» załóż konto» przypomnij hasło

Idealny do domu?

QNAP TS-128 – recenzja NASa

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-02-02 17:27:26

A A A | Wejść na stronę 20192 | Komentarzy 3

QNAP TS-128 – recenzja NASa

Firma QNAP posiada w swojej ofercie jednozatokowy model TS-128 oraz dwuzatokowy TS-228, czyli urządzenia, które zostały przygotowane z myślą o użytkownikach domowych, chcących gromadzić swoje dane w jednym miejscu lub stworzyć prywatną chmurę. Modele te sprawdzą się w wykonywaniu i przechowywaniu kopii zapasowych, synchronizacji danych, zdalnym dostępnie do plików i domowej rozrywki. Czy w praktyce rzeczywiście takie urządzenie można z powodzeniem wykorzystać w domu? Sprawdziliśmy to.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja techniczna QNAP TS-128
Procesor ARM Cortex-A7 (2 rdzenie, 1.1 GHz)
Pamięć RAM 1 GB DDR3
Dyski twarde możliwość instalacji 1x HDD SATA II/III 3.5 cala. Obsługa S.M.A.R.T., skanowania i odzyskiwania uszkodzonych sektorów
Typy macierzy dyskowych JBOD, systemy plików: FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+
Interfejsy sieciowe 1x Gigabit LAN
Wejścia/wyjścia 1x USB 2.0, 1x USB 3.0
Możliwości rozszerzenia karta Wi-Fi, kamera, drukarka, Czytnik kart pamięci SD, Kensington Lock, System QTS 4.2
Obsługiwane protokoły sieciowe CIFS/SMB (3.0), AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, SNMP, SMTP, SMSC,
Inne Obsługa DLNA, Serwer VPN (L2TP/IPsec, OpenVPN), Automatyczne sprawdzanie integralności danych
Opcje backupu danych kopie wewnętrzne, kopie na zewnętrzny udział sieciowy CIFS, Rsync, RTRR, Apple Time Machine, usługi chmurowe (Amazon S3, Amazon Glacier, Microsoft Azure, OpenStack)
Wymiary 18.8 x 6.0 x 12.5 cm (wys. x szer. x gł.)
Waga 0.56 kg
Gwarancja 24 miesiące

TS-128 przyjechał do nas w niewielkim białym kartonie, na którym nie znajdziemy zbyt dużo informacji o urządzeniu czy zdjęć samego serwera. Mamy tylko kilka obrazków, które pokazują nam najważniejsze cechy produktu. W komplecie poza samym serwerem mamy także kabel sieciowy i zasilający, broszury informacyjne oraz komplet montażowy dla dysku twardego. Dokładnie wszystko co niezbędne do korzystania z TS-128.

Qnap TS-128

Qnap TS-128

Serwer to konstrukcja wieżowa, co sprawia, że nie zajmuje on dużo miejsca na biurku czy szafce. Jego obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym i jest lekko połyskująca. Nie widać na niej żadnych odcisków palców czy kurzu.

Qnap TS-128

Z tylu widzimy panel I/O, który oferuje nam gniazdo zasilania, port Ethernet i gniazdo USB 2.0. Trochę dalej znajduje się otwór, który ukrywa przycisk do resetu serwera.

Qnap TS-128

Z przodu mamy czarny pasek na którym znalazły się różne interfejsu. Widzimy tam diody LED, które informują o statusie pracy urządzenia, przycisk uruchamiający sprzęt i guzik dający możliwość szybkiego kopiowania danych (z dysku zewnętrznego do pamięci NASa). Dalej widzimy miejsce na kartę pamięci SD i port USB 3.0. Za pomocą którego możemy podłączyć pamięć zewnętrzną.

Qnap TS-128

Górna ścianka NASa posiada wykończenie w grafitowym kolorze o chropowatej strukturze. Na spodzie znajduje się tabliczka znamionowa i stopki, które zapobiegają przesuwaniu się urządzenia po płaszczyźnie biurka. Pomiędzy nóżkami mamy śrubkę z odchylanym uszkiem, której odkręcenie pozwala nam na dostęp do dysku.

Qnap TS-128

Qnap TS-128

Kiedy otworzymy TS-128 to dostajemy dostęp do szyn mocujących dysk twardy. Możemy tam umieścić napęd 3,5 cala. Będzie on podłączony do płyty głównej poprzez interfejs SATA II. Do zamontowania nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi. Całość jest chłodzona poprzez sporych rozmiarów wentylator, który jest bardzo cichy.

Cała konstrukcja, wraz z zainstalowanym dyskiem twardym jest dosyć ciężka. To sprawia, że stabilnie stoi, a praca nośnika nie powoduje przenoszenia drgań. Ogólna jakość wykonania jest dobra i trudno mieć jakiekolwiek większe uwagi.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • LukiT

  2017-02-07 11:52:52

  To ja już wolę rozwiązanie oparte o raspberry pi, też mam 1 dysk a sporo taniej wyszło.
 • Kamirp

  2017-02-07 12:19:52

  jednodyskowy nas? dla mnie bez sensu zero bezpieczenstwa a utrata danych boli do pierwszej awarii dysku kazdy mysli ze kopie sa niepotrzebne
 • Miriam83

  2017-02-16 23:19:27

  Świetny NAS, jeden z lepszy dla domu! Polecam również!

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...