Trzy zupełnie różne produkty

Test podstawek chłodzących pod laptopa

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-07-04 12:08:18

A A A | Wejść na stronę 43695 | Komentarzy 1

Wszystkie podstawki chłodzące przedstawione w tym artykule były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane z wykorzystaniem netbooka ASUS U36SG. Sprzęt ten posiada na swoim pokładzie procesor Intel Core i5-2450M (2 rdzenie, od 2.50 GHz do 3.10 GHz, 3 MB cache), kartę graficzną NVIDIA GeForce 610Moraz dysk twardy 500 GB, 5400 obr/min. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU, GPU lub HDD zostały obciążony (w 100%) programem Fritz Chess Benchmark i 3DMark 2006 przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 15 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować.

podkładki pod laptopa

W spoczynku mamy remis pomiędzy produktem firmy Titan i Xigmatek. Minimalnie odstaje podstawka Nateca.

Procesor Intel w laptopie Asus potrafi całkiem mocno się rozgrzać, dlatego jest dobrym egzemplarzem do testów podstawek chłodzących. Stawka jest bardzo wyrównana, jednak już na początku widzimy, że różnice są minimalne. Różnica 3-4 stopni to tak naprawdę niewiele i warto dobrze się zastanowić czy zakup podstawki jest wart "zachodu". Pod obciążeniem Natec Ibis pomimo, że najtańszy to najskuteczniejszy!

W temperaturach karty graficznej świetny wynik uzyskuje produkt Nateca, który oferuje w stresie i w spoczynku najlepszy wynik z całej stawki.

Analiza w tym przypadku jest zbędna. Mamy remis.

Jak widzimy pomimo całkiem wyrównanych wyników ceny podstawek różnicą się znacząco. W związku z tym kto by nie kupił produktu od Nateca? Tylko ten kto ceni sobie oprócz wysokiej wydajności również bardzo dobrą jakość wykonania.

Na koniec powiedzmy kilka słów o kulturze pracy poszczególnych modeli. W naszej ocenie "na ucho" najciszej pracuje produkt Xigmateka, minimalnie głośniejszy jest Ibis od Nateca, a najgłośniejsze są cztery wentylatory Titana. Te ostatnia są już zdecydowanie słyszalne.

Warto przeczytać: Do góry