Debiut jak marzenie
Phanteks PH-TC14PE – test coolera CPU
Firma Phanteks sprzedaje swoje urządzenie w czterech wersjach kolorystycznych: białej, czerwonej, niebieskiej oraz pomarańczowej. Różnią się one nie tylko barwą łopatek wentylatora, ale również kolorem aluminiowych finów.
Schładzacz przyjechał do nas w dużym, kolorowym pudełku, na którym oprócz licznych zdjęć urządzenia znalazła się również dokładna specyfikacja techniczna. W środku wszystko zostało szczegółowo podzielone w mniejsze pudełeczka, które nie pozwolą nam pomylić elementów montażowych przeznaczonych do naszego procesora. Oprócz samego radiatora w środku znalazły się również dwa wentylatory, elementy do ich montażu, gumowe podkładki (zmniejszające drgania) oraz dodatkowe akcesoria pozwalające zamontować opcjonalny trzeci wentylator (nie ma go w zestawie). Oprócz tego nie zabrakło pasty termoprzewodzącej PC-NDC (w tubce), rozgałęzienia do zasilania wentylatorów, adapter redukujące napięcie doprowadzane do śmigieł (Q.S.A. – Quiet Speed Adapter), a także instrukcję montażu.
Czerwony radiator robi naprawdę doskonałe wrażenie, został on wykonany z dużą dbałością o szczegóły, przez co wizualnie spełni oczekiwania każdego. Jego wymiary to 134 x 140 x 160 milimetrów, natomiast waga wynosi 970 gram. Jak już pewnie zauważyliście jest on typu Tower i składa się z dwóch części (wież). Całość z profilu przypomina układ w kształcie literki U – takie same konstrukcje już gościliśmy w naszej redakcji np. Silver Arrow lub Noctua NH-D14. Przez żeberka przechodzi pięć rurek cieplnych o średnicy 8 milimetrów. Zostały one wykonane z miedzi i pokryte warstwą niklu, przez co nie powinny ulec korozji. Podczas malowania finów na jeden z czterech dostępnych kolorów producent skorzystał z technologii C.P.S.C oraz P.A.T.S, które w rozwinięciu znaczą kolejno: Cold Plasma Spraying Coating oraz Physical Anti-Oxidant Thermal Shield.
Na zdjęciu powyżej widzimy ładnie wygrawerowaną nazwę producenta na topie dwóch wież. Właśnie tym sposobem Phanteks ukrył wystające w przypadku konkurencji końcówki heat-pipe, przez co całość prezentuje się jeszcze atrakcyjniej.
Przez miedzianą podstawkę przechodzi pięć wspomnianych ciepłowodów. Również ona została pokryta warstwą niklu, aby uniknąć utleniania. Jest ona bardzo płaska i gładka, praktycznie wyszlifowana na „lustro”.
Wraz z PH-TC14PE otrzymujemy dwa wentylatory o oznaczeniu PH-F140TS o wielkości 140 mm. Kolor ich łopatek jest uzależniony od wersji, którą zakupiliśmy. Ramka jest koloru białego. Całość składa się z dziewięciu śmigiełek, które posiadają charakterystyczne pofałdowania w celu lepszego przepływu powietrza. Producent dodatkowo wspomina, że takie rozwiązanie ma zmniejszyć hałas powstający podczas ich pracy, a nazywa je hucznie: Meaelstrom Vortex Booster. Konstrukcja Phanteks wykorzystuje łożysko UFB (Updraft Floating Balance). Wentylatory mogą pracować z prędkością obrotową 1200 RPM lub po dołączeniu adaptera redukującego napięcie z 900 RPM. Podłączamy je do płyty głównej za pomocą wtyczki 3-pin.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
t.luk
2011-09-26 19:53:00
~guest
2011-09-26 22:24:30
chyba jednak nie ma testu ... ale może następnym razem
wiatrak znad pamięci przesunąłbym nad I/O płyty i przymocował jako zasysający ciepełko z radiatora - 1 problem mniej
nie lubię kolorowych powłok na radiatorach - chyba, że ktoś mnie przekona, że mają realny i sensowny wpływ na obniżenie korozji (komu znacznie skorodowało aluminium?) i 0-wpływ na efektywność oddawania ciepła.
szkoda, ze wiatraczki na 3 a nie 4 przewodach - zawsze można wymienić, ale w takim wypadku po co płacić za załączone? a cena zestawu najniższa nie jest.
z drugiej strony, przy przemyślanym przepływie powietrza po obudowie (z dużymi wiatraczkami ;) ) na mniej wymagających procesorach pewnie nieźle by się chłodzonko spisało jako pasywne. cooler najtańszy nie jest, ale...
Mateusz
2011-09-27 00:39:02
Irwander
2011-09-27 09:04:06
Squbii
2011-09-27 11:58:07
RafalC
2011-09-27 16:15:36
seqqes
2011-09-27 18:56:58
Cooler wygląda okazale nie powiem... :D Co prawda wydajność ma dużą, ale cena troszkę odstrasza.
Mateusz
2011-09-27 19:28:38
~grubas
2012-02-23 22:43:51
9