» załóż konto» przypomnij hasło

Konstrukcje hybrydowe

SSHD Seagate 2,5 i 3,5 cala - test dysków twardych

Autor: Michał Jankowski | Data: 2014-02-28 12:21:18

A A A | Wejść na stronę 36410 | Komentarzy 2

SSHD Seagate 2,5 i 3,5 cala - test dysków twardych

Doświadczona na międzynarodowym rynku firma Seagate już od dłuższego czasu oferuje swoim klientom dyski hybrydowe. Na początku były popularne 2,5 calowe Momentusy XT, jednak portfolio zapełniało się tak szybko, że dzisiaj użytkownik ma spory wybór wśród SSHD. Do naszej redakcji tym razem przyjechały dwa modele o rozmiarze 2,5 i 3,5 cala i pojemnościach 1 i 4 TB. Są to produkty przeznaczone zarówno dla komputerów przenośnych (2,5 cala), jak i stacjonarnych (3,5 cala). Jakie oferują możliwości? Sprawdziliśmy to.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Seagate Desktop SSHD 4 TB
Model 4 TB
Oznaczenie ST4000DX001
Interfejs SATA III (6 Gb/s + NCQ)
Typ/rozmiar pamięci NAND MLC/8 GB
Pamięć podręczna DRAM 64 MB
Średni czas wyszukiwania, odczyt <12 ms
Średni czas wyszukiwania, zapis <12 ms
Średnia szybkość przesyłania danych, odczyt, średnio wszystkie strefy 146 MB/s
Średnia szybkość przesyłania danych z nośnika NAND 190 MB/s
Maksymalna długotrwała szybkość transferu danych, odczyt 180 MB/s
Głowice/Talerze 8/4
Liczba bajtów na sektor 4096
Tryb pracy, typowy 7,5 W
Tryb czuwania 0,75 W

Jeszcze do niedawna posiadacze komputerów klasy desktop, którzy chcieli sprawić sobie dysk hybrydowy musieli sięgnąć po SSHD w rozmiarze 2,5 cala. Od pewnego czasu firmy Seagate uzupełniła swoją ofertę o dyski hybrydowe 3,5 cala, a dokładnie Desktop SSHD. Obecnie sprzedawane są one w wersji pojemnościowej 1,2 i 4 TB. Warto zaznaczyć, że model 1 TB ma 20,1 mm grubości, a wersje 2 i 4 TB mają 26,1 mm.

Przypomnijmy, że nośniki hybrydowe są połączeniem zwykłych dysków talerzowych z SSD, czyli modelami półprzewodnikowymi. Te drugie są zdecydowanie szybsze i zapewniają w zasadzie natychmiastowy dostęp do plików. Niestety ceny modeli o dużej pojemnością są obecnie horrendalnie wysokie. Dyski magnetyczne są za to wolniejsze i tańsze, a także dostępne w bardzo dużych pojemnościach. Połączenie tych dwóch rozwiązań to właśnie SSHD, które oparte są na talerzach, ale otrzymały także pewną porcję pamięci NAND Flash. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie znaczącego przyspieszenia względem zwykłych HDD.

Seagate Desktop SSHD 4 TB

Firma Seagate posiada swoją autorską technologię o nazwie Adaptive Memory. Oparta jest ona na tym samym pomyśle co Intel Smart Respone Technology. Pozwala ona na wykrywanie najczęściej używanych danych i przechowywaniu ich w pamięci flash. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybciej uruchomi się nam system operacyjny, a także poszczególne, często wykorzystywane aplikacje.

Seagate Desktop SSHD 4 TB

Seagate Desktop SSHD 4 TB

Opisywany tutaj dysk posiada 8 GB pamięci flash, która pełni rolę bufora, który przechowuje najczęściej używane pliki. Model ten podłączamy za pomocą interfejsu SATA III. Posiada on także bufor DRAM o pojemności 64 MB i funkcje kolejkowania komend i S.M.A.R.T.

Seagate Desktop SSHD 4 TB

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Danił

  2014-03-03 12:30:37

  Jak obecnie wygląda jakość dysków seagate'a ? Ponad 2-3 lata temu gdy wypuścili kilka serii felernych dysków przekonać się z powrotem do ich produktów jest nie lada wyzwaniem i sporym ryzykiem.
 • skoczylas

  2014-03-06 00:30:12

  Teraz jest okey, sam mam ich kilka i nigdy nic się nie działo.

Komentarz 2


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...