Wykonanie, wydajność i opinia
Reeven Okeanos – test coolera CPU
Firma Reeven to nowy producent na międzynarodowym rynku, który w swojej ofercie posiada schładzacze procesorów, wentylatory, zasilacza, obudowy komputerowe oraz inne akcesoria. Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie słyszał o sprzęcie tego koncernu, to nic dziwnego. To zupełnie egzotyczna marka w Polsce, która jednak chce pokazać swój sprzęt szerokiemu gronu odbiorców. Do pierwszego testu wzięliśmy cooler Okeanos, który zbudowany jest z podwójnego radiatora, podobnie jak chociażby Noctua NH-D14. Wyposażony został w cztery ciepłowody o średnicy 6 mm i dwa 8 mm, co w połączeniu z dwom wentylatorami powinno dać dobry efekt. Czy rzeczywiście tak będzie przekonacie się na kolejnych stronach.
Biorąc pod uwagę wymiary samego coolera, to trzeba przyznać, że został on zapakowany w bardzo małe, ale solidne opakowanie. Na froncie pokazano sam cooler oraz opisano obsługiwane gniazda. Producent w kilku miejscach podkreśla zastosowanie sześciu heat-pipe’ów i podwójnego radiatora. Na bocznych ściankach wymieniono najważniejsze cechy urządzenia w kilku językach wraz z linkiem do strony internetowej Reeven.
W środku cooler nie został naszym zdaniem odpowiednio zabezpieczony, ale mieliśmy na tyle szczęścia, że dotarł on bez uszczerbku. W zestawie otrzymujemy wszystko co jest potrzebne, żeby zainstalować urządzenie na najnowszych podstawkach AMD i Intel. Nie zabrakło także adapterów do regulacji obrotów wentylatorów. Te są regulowane sygnałem PWM, przez co przejściówki ograniczają prędkość do 1200 RPM w przypadku modelu 120 mm oraz do 1100 RPM w przypadku modelu 140 mm. Istotne, że Reeven dołączył niewielką ilość pasty termoprzewodzącej oraz instrukcję montażu.
Okeanos ma 163 mm wysokości, co sprawia, że powinien zmieścić się w większości obudów. Jego jakość wykonania jest dobra. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie rurek termoprzewodzących o różnych średnicach (4x 6 mm i 2x 8 mm). Na nim mamy możliwość zamontowania trzech wentylatorów, ponieważ konstrukcja typu dual-tower zbudowana jest z 57 aluminiowych żeberek. Na najwyższych finach wygrawerowano ładne logo producenta oraz wykonano trzy rzędy małych otworów.
Kiedy spojrzymy na podstawkę, to widzimy, że dwa największe ciepłowody przebiegają blisko środka, a te węższe na zewnątrz. Sama podstawka została wykonana z miedzi i pokryta warstwą niklu.
Producent załączył do kompletu dwa wentylatory: 120 mm do montażu z przodu oraz 140 mm do montażu w środku. Posiadają one żółte śmigła, przez co mocno będą rzucały się w oczy. Posiadają one kabel z czarnym oplotem i wtyczką 4-pin PWM. Ich oznaczenia to RM1225S18B-P, który pracuje z prędkością 300-1800 RPM, przy przepływie 16,6 – 63,8 CFM i szumie od 4 do 23,6 dBA. Drugi ma symbol RM1425S17B-P o prędkości 300-1700 RPM, generujący przepływ 16,3-59,8 CFM przy szumie od 5,8 do 21,3 dBA.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Vroya
2014-12-03 07:19:05
t.luk
2014-12-03 16:00:34
~fdfd
2015-01-11 16:11:16
3