Zakup laptopa o małej wadze...
ASUS X201E - test notebooka
Laptop co należy podkreślić w całości posiada plastikową obudowę. I tak klawiatura jest jest wykonana z białego plastiku a palce na nich nie mają poślizgu.Obudowa pomiędzy klawiszami jest także plastikowa jak i touchpad i cała przestrzeń wokoło klawiatury. Jest to plastik , wydaje mi się polakierowany na srebrny kolor (i mam nadzieję że z czasem nie będzie się w okolicach touchpada lub rantach przecierał ujawniając np. czarną bazę). Sam przycisk Power również jest plastikowy i posiada mały rowek który mnie nurtuje bo mam cały czas wrażenie że powinna się tam palić dioda której nie ma. Plastik wokoło naszej matrycy jest czarny matowy, a napis ASUS pod ekranem namalowany w kolorze srebrnym. Boczne sektory laptopa także posiadają srebrne lakierowanie.
Góra i spód natomiast są wykonane z białego plastiku. Nie są to jednak powierzchnię całkowicie gładkie. Górna posiada widoczną fakturę a dolna jest tak jakby "piaszczysta". Żadna z białych powierzchni nie jest jednolita jak lustro na której byłyby widoczne odciski palców jak to do tej pory zazwyczaj bywało w białych laptopach. Napis ASUS na górnej pokrywie nie jest lakierowany, raczej wklejany w zagłębienie imitujący chrom? raczej standardowe logo występujące też w innych modelach firmy ASUS wykonane w ten sam sposób. W moim odczuciu obudowa jest dobrze wykonana ponieważ nigdzie nie wydaje jakiś dźwięków. Nie zaobserwowałem przestrzeni uginających się, ani niedoróbek. Wszystko jest spójnie i dobrze wykonane. Klawiatura nie posiada żadnego trzeszczącego klawisza.
Ramka matrycy jest dobrze spasowana z resztą obudowy i samą matrycą i nie odstaje w żadnym miejscu (tak jak niestety miało to miejsce w moim dawnym Acer as1830T). Gumki zapobiegające ślizganiu się laptopa są duże i dobre. Laptop po zamknięciu pewnie trzyma się w dłoni. Samoistnie nie otwiera się.. jednak do jego otwarcia trzeba użyć obu dłoni. Maksymalny kąt odchylenia matrycy nie jest może rekordowo duży ale nie można powiedzieć że nie wystarczający. Nawet wysoka osoba mająca laptopa blisko siebie lub po prostu na kolanach nie powinna narzekać i będzie zadowolona. Pojedynczy centralny i szeroki zawias trzyma matrycę bardzo pewnie w danych położeniu i nawet potrząsając laptopem trzyma ją w ustawionej pozycji. Do zmiany odchylenia matrycy trzeba wyczuwalnie użyć siły. Mam nadzieję że tak pozostanie przez cały okres użytkowania laptopa. W moim przypadku nie zaobserwowałem specjalnego nagrzewania się obudowy laptopa. Czy to w idle czy stresie używa się go bardzo komfortowo.
Jakość wykonania, spójność i rozmieszczenie elementów moim zdaniem są przemyślane. Jedyną rzeczą którą w swoim przypadku zmienił to po lewej stronie rozstaw pomiędzy złączami HDMI <> USB 3.0 <> USB 2.0 - ponieważ wpinając w złącze np. usb 3.0 modem 3g do mobilnego internetu HUAWEI E3131 S-2 który jest szerszy trochę od pendriva ale ma podobny rozmiar jak nie taki sam jak inne modemy - to eliminuję sobie dostęp zarówno do HDMI jak i USB 2.0. Oczywiście można go wpiąć po prawej stronie gdzie jest jedno usb2.0 ale rozstawy mogłyby być ciut większe. Jednak patrząc się na wielkość laptopa i dostępnej przestrzeni zapewne projekt by ASUS jest najbardziej optymalny i nic na to się nie poradzi bo widać że miejsca jest niewiele.
Jeszcze jedna ważna rzecz. Spód laptopa jest jednolity.. Nie ma łatwego dostępu do dysku twardego ani do baterii czy innych podzespołów. Postanowiłem nie rozkręcać laptopa.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Kamirp
2013-05-12 08:38:09
~ujek
2013-05-12 21:30:52
wikingowiec
2013-05-12 21:44:24
~19arek93
2013-05-13 20:43:06
~gabb
2013-05-14 18:16:52
moje zaniepokojenie wynika stad, ze chlopak tez ma asusa ale wiekszego i kupil go okolo dwa lata temu - jego dziala praktycznie bezszelestnie. gdy są wlaczone dwa to wlasnie moj slychac, a odebralam go kilka godzin temu.moglby mi ktos pomoc?
~Mrówa
2013-05-20 11:43:57
~eedek
2013-06-06 00:07:11
na minus:
-dość duży touchpad na równym poziomie z klawiaturą. Nie ma możliwości napisania tekstu bez przypadkowych muśnięć powodujących skakanie kursora po całym dokumencie.
-brak możliwości odłączenia touchpada z poziomu klawiatury. Trzeba wejść głębiej albo zainstalować sobie program w stylu touchfreeze.
-sonic master to jakaś ściema. Nie wiem co to daje. W każdym razie po kliknięciu ikony na pulpicie ukazuje się okno które jest martwe. Nic nie można ustawić.
-skaczące prognozy zużycia baterii. Ale generalnie wytrzymuje ok 4h przy drugim od góry ustawieniu stopnia wydajności. Inaczej procesor mocno spowalnia i np nie działa siec bezprzewodowa. Bateria pewnie wytrzyma dłużej przy energooszczędnym ustawieniu i korzystaniu jedynie z zainstalowanego oprogramowania (bez gier)
-dysk 500 GB jest niestety z partycją na dwa dyski przy czym dysk "D" jest pojemniejszy i jest z góry zdefiniowany do zapisu kopii zapasowych. Moja pierwsza kopia zapasowa zajęła 35 GB na 309. Teraz doszło do 85 GB. Tempo zapełniania tego dysku jest zastraszające ale można to ustawić ewentualnie rozłączyć i kopie zapasowe robić manualnie na dysku zewnętrznym.
-delikatnie wyglądająca obudowa - sam plastik nie sprawiający wrażenia zbyt wytrzymałego. Jest za to dość dobrze dopasowana.
-nie rozłączalna bateria która jest na stałe wbudowana wewnątrz komputera.
na plus:
-wymiary i waga
-usb 3.0 plus 2x usb 2.0
-dobry ekran o wystarczającej rozdzielczości i przekątnej - nie ucina stron ani okien
-wystarczający procesor, komputer działa szybko i sprawnie
-mały, poręczny zasilaćz
~babcia
2013-07-18 11:15:12
~aaa
2013-10-08 11:05:20
Wyłączyłam touchpada klawiszami fn+f9, a teraz po włączeniu działą tylko wskaźnik, nie działa przewijanie, cofanie strony, czy kliknięcie 2 palcami. jak mam to włączyć?
~syncpoland
2013-10-09 01:16:28