redakcji, a konkretnie obudowa typu midi tower o nazwie Shinobi. Model ten jest dostępny w sprzedaży w dwóch opcjach: wersja z oknem lub bez niego. Spoglądając na specyfikację widzimy, że pomimo całkiem przystępnej ceny (250 PLN) oferuje wszelkie najnowsze rozwiązania. Czyżby szykował się kolejny rynkowy hit? Sprawdźmy to.

Na początku zapoznajmy się z ogólną specyfikacją modelu Shinobi:

Typ Medium Tower: 460mm do 509mm
Moc zasilacza Brak
Format płyty głównej ATX, MicroATX, Mini-ITX
Położenie zasilacza Dół obudowy z przodu
Wysokość 460 mm
Długość 205 mm
Szerokość 490 mm
Waga obudowy 8 kg
Kolor Czarny
Materiał szkieletu obudowy Stal SECC
Kolor przedniego panelu Czarny
Materiał przedniego panelu Tworzywo sztuczne
Złącza przedniego panelu 4 x USB 2.0, 1 x Audio In/Out
Boczny panel z oknem Tak
Podświetlenie obudowy Brak
Kolor wnętrza obudowy Czarny
Ilość zewnętrznych zatok 5.25 3
Ilość zewnętrznych zatok 3.5 1
Ilość wewnętrznych zatok 3.5 8x
Ilość wewnętrznych zatok 2.5 1
Sloty kart rozszerzeń 7
Sposób montażu urządzeń Szyny
Obsługa bez wkrętaka Tak
Wentylatory zainstalowane 1
Filtry przeciwkurzowe Tak

Obudowa przyjechała do nas w bardzo prostym, szarym pudle. Na jego powierzchni znajdziemy tylko ogólne grafiki prezentujące produkt oraz krótką informacje o samej Shinobi. Taki sposób pakowania możemy uzasadniać ekologicznym podejściem producenta, który zarazem nie chce zwiększać kosztów swoich urządzeń poprzez pośrednie udoskonalenia.

W środku nasz model został owinięty przeźroczystą folią oraz umieszczony w dwóch dużych, gąbczastych otulinach. Sama Shinobi to konstrukcja na pierwszy rzut oka niezwykle prosta. Nie ma tutaj dziwnych, zakręconych kształtów jak chociażby w popularnym modelu Colossus tego samego producenta.

BitFenix Shinobi

Wraz z obudową otrzymujemy komplet akcesoriów m.in. instrukcję montażu, opaski do kabli, gumowe nóżki, śrubki i kołki do mocowania płyty głównej.

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

Powierzchnia obudowy nie palcuj się, dzięki czemu nie będziemy mieli brzydkich śladów po każdym jej przesunięciu lub przytrzymywaniu podczas korzystania chociażby z portów USB na przednim panelu. Z przodu na samym środku umieszczono logo BitFenix, a nad nim trzy zatoki na napędy 5,25 cala. Panel przedni jest wciskany, jego wyjęcie nie sprawia jednak problemu po użyciu jakiegokolwiek narzędzia do podważenia. Na dole mamy dwa wolne miejsca na śmigła 120 mm, przed którymi umieszczono filtry przeciwkurzowe. Są one zdejmowalne, dzięki czemu nie będzie problemu z utrzymanie czystości.

BitFenix Shinobi

Na „dachu” obudowy znajduje się panel I/O z czterema gniazdami USB 2.0 (niestety zabrakło nowszego USB 3.0), gniazdo słuchawek, mikrofonu, przyciski power, reset oraz diody informujące o pracy dysku i zasilaniu komputera. Nad nim umieszczono siatkowaną powierzchnię, pod którą możemy zamontować kolejne dwa wentylatory. Tym razem mogą to być modele o średnicy 140 lub 120 mm.

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

Z tyłu mamy na dole miejsce na zasilacz. Idąc wyżej widzimy siedem miejsc na karty rozszerzeń, dwa otwory do prowadzenia węży od chłodzenia wodnego, a nad nimi wentylator wyciągowy 120 mm. Wszystko dosyć tradycyjne, bez zbędnych dodatków i utrzymane w czarnej kolorystyce.

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

Na prawej ściance mamy (w naszym modelu) szybę w kształcie „prawie” trójkąta. Widzimy przez nią dosyć wyraźnie komponenty zainstalowane wewnątrz. Na przeciwległym boku nie znajdziemy nic nadzwyczajnego.

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

Niestety niektóre elementy nie zostały wykonane z dużą precyzją. Na przykład widoczny tutaj w zagłębieniu pasek z czarnej siatki nie był przymocowany trwale. Dosyć wyraźnie się chybotał i sprawiał wrażenie odklejonego w kilku miejscach.

BitFenix Shinobi

BitFenix Shinobi

Powyższe zdjęcie prezentuje spód obudowy na którym zamontowano wspomniane wcześniej filtry przeciwkurzowe. Widzimy również miejsca do przymocowania nóżek, które otrzymujemy oddzielnie w zestawie.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Arturo

    2011-07-03 13:20:39

    Całkiem niezła jak za ta cenę.
    Jedynie szyny do montażu dysków mogły by być odwrócone bo montaż z boku jest znacznie praktyczniejszy bo karty rozszerzeń nie blokują dostępu.
  • Kamirp

    2011-07-03 13:34:41

    Nareszcie porządna buda. W tej cenie trudno o coś lepszego w naszych sklepach.
  • KarambolX

    2011-07-03 14:19:16

    Bardzo ładnie się prezentuje. Pare rzeczy bym w niej jednak zmienił np. sloty na dyski tak by można było wyciągać z boku a nie do środka.
  • Francus

    2011-07-03 14:29:46

    ostatnio wychodza podobne obudowy za prawie 400zł a to kosztuje 200zł
    wiec moze być polecana do wielu zestawów bo jest tania
    dobra i można niezłe ułożyć kable
  • Mikellle

    2011-07-03 14:54:54

     

    KarambolX napisał:

    Bardzo ładnie się prezentuje. Pare rzeczy bym w niej jednak zmienił np. sloty na dyski tak by można było wyciągać z boku a nie do środka.


    Montaz dyskow nie poprzecznie to jednak porazka - ciezko cos zrobic jak masz accelero na karcie i prawie styka sie z dyskami, kupa kabli przeszkadza w obiegu powietrza.
  • Klakiers

    2011-07-03 16:30:08

    Lekko ponad dwie stówki za taką budę nie wydaje się być wygórowaną ceną ;-)
    nice.
  • ~Rebus

    2011-07-03 17:14:48

    Dobra cena, ale brak USB 3.0 jest nieusprawiedliwiony!
  • t.luk

    2011-07-03 19:07:05

    Obudowa sama w sobie wydaje się całkiem ciekawa. Ja mam tylko jedno pytanie do autora recenzji...Czy te nóżki dodawane w akcesoriach to są takie dodatkowe czy też po prostu fabrycznie nóżki są oddzielnie i trzeba je samemu skręcać?
  • ~Michał Jankowski

    2011-07-03 19:47:07

    @up, nóżki te trzeba przykleić na spodzie obudowy. Bez nich będziemy mieli gorszą cyrkulację powietrza od spodu (zasilacz z wentylem do dołu).
  • ~Karolek

    2011-07-19 18:01:26

    Fajna obudowa. Recenzja też. Brakuje mi informacji o jakości, grubości blach? Na poziomie xigmateka czy jednak bliżej pilum?

Komentarz 10


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum