» załóż konto» przypomnij hasło

Może być jeszcze lepiej?

Recenzja NF-S12B od Noctua

Autor: Mateusz Galon | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 16053 | Komentarzy 0

Recenzja NF-S12B od Noctua Noctua jest producentem szeroko pojętego chłodzenia komputerowego już od ponad czterech lat. Wcześniej mało znana, a teraz jako jeden z największych potentatów wypuszcza na rynek swój nowy produkt. Właśnie dzisiaj przyjrzę się bliżej wentylatorowi NF-S12B, który jest obecnie najnowszym dzieckiem austriackiej firmy. Według zapewnień model ten ma być jeszcze bardziej cichy i wydajny, a wszystko to za sprawą rewolucyjnej konstrukcji. Czy to możliwe, żeby stworzyć tak doskonały produkt? Przekonajmy się! Zapraszam do lektury.

Wentylator został zapakowany w charakterystyczne dla austriackiej firmy pudełko na którym zostały wyszczególnione najważniejsze cechy NF-S12B.
NF-S12B


NF-S12B


NF-S12B


NF-S12B

Dzięki przejrzystemu okienku możemy zobaczyć produkt jeszcze przed otwarciem. Od razu uwagę przykuwają unikalne łopaty śmigła. Na odwrocie mamy opisane technologie, które towarzyszą najnowszemu dziecku firmy Noctua. Warto zwrócić uwagę na Bevelled Blade Tips, czyli specjalnie frezowaną krawędź łopatek. Spójrzmy na poniższe porównanie końcówek w starszym modelu oraz w S12B:
NF-S12B

Widzimy, że mają one zupełnie inną geometrię, właśnie ta zmiana pozwala pracować zdecydowanie ciszej od standardowych wentylatorów. Najlepszym dowodem na duży progres technologiczny w stosunku do poprzednika są poniższe wykresy, które firma Nocuta przygotowała, żeby zobrazować nam możliwości swojego najnowszego produktu, spójrzmy:
NF-S12B

Wykres ten przedstawia parametry pracy przy 1200 obrotach na minutę. NF-S12B FLX pozwala na większy przepływ powietrza, aż o 15.6 m3/h, co oznacza różnicę, aż o 18%. Pomimo, że starszy model pracował przy 100rpm, więc to różnica w generowanym hałasie jest, aż o prawie 1dB, co również jest zadowalającym wynikiem. Ostatni wykres przedstawia nam ciśnienie statyczne (na pomiarowy słup wody), które również wzrosło o 0.16 mm H2O.
NF-S12B

Na powyższym wykresie obydwa wentylatory pracowały z prędkością 700rpm. Wyniki tym razem również na korzyść NF-S12B FLX, jednak przy tak niskich obrotach różnice są minimalne. Wszystko to nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z modelem z najwyższej półki. Dla osób, które są zainteresowane szczegółowymi wykresami porównawczymi, zamieszczam takowe poniżej:
NF-S12B
NF-S12B

Na odwrocie pudełka jest również informacja o możliwości pracy wentylatora z trzema różnymi prędkościami (1200, 900 i 600rpm), kilka słów na temat bardzo wydajnych i wytrzymałych łożysk, a także o zawartości pudełka, o czym w następnym dziale.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...