» załóż konto» przypomnij hasło

Dobra kontrola temperatur

Scythe Kama Panel 3.1 i Akasa FC.Trio – rzut oka

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-08-12 18:41:44

A A A | Wejść na stronę 45435 | Komentarzy 4

Scythe Kama Panel 3.1 i Akasa FC.Trio – rzut oka Scythe wprowadziło do swojej oferty nową wersję panelu multifunkcyjnego nazwie Kama 3.1. Oferuje on dwukanałowy kontroler wentylatorów, czytnik kart pamięci, dwa porty USB 3.0, a nawet miejsce na 2,5 calowy dysk SATA. Również firma Akasa nie zwalnia tempa i niedawno zaprezentowała panel o nazwie FC.Trio, który jest prawie dwukrotnie tańszy od rozwiązania japońskiego konkurenta. Postanowiliśmy sprawdzić czy nowe urządzenia są rzeczywiście bardziej przyjazne użytkownikowi od poprzednich, którym przyglądaliśmy się w zeszłym roku. Zapraszam do zapoznania się z naszą opinią.

Kontroler obrotów Scythe Kama 3.1 został zapakowany w solidny karton na którym producent umieścił niezliczoną ilość informacji o produkcie, wyposażeniu i możliwym zastosowaniu. W środku urządzenie zostało dobrze zabezpieczone pianką i owinięte folią, dzięki czemu nie ulegnie porysowaniu w czasie transportu.

W zestawie oprócz samego panelu, mamy również sporą ilość dodatkowych akcesoriów. W ich skład wchodzi instrukcja montażu, śrubki montażowe, dwa kable 70 cm – przedłużające do wentylatora 4-pin, kabel zasilający floppy-molex, kabel USB 3.0 do transferu danych o długości 95 cm, dwa czujniki temperatury również o długości 70 cm (opisane jako RT1 i RT2), dwa kable do podłączenia przycisków power i reset, kabel do podłączenia audio/mikrofon oraz taśma do montażu czujników temperatury.

Scythe Kama Panel 3.1

Scythe Kama Panel 3.1

Scythe Kama Panel 3.1

Samo urządzenie zostało wykonane z tworzywa sztucznego i zaprojektowane tak, żeby pasowało do zatoki 5,25 cala. Z przodu umieszczono przyciski Power i Reset, dzięki czemu będziemy je mieli zawsze pod ręką po podłączeniu do płyty głownej. Po ich prawej stronie umieszczono wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe oraz szczelinę na dyski 2,5 cala HDD lub SSD o wysokości do 9,5 mm z uchylaną klapką. Aby działała musi ją podłączyć tak samo, jak zwykły dysk SATA, czyli kablem zasilającym i transmisyjnym. Nam nią zamontowane zostały dwa porty USB 3.0, które są oczywiście kompatybilne również ze starszymi wersjami tego interfejsu. Jeszcze wyżej znalazły się trzy sloty dla różnych kart pamięci (MicroSD / microSDHC Card, Memory Stick Micro, SD, Memory Stick, Multi Media Card). Jednak w przypadku niektórych z nich niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego adapteru (miniSD, mini SDHC, RS-MMC, MMC micro).

Scythe Kama Panel 3.1

Scythe Kama Panel 3.1

Scythe Kama Panel 3.1

Na małym wyświetlaczu prezentowane są obroty wentylatorów oraz temperatury mierzone przy pomocy podłączonego czujnika. Te możemy wyświetlać zarówno w Celsjuszach, jak i Farenhaitach. Miłym dodatkiem jest możliwość podświetlenia lub wyłączenia wyświetlacza.

Scythe Kama Panel 3.1

Prędkość regulujemy za pomocą dwóch gałek analogowych w zakresie od 3,7 V do 12 V. Pokrętła są wciskane, co pozwala na zamontowanie urządzenia Scythe w obudowie z drzwiczkami na froncie. Regulacja jest płynna i przebiega swobodnie. Można również całkowicie je wyłączyć. Miłym dodatkiem jest alarm temperatury, który możemy ustawić od 40 do 90 stopni Celsjusza. Kiedy podana wartość zostanie przekroczona to wyświetlacz zacznie migać i dodatkowo zostaniemy poinformowani sygnałem dźwiękowym. Takie rozwiązanie może nas uchronić nawet przed spaleniem niektórych podzespołów.

Scythe Kama Panel 3.1

Scythe Kama Panel 3.1

Całość ma wymiary 148,5 x 42,5 x 124 mm i waży 198 gramów. Pozwala na wyświetlanie temperatur z zakresu od 0 do 100 stopni oraz prędkości od 0 do 9999 RPM.

Warto dodać, że Scythe Kama 3.1 jest zasilany za pomocą złącza FDD. Możemy tutaj wykorzystać również przejściówkę z Floppy na Molex.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • AndiMara

  2013-08-13 10:14:24

  na tym panelu scythe za duzo tego wszystkiego ;p
 • Xawery

  2013-08-13 10:22:11

  ale jaki funkcjonalny
 • mw_1975

  2013-08-14 00:55:27

  Dołożenie dodatkowych wyjść Phones i Mikrofonowych u Scythe potrzebne, jak ból zęba. Nawet najgorsze obudowy to mają.
 • ~kris

  2013-08-19 14:13:15

  nie zgodzę się z tym, są starsze i bardzo dobre obudowy ale nie mają audio / mic

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...