» załóż konto» przypomnij hasło

Nowa wersja z oknem na bocznym panelu

be quiet! Silent Base 800 Window – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2015-07-16 14:28:03

A A A | Wejść na stronę 38972 | Komentarzy 8

be quiet! Silent Base 800 Window – test obudowy O obudowie Silent Base 800 w wersji z oknem słyszeliśmy już podczas targów Computex 2015. Nasza uwaga była jednak bardziej skupiona na informacjach o modelu Silent Base 600, który powinien pojawić się w sklepach niebawem. W przypadku tej pierwszej obudowy, otrzymujemy niezmienioną konstrukcję, która posiada w odróżnieniu od poprzednika boczny panel z oknem i jest niestety droższa. Spodziewaliśmy się większych zmian, ale be quiet! pozostał przy swoim poprzednim projekcie, który obejmuje obsługę płyt głównych ATX, siedem kart rozszerzeń i dwa wentylatory 140 mm z przodu i jeden 120 mm z tyłu. Jeżeli nie pamiętacie jakie możliwości daje Silent Base 800 to zapraszamy Was do lektury.

Pokaż specyfikację

Specyfikacja Silent Base 800 Windows
Typ obudowy Middle Tower
Standard płyty głównej ATX, MicroATX, Mini-ITX
Standard zasilacza ATX
Miejsca na wewnętrzne dyski/napędy 4 x 2,5", 7 x 3,5"
Miejsca na zewnętrzne dyski/napędy 3 x 5,25″
Miejsca na karty rozszerzeń 7
Maksymalna długość karty graficznej 400 mm (bez klatek HDD)
Maksymalna wysokość chłodzenia CPU 170 mm
Maksymalna liczba wentylatorów 7
Zainstalowane wentylatory 1 x 120mm (tył), 2x 140 mm (przód)
Opcjonalne wentylatory 2 x 120mm (góra), 2 x 140mm (góra), 1 x 120mm (dół), 1 x 140mm (dół), 1 x 120mm (lewy bok)
Wyprowadzone złącza USB 2.0 - 2 szt., USB 3.0 - 2 szt., wyjście słuchawkowe/głośnikowe - 1szt., wejście mikrofonowe - 1szt.
Materiał nylon, stal SECC 0,7mm, tworzywo sztuczne
Kolor Czarno-pomarańczowy
Dodatkowe informacje Filtry antykurzowe, Maty wyciszające, Montaż zasilacza na dole obudowy
Wysokość 559 mm
Szerokość 266 mm
Głębokość 495 mm
Waga 9,31 kg

Silent Base 800 Window została zapakowana w duże, wzmocnione, tekturowe pudło. Na jego froncie mamy duże zdjęcie obudowy oraz wymienione najważniejsze cechy urządzeniach. Po bokach umieszczono informacje dla bardziej dociekliwych użytkowników. W środku całość została dobrze zabezpieczona przy pomocy dwóch polistyrenowych bloków i folii.

W komplecie z obudową otrzymujemy dwa wentylatory 140 mm zamontowane z przodu oraz jeden 120 mm z tyłu. Oprócz tego komplet śrub montażowych, zestaw opasek zaciskowych, instrukcję obsługi, speaker oraz adapter 3-pin na 4-pin Molex.

Oczywiście pierwszą rzeczą, która rzuca się nam w oczy i odróżnia model Silent Base 800 Window od poprzednika jest okno z pleksi na głównym panelu bocznym. Trzeba przyznać, że jest ono na tyle duże, że umożliwia spokojny wgląd we wnętrze obudowy i pozwala na zobaczenie praktycznie wszystkich zamontowanych komponentów.

Silent Base 800 Window

Silent Base 800 Window

Silent Base 800 Window

Na drugim panelu bocznym mamy zaślepkę, którą możemy zwolnić i w jej miejsce zainstalować śmigło o średnicy 120 mm. To oczywiście będzie miało wpływ na generowany hałas, ponieważ panele tworzą konstrukcję zamkniętą. Panel prawy dodatkowo wyłożono matami wygłuszającymi. Grubość blach w tym wypadu wynosi ponad 0,7 mm.

Silent Base 800 Window

Front obudowy SP 800 oferuje nam drzwiczki oraz oddzielone pomarańczową obwódką wloty powietrza. Drzwiczki są podzielone na dwie części. Górna umożliwia nam dostęp do napędów i kontrolerów, które zamontujemy na miejscu zatok 5,25 cala. Dolne skrzydło daje nam możliwość na wyczyszczenia filtru przeciwkurzowego, wentylatora z przodu i chłodnicy. Górne drzwiczki utrzymywane są za pomocą magnesów, które sprawdzają się świetnie. Domyślnie otwierane są w lewo, ale w każdej chwili możemy przełożyć je na drugą stronę. Dolne drzwiczki otwierają się nie w poziomie, ale w pionie. Całościowo front wykonano z wysokiej jakości plastiku ABS, który imituje szczotkowane aluminium. Od środka jest on pokryty matami z nylonu, które wygłuszają całą konstrukcję. Ich grubość to aż ok. 10 mm.

