Nowy model ochrony o pseudonimie Quorum
Firma Symantec przedstawiÅ‚a wersje beta programów Norton Internet Security 2010 i Norton AntiVirus 2010. RozwiÄ…zania te zostaÅ‚y wyposażone w nowe technologie oparte na analizie reputacji, które radzÄ… sobie zarówno z nieodkrytym szkodliwym oprogramowaniem, jak i z najpoważniejszymi obecnie zagrożeniami. Nowe wersje produktów Norton zmieniajÄ… sposób, w jaki firma Symantec bÄ™dzie chronić użytkowników komputerów przed cyberprzestÄ™pcami. Model ochrony o pseudonimie „Quorum” zostanie wprowadzony na rynek jesieniÄ… 2009 roku.Tradycyjne metody ochrony staÅ‚y siÄ™ przestarzaÅ‚e. Firma Symantec wykrywa Å›rednio ponad 200 milionów ataków miesiÄ™cznie, z których wiÄ™kszość to nowe zagrożenia przenoszone przez sieć WWW. Choć w 2008 roku w laboratoriach firmy Symantec utworzono niemal 1,8 mln nowych definicji wirusów, podejÅ›cie oparte na sygnaturach oraz innych tradycyjnych metodach ochrony przestajÄ… być wystarczajÄ…ce w obliczu rosnÄ…cej liczby zagrożeÅ„.
Firma Symantec uważa, że branża bezpieczeÅ„stwa komputerowego musi zmienić tradycyjne podejÅ›cie do ochrony danych. W produktach Norton z serii 2010 zostanie wprowadzona technologia „Quorum”, nowy system ochrony oparty nie tylko na sygnaturach szkodliwego oprogramowania, ale również na analizie reputacji wraz
z inteligentnym systemem kontrolnym, który w zależnoÅ›ci od potrzeb wybierze jednÄ… z metod ochrony.
Pomimo nieustannego napÅ‚ywu nieznanego zÅ‚oÅ›liwego oprogramowania, reakcje branży w dużej mierze ograniczaÅ‚y siÄ™ do modyfikowania istniejÄ…cych modeli ochrony zamiast przyjÄ™cia nowego podejÅ›cia. Projekt „Quorum” nie tylko wprowadza wykrywanie zagrożeÅ„ oparte na analizie reputacji, ale również zmienia inne podstawowe mechanizmy, takie jak alarmowanie, usuwanie zagrożeÅ„, zwalczanie spamu i kontrola rodzicielska.
Nowe podejście: reputacja
Produkty Norton z serii 2010 używajÄ… systemu reputacji dla aplikacji, aby zatrzymać cyberprzestÄ™pców posÅ‚ugujÄ…cych siÄ™ nowymi metodami obchodzenia systemów ochrony. Technologia oparta na analizie reputacji jest dzieÅ‚em milionów użytkowników Å›wiatowego programu Norton Community, którzy anonimowo nadsyÅ‚ajÄ… dane
o charakterystyce aplikacji dziaÅ‚ajÄ…cych w ich systemach. WiÄ™kszość użytkowników uruchamia gÅ‚ównie bezpieczne aplikacje, o znanym pochodzeniu, znanym wydawcy i innych wspólnych atrybutach. I odwrotnie, szkodliwe oprogramowanie zwykle jest widziane po raz pierwszy, ma nieznanego wydawcÄ™ i inne atrybuty, które przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na złą reputacjÄ™. Dane te pozwalajÄ… firmie Symantec obliczyć wskaźnik bezpieczeÅ„stwa każdej aplikacji. Bez pytania użytkownika Symantec może statystycznie ustalić — z dużą dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… — czy nieznana aplikacja jest bezpieczna dla sytemu.
System kontrolny: SONAR 2
Behawioralny system nowej generacji do zwalczania szkodliwego oprogramowania, SONAR 2, gromadzi dane
z caÅ‚ego komputera, aby podejmować precyzyjne decyzje, w zależnoÅ›ci od potrzeby przełączajÄ…c siÄ™ miÄ™dzy różnymi metodami ochrony.
SONAR 2 wykrywa nieznane zagrożenia z wykorzystaniem wszystkich mechanizmów ochronnych, niezależnie czy chodzi o komunikacjÄ™ sieciowÄ…, aktywność programów w systemie, wykorzystanie internetowych danych o reputacji czy też o inne Å›rodki defensywne.
Nowe wskaźniki zagrożeÅ„: pseudonim „Autopsy”
Nowy gatunek zainfekowanych programów, które podszywajÄ… siÄ™ pod aktualizacje i kodeki, sprawiÅ‚, że typowe alarmy staÅ‚y siÄ™ przestarzaÅ‚e. Produkty Norton z serii 2010 wprowadzÄ… nowe rozwiÄ…zanie o pseudonimie „Autopsy”, które pomoże użytkownikom lepiej zrozumieć, co zaszÅ‚o podczas próby infekcji. Nowicjusze szybko zorientujÄ… siÄ™ w sytuacji, a zaawansowani użytkownicy dostanÄ… siÄ™ do szczegóÅ‚owych informacji, takich jak źródÅ‚o zagrożenia oraz wykonane operacje.
Nowy model ochrony w produktach Norton 2010 zawiera także filtry antyspamowe i kontrolÄ™ rodzicielskÄ…. ModuÅ‚ AntiSpam posiada nowy mechanizm zaczerpniÄ™ty z serwisu Symantec Brightmail, który zapewnia użytkownikom domowym ochronÄ™ klasy „korporacyjnej”. Nowe funkcje antyspamowe oferujÄ… znacznie wyższÄ… skuteczność, wykorzystujÄ…c sprawdzonÄ… heurystykÄ™ i sygnatury w modelu „cloud computing”.
Wszystkie produkty marki Norton, w tym Norton 360, Norton Internet Security i Norton AntiVirus będą zgodne
z nowym systemem operacyjnym Microsoft Windows 7. Użytkownicy z ważnymi subskrypcjami otrzymają bezpłatne aktualizacje zapewniające kompatybilność.
Betatesterów nowych programów Norton 2010 zapraszamy do dzielenia siÄ™ opiniami o produkcie na naszym internetowym forum.
Dostępność
Wersje beta programów Norton z serii 2010 sÄ… dostÄ™pne na stronach firmy Symantec:
* Norton Internet Security 2010 beta: www.norton.com/nis2010beta
* Norton AntiVirus 2010 beta: www.norton.com/nav2010beta
-
Poprzedni
Kaspersky Internet Security 2010 uzyskuje najwyższe wyniki w testach
-
Następny
Większy rozmiar filmów na YouTube
Warto przeczytać:
Do góry

2591
0
1
Komentarze