» załóż konto» przypomnij hasło

Seagate Central 4 TB – test dysku

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-06-21 15:16:32

A A A | Wejść na stronę 90352 | Komentarzy 7

Seagate Central 4 TB – test dysku Urządzenia, które pozwalają nam na przechowywanie danych są obecnie jednymi z najczęściej kupowanych na rynku. Gromadzimy ważne dokumenty, muzykę, zdjęcia i filmy. Wraz ze wzrostem ilości i wielkości plików zapotrzebowanie na dodatkowe nośniki wciąż rośnie. Oprócz tego coraz więcej z nas chce dzielić się swoimi zbiorami, zarówno w domu, jak i biurze. To wymaga już posiadania nie tylko dysku twardego, ale również serwera plików lub NAS (Network Attached Storage). Te drugie możemy nabyć m.in. od firm QNAP, IOmega, Buffalo, Western Digital czy Synology. Są one często jednak stosunkowo drogie, a część z ich funkcji przerasta przeciętnego użytkownika. Seagate wprowadziło do sprzedaży nowy, prosty w obsłudze NAS o nazwie Central, który różni się on pozostałych tego typu urządzeń. Czy rzeczywiście jest on wart zainteresowania? Przekonajmy się.

Seagate Central to proste urządzenie stworzone do działania w sieci, które ma za zadanie scentralizowanie wszystkich plików i umożliwienie korzystania z nich na wielu komputerach, smartfonach czy tabletach jednocześnie. Rozwiązanie to jest dostępne w trzech wariantach pojemnościowych: 2TB (STCG2000100), 3TB (STCG3000100) i 4TB (STCG4000100). My przyjrzeliśmy się temu ostatniemu.

Samo urządzenie waży 980 gramów i ma wymiary 42 x 216 x 145 mm (wysokość x szerokość x długość).

Seagate Central

Zostało zamknięte w solidnej obudowie z matowym wykończeniem. Jakość wykonania nie pozostawia wiele do życzenia, wszystkie elementy zostały prawidłowo spasowane. Sama obudowa swoimi gabarytami przypomina rozmiar dwóch dysków twardych 3,5 cala czyli coś ala pudełko na kanapki do szkoły. Obudowa jest zbudowana z wysokiej jakości materiałów. Nie znajdziemy tutaj żadnych słabszych plastikowych powierzchni. Na górze umieszczono cienką, metalową siatkę, która ma pozwolić na sprawniejsze odprowadzenie ciepła z dysku, który pracuje wewnątrz. Na obudowie nie ma żadnych przycisków, ani przełączników. Mamy tylko jedną diodę LED na górze, informującą o pracy urządzenia. Tył Seagate Central oferuje gniazdo zasilania oraz jeden interfejs USB 2.0 do podłączenia zewnętrznych nośników pamięci czy tworzenia kopii zapasowych oraz port Ethernet do podłączenia sprzętu do switcha lub routera. Na spodzie również mamy otwory wentylacyjne, jednak tym razem z perforowanego plastiku. Nie zabrakło tutaj przycisku reset na wypadek „zawieszenia” się sprzętu.

Seagate Central

Seagate Central

Sprzęt stawiamy na biurku w orientacji poziomej na czterech gumowych nóżkach.

Seagate Central

Seagate Central

Nie da się ukryć, że Seagate Central ma bardzo ograniczone możliwości w porównaniu do pełnoprawnych NAS, które oferują wsparcie dla web serwera, serwera SMTP, SAMBA, BT, Download, E-mail itd. Testowany produkt zapewnia nam udostępnienie plików i usługę DLNA dla streamingu multimediów. Jak się one spisują? Sprawdźcie dalej.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~tepy

  2013-06-23 13:06:36

  ja żeby mieć podobną funkcjonalność musiałem pospinać router, dysk, OpenWRT i OwnCloud-a.
 • ~hikerqq

  2013-06-23 16:45:52

  Producent na swojej stronie informuje, że posiadacze telewizorów Samsung Smart TV mogą korzystać ze specjalnej aplikacji pobranej z Samsung Apps ale zapomniał dodać, że dotyczy to wyłącznie modeli TV produkowanych od 2012 roku co można wyczytać dopiero na opakowaniu dysku.
 • ~eeej

  2013-06-24 07:34:32

  produkt jest mocno niedopracowany a oprogramowanie również pozostawia wiele do życzenia
 • ~kiiiki

  2013-06-24 08:20:28

  brak możliwości odtworzenia filmów w formacie MKV którego prawdopodobnie dysk nie wspiera
 • ~Szy

  2013-10-20 10:11:01

  mam ten dysk i:
  zalety:
  + mały, zgrabny, ładny
  + pozostałe plusy wymienione w artykule
  wady:
  - problemy z dostępem do folderów prywatnych w sieci lokalnej (albo jeszcze tego dobrze nie rozpracowałem)
  - brak możliwości konfigurowania folderów prywatnych tak, aby do nich był dostęp przez DLNA (folder publiczny jest zawsze widoczny "z zewnątrz" - po zalogowaniu, a prywatny nie jest widoczny przez DLNA)

  neutralnie:
  oprogramowanie mogło by być lepsze, przede wszystkim powinno mieć więcej funkcji konfiguracji - zobaczymy - produkt jest nowy więc może doczekamy się jakiegoś upgrade oprogramowania.

  Odp. dla użytkownika ~kiiiki :
  Dysk nie wspiera żadnych formatów plików - to urządzenie, którym próbowałeś odtwarzać (blu-ray, dvd, telewiozor) nie wspiera filmów w formacie MKV. Zerknij w instrukcję urządzenia. Ja tak mam z blu-rayem SONY, który przez sieć DLNA odtwarza tylko MPEG1/2 (SD), a pozostałe formaty wideo odtwarza z płyty czy przez MP3. I niestety nie mogę już liczyć na upgrade oprogramowania :(
 • ~Szy

  2013-10-20 10:42:39

  Znalazłem rozwiązanie dostępu do folderów prywatnych dysku - http://forums.seagate.com/t5/Seagate-Central/quot-you-do-not-have-permission-to-access-this-folder-quot-when/td-p/202957

  Jeden minus mniej :-)
 • ~Kurczak

  2013-10-22 15:20:06

  U mnie z kolei, wykrywa go co trochę jako nowy dysk i muszę za każdym razem na nowo konfigurować :/ Dość wolno również wgrywają się dane na dysk. Nie wiem czy to wszystko wina urządzenia czy cos nie tak po mojej stronie. Korzystam z MacBooka Pro. Zastawiam się nad sprzedaniem tego sprzętu, gdyż ani trochę nie jest ono pomocne w archiwizowaniu danych.

Komentarz 7


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...