Silent Base 800 Window

Silent Base 800 Window

Z przodu mamy wspomniany filtr przeciwkurzowy, który obejmuje swoim zasięgiem dwa fabrycznie zamontowane wentylatory Pure Wings 2. Można go bardzo łatwo wyjąć (podnosimy tylko plastikowy zaczep do góry i pociągając panel) i wyczyścić.

Silent Base 800 Window

Na górze Silent Base 800 Window znajdziemy panel I/O, który oferuje dwa porty USB 3.0 i USB 2.0 oraz złącza audio. Ułożone są one wzdłuż dłuższej krawędzi. Nie zabrakło także przycisku power oraz diody LED na środku. Oczywiście świeci ona w kolorze pomarańczowym. Z tyłu topu mamy cztery otwory wentylacyjne, które są raczej skromnej wielkości.

Z uwagi, że otrzymaliśmy do testów pomarańczową wersję obudowy, to widzimy właśnie w tym kolorze elementy dodatkowe jak np. obramowania wlotów powietrza czy gumki antywibracyjne od wentylatorów.

Silent Base 800 Window

Tył obudowy SP 800 jest standardowy. Na dole mamy miejsce na zasilacz ATX, trzy przepusty na węże chłodzenia wodnego, kratkę na wentylator 120 mm, miejsce na panel I/O i siedem zaślepek maskujących pozycje na karty rozszerzeń. Pomiędzy dolną kratką wentylacyjną, a pozycją na PSU umieszczono filtr przeciwkurzowy, który bardzo łatwo usunąć i wyczyścić.

 

Silent Base 800 Window

Na spodzie widzimy jednolita blachę. Nie zastosowano żadnych otworów wentylacyjnych i filtrów przeciwkurzowych. Po bokach mamy jednak miejsce do zainstalowania plastikowych nóżek, które pozwolą utrzymać sprzęt w pozycji pionowej. Oferują one także podkładki antywubracyjne. To bardzo istotne, żeby obudowa była cały czas stabilna.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • JegoMosc

    2015-07-16 17:06:18

    hmmm... na pewno fajnie, że w obudowie BQ! masz na starcie 3 wiatraki, choć są to wersje "ekono" od BQ i jeśli chcesz mieć naprawdę cicho warto wymienić je na coś lepszego
  • Sławekpl

    2015-07-16 20:44:29

    niezłą wtopa, na bocznej ściance bez okna brak pełnego wytłumienia, a przecież producent mógł dociąć odpowiedni kawałek wytłumienia i przymocować go na kołki, śruby czy rzep
    tunele wentylacyjne jakoś mnie nie przekonują, obawiam się skuteczności chłodzenia, za to jestem ciekaw czy zostały one wytłumione matami od środka, w tekście tego info nie znalazłem
    koszyki są przykręcone szybkośrubkami, czyżby były zapieczone z farbą, że potrzeba śrubkowkręta? kiedyś tak miałem z Fractal Define R4, skręcono ją zanim dobrze wyschła farba, musiałem się nieźle namęczyć aby odkręcić klatki
    dla mnie przepusty wyglądają ładnie, ale tylko do momentu aż nie przeprowadzimy nimi kabla, później szpecą odchylonymi "listwami"
    plus za jednolite okablowanie, choć przewody nie mają oplotów ale przynajmniej nie tworzą kolorowanki jak w ostatniej opisywanej tutaj budzie, wyglądają po prostu estetycznie
    jestem ciekaw czy dyski można zamontować w obydwie strony? złączami z przodu i z tyłu, czy tylko w jedną stronę?
    mam też pytanie o okno, na zdjęciach tego nie widać, jak rozumiem są to dwie płyty z poliwęglanu tylko czy zostało to skręcone czy jest to jeden kawałek tworzywa z jakimś obojętnym gazem w środku (w co wątpię), czy też można te płyty oddzielić aby wyczyścić od środka?
    oby nie było w środku jakichś paprochów albo odcisków palców które na poliwęglanie byłyby widoczne przy podświetleniu od środka budy UV
    kolejna sprawa to wymiary tego okna, od zewnątrz jak również od wewnątrz (z elementami mocującymi), zastanawiam się czy u siebie bym takiego okna nie mógł zamontować - skoro można kupić osobno z nim panel, może jeszcze kogoś takie coś też by zainteresowało ale potrzebne są jak już się pytałem dokładne jego wymiary, na jakieś zdjęcie jak to jest mocowane też bym się ucieszył ;)
    dziękuję
  • Sławekpl

