» załóż konto» przypomnij hasło

Mała wieża

Phanteks PH-TC12DX – test coolera CPU

Autor: Mateusz Galon | Data: 2013-02-25 17:49:13

A A A | Wejść na stronę 48688 | Komentarzy 4

Phanteks PH-TC12DX – test coolera CPU Firma Phanteks jest nadal mało znana w naszym kraju i nie jesteśmy wyjątkiem od reguły. Producent ten należy do jednych z młodszych w branży, bowiem holenderski zespół inżynierów zebrał się po raz pierwszy dopiero w 2007 roku. Już od początku pracowano nad komponentami jak najwyższej jakości, stosując innowacyjne rozwiązania. Czy nowy model PH-TC12DX wyróżni się na tle konkurencji? Sprawdziliśmy to w poniższym teście.

Phanteks PH-TC12DX przyjechał do nas w solidnym, standardowej wielkości pudełku. Na jego ