» załóż konto» przypomnij hasło

Większy, pojemniejszy i szybszy

Seagate Backup Plus Desktop 3 TB – test dysku

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-11-09 17:59:49

A A A | Wejść na stronę 48215 | Komentarzy 1

Seagate Backup Plus Desktop 3 TB – test dysku Firma Seagate dostarczyła do naszej redakcji swój nowy model zewnętrznego dysku twardego z serii Backup Plus o pojemności 3 TB. Nie ma wątpliwości, że tego typu sprzęt jest przydatny przede wszystkim osobom, które często muszą przenosić swoje pliki z komputera do innych urządzeń, jak chociażby tablet czy notebook. W większości przypadków pendrivy okazują się coraz mniej wystarczające, głównie z uwagi na ich ograniczoną pojemność i bardzo wysoką cenę w przypadku modeli powyżej 32 GB. Produkt Seagate pozwala na magazynowanie bardzo dużej ilości danych, a co więcej oferuje szybkie transfery dzięki interfejsowi USB 3.0. Sprawdziliśmy, jak to urządzenie sprawdza się w praktyce. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Seagate Backup Plus 3 TB został zapakowany w nieduży kartonik w białym kolorze, na którego froncie znajduje się zdjęcie urządzenia, nazwa produktu, logo producenta, informacja o kompatybilności z komputerami PC i Mac oraz dane o pojemności. Na jednym boku zostały wymienione jego najważniejsze cechy, natomiast na drugi zdjęcie urządzenia z profilu, żeby pokazać jego realną grubość. Na odwrocie mamy dodatkowe informacje na temat urządzenia i opis jego funkcji.

Dysk został umieszczony w środku w dwuczęściowym ochraniaczu oraz przeźroczystej folii, która ma dodatkowo chronić go przed porysowaniem. W komplecie znajdziemy również instrukcję obsługi, zasilacz sieciowy i kabel do przesyłania danych, który z jednej strony posiada wtyczkę USB, a z drugiej specjalne złącze producenta. Niestety jest on bardzo krótki.

Seagate Backup Plus Desktop

Obudowa Seagate Backup Plus 3 TB została wykonana z połyskującego plastiku. Wymiary urządzenia wynoszą 44 x 124 x 158 mm (wysokość x szerokość x długość), a waga to 1080 gramy. Urządzenie jest dosyć ciężkie, ale przy tym bardzo solidnie wykonane. Jej górna część jest perforowana, żeby osiągnąć niższe temperatury pracy.

Seagate Backup Plus Desktop

Na froncie mamy przechodzący przez środek szary pasek ze szczotkowanego aluminium, a w dolnej jego części znajduje się duże logo Seagate. Pod nim mamy pięć diod LED w białym kolorze, które informują o stanie pracy urządzenia i wskazują wolne miejsce na dyski (każda dioda wskazuje zajętość 25% powierzchni). Sprzęt włącza i wyłącza się automatycznie razem z uruchomieniem systemu, nie ma tutaj fizycznego przycisku ON/OFF ani przycisku szybkiego backupu.

W prawym dolnym narożniku prawego boki umieszczono logo producenta.

Seagate Backup Plus Desktop

Cała konstrukcja jest solidna i dobrze wykonana. Swoimi gabarytami nie różni się o innych urządzeń tego typu. Na tylnej ściance znalazło się złącze specjalnie przygotowane na potrzeby Seagate i gniazdo zasilania wraz z kolejną perforowaną powierzchnią, aby wentylacja wnętrza była skuteczniejsza. Jednak jak się okazuje jest ono jedynie przejściówką z SATA na USB 3.0. Żeby się o tym przekonać możemy usunąć tenże adapter (spód dysku) poprzez mocniejsze pociągnięcie za jego koniec. Zobaczymy wtedy w środku dwa złącza SATA (zasilania i danych).

Seagate Backup Plus Desktop

Jak już wspomnieliśmy producent zastosował w swoim produkcie własne złącze USM (Universla Storage Module), które ma być w niedalekiej przyszłości stosowane również w telewizorach czy komputerach tej firmy.

Seagate Backup Plus Desktop

Adapter ze złączem Thunderbolt

Na jego pokładzie znajduje się pojedynczy dysk twardy 3,5 cala z prędkością obrotową talerzy na poziomie 7200 RPM. Jego sektory mają wielkość 4 KB. Wersja 3 TB oferuje nam pojemność rzeczywistą na poziomie 3726 GB. Już teraz możemy zdradzić, że wraz z USB 3.0 można dzięki temu osiągnąć całkiem przyzwoite transfery, o czym przekonacie się na kolejnych stronach.

Seagate Backup Plus

 

Wraz z modelem Seagate Backup Plus Desktop 3 TB otrzymujemy pakiet oprogramowania o nazwie Dashboard, który oferuje liczne, dodatkowe funkcje do obsługi dysku. Warto wspomnieć między innymi o wsparciu dla sieci społecznościowych (Flickr czy Facebook), możliwości przesyłania plików wideo na YouTube i możliwości archiwizacji. Dokładny opis tego pakietu został przygotowany w poprzedniej recenzji, gdzie przyglądaliśmy się dokładniej dyskowi zewnętrznemu Seagate Backup Plus 500 GB.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • AndiMara

  2012-11-12 10:11:51

  Transfery rzeczywiście robią wrażenie!

Komentarz 1


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...