    2015-07-16 22:41:49

    jak na taką dużą budę to mało jest miejsca na radiator CPU - max 170 mm wysokości w wersji bez okna, z oknem pewnie o 10 mm mniej, długość zasilacza to max 300 mm
    jak jest rozwiązany RESET, wtyczka tak opisana jest ale nie za bardzo widzę na zdjęciach co można tam wcisnąć prócz włącznika, diodę LED HDD?
    gniazda USB i audio są solidnie przykręcone do blach śrubami, a nie do zdejmowanego górnego korytka, nie ma obawy o wyrwanie gdy będziemy wyciągać źle spasowaną wtyczkę, jestem ciekaw czy za jakiś czas producent wpadnie na pomysł uprade do USB 3.1 typu C, konstrukcja umożliwia łatwą podmianę
    można zamontować 7 napędów 3,5", tak jest w specyfikacji na tej stronie oraz u producenta, w tekście jakimś cudem jest podane 8, czyżby "kopiuj wklej" z którejś wcześniejszej recki? ;)
    nośniki 2,5" mogą być 4 a nie 2, kolejne dwa można przykręcić do górnej ścianki klatek 3,5" od środka, nośniki będą "do góry nogami" (przydaje się przeczytać manual, autor tekstu to najwyraźniej pominął, a jest po polsku hmm...)
    polecają mimo zatrzasków wkręcić śrubkę do urządzeń zamontowanych w zatokach 5,25", czyli kiepskie te zatrzaski,
    jeśli mamy długą grafę a nie używamy zatok 5 cali to wymontowaną górną klatkę na napędy możemy umieścić w zatokach 5,25" (zajmie wszystkie trzy), producent zadbał o odpowiednie otwory i mocowanie, niestety obecnie nie można nigdzie kupić dodatkowej klatki 3x3,5" jakby ktoś chciał w tej budzie zapakować 10x HDD
    znalazłem zdjęcia w innej recenzji górnego i dolnego "korytka" (są demontowane) nie dość że są wręcz ażurowe (dlatego płozy są mocowane do blach) to niestety nie posiadają żadnych elementów tłumiących hałas wentyli które pod nimi można zamontować
    to by było na tyle o "ciszy" w wykonaniu be quiet!
    a tak niewiele brakowało by była to idealna obudowa dla cichofili ech...
  • Sławekpl

    2015-07-16 23:12:12

    zamontowane wentyle do cichych nie należą, znalazłem pomiary
    5V......34,9dB(A) - 35,0dB(A)
    7V......35,3dB(A) - 35,5dB(A)
    12V.....37,1dB(A) - 39,0dB(A)
    skopiowałem najniższą i najwyższą wartość, pomiary były z każdej strony, z lewej i prawej, z tyłu i z przodu oraz z góry i od dołu, po szczegółowe dane odsyłam do recenzji na tweakpc.de
  • Mikellle

    2015-07-17 10:43:31

    wadą, jest zdejmowany, plastikowy top obudowy, który fajnie wygląda ale jak Ci coś zacznie wewnątrz wibrować, to działa jak pudło rezonansowe (no i żeby przykręcić coś do topa musisz zdejmować przód, a potem dopiero top).
  • ~gralines

    2015-07-17 10:52:48

    już miałem kupować, ale ta Wasza recenzja i teraz nie wiem. Pytanie proste: be quiet! Silent Base 800 vs Fractal Define R5 ? Sławek?
  • t.luk

    2015-07-17 16:12:51

    @ UP
    Ale co ma Sławek do tego? ;) Według mnie be quiet! ma bardziej widowiskową obudowę z nieco lepszymi wentylatorami a Fractal ma obudowę klasyczną i lepiej wyciszoną :)
  • Sławekpl

    2015-07-17 18:48:08

    ~gralines osobiście jakbym ja miał kupować teraz budę i wybierać którąś z tych dwóch co podałeś to wziąłbym tą, spodobała mnie się wersja czarna ze srebrnymi/popielatymi wstawkami, czysta elegancja
    za to od razu wywaliłbym oryginalne wyjce oraz wytłumił pianką górne i dolne korytka jak również fragmenty które producent pominął, trochę zabawy będzie przy tym ale uważam że efekt jest tego wart, zmniejszą się dzięki temu ewentualne wibracje i zapanuje błoga cisza :)
    Fractal również nie ustrzegł się kilku wpadek w R5, wygląda znacznie skromniej a zmiany w porównaniu do R4 (mam ją) są kosmetyczne, głównie top, nie uzasadnia to ceny, zresztą jak sprawdzałem R4 jest wyżej wyceniona
    wentyle w R5 też są do wymiany

    chyba nie doczekam info o oknie w tym jego pomiarów od autora oraz info czy HDD można montować w dowolnym kierunku, jeśli ktoś kupi tą obudowę albo już ją ma, poproszę o te informację, dziękuję

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...