Czyli o tym jak dobić konkurencję
Radeon HD 5870 i Radeon HD 5850
Spis treści
Drugi model wyglÄ…da bardzo podobnie do poprzednika, z tym że jest krótszy. Producent nie zaszalaÅ‚ tak jak Sapphire i postanowiÅ‚ umieÅ›cić tylko maÅ‚e, niewyróżniajÄ…ce siÄ™ logo. W znacznie lepiej wyglÄ…dajÄ…cym opakowaniu, ASUS umieÅ›ciÅ‚: kupon do DIRTa, sterowniki, instrukcjÄ™ instalacji, przewód zasilajÄ…cy, przejÅ›ciówkÄ™ DVI - D-SUB oraz mostek CrossFire.
Sama karta również jest jednostkÄ… podstawowÄ…. Zegary oraz ukÅ‚ad chÅ‚odzenia nie ulegÅ‚y zmianie. Na tylnym Å›ledziu również znajdziemy dwa wyjÅ›cia DVI, jedno Display Port i HDMI. HD 5850 również wymaga do poprawnej pracy dodatkowego zasilania 2 x 6-PIN, jednak wtyczki te znajdujÄ… siÄ™ w innym miejscy na pÅ‚ytce PCB.
CzÄ™stotliwość taktowania GPU wynosi 725 MHz, a 1024 MB pamiÄ™ci – 1000 MHz.
Warto wspomnieć, że testowana karta ASUS EAH5850/2DIS/1GD5 została wyposażona w technologię Voltage Tweak, jako część aplikacji SmartDoctor.
Pozwala ona użytkownikom podnieść napiÄ™cia procesora graficznego z 1,088 V do 1,4 V, wzmacniajÄ…c wydajność procesora graficznego i taktowania pamiÄ™ci z 725 MHz do 1050 MHz oraz z 4000 MHz (efektywnie) do 5200 MHz. Technologia Voltage Tweak pozwala zwiÄ™kszyć wydajność nawet o 38%. CaÅ‚e narzÄ™dzie SmartDoctor pozwala na zwiÄ™kszenie napięć procesora graficznego na kartach z serii EAH5800. ASUS SmartDoctor umożliwia zwiÄ™kszenie zarówno napiÄ™cia, jak i ogólnej wydajnoÅ›ci za pomocÄ… jedynie kilku kliknięć, bez potrzeby wchodzenia do BIOS-u lub narażania karty graficznej na uszkodzenie. DziÄ™ki temu programowi dowiemy siÄ™ także ile prÄ…du pobiera aktualnie nasza karta czy jak szybko obraca siÄ™ wentylator. Program zabezpiecza także przed przegrzaniem ukÅ‚adu graficznego.

Sama karta również jest jednostkÄ… podstawowÄ…. Zegary oraz ukÅ‚ad chÅ‚odzenia nie ulegÅ‚y zmianie. Na tylnym Å›ledziu również znajdziemy dwa wyjÅ›cia DVI, jedno Display Port i HDMI. HD 5850 również wymaga do poprawnej pracy dodatkowego zasilania 2 x 6-PIN, jednak wtyczki te znajdujÄ… siÄ™ w innym miejscy na pÅ‚ytce PCB.
CzÄ™stotliwość taktowania GPU wynosi 725 MHz, a 1024 MB pamiÄ™ci – 1000 MHz.


Warto przeczytać:
Do góry

200038
5

2
Komentarze
2009-11-10 12:18:57
2009-11-10 13:46:47
Co do testu to jestem pozytywnie zaskoczony, zdecydowanie lepszy niż Szymona poprzednie publikacje. Zdjęcia elegancko wyszły, wykresy wreszcie czytelne. Jeżeli chodzi o karty to... marzenie :)
2009-11-10 15:33:09
Szymon coraz lepszy, ale akapit o teselacji ciężko mi było zrozumieć :).
2009-11-10 19:57:44
2009-11-19 02:54:35
Co do samych ?potworków?, pozostają one w sferach marzeń (właściwie to gdzieś w ich długiej kolejce ;-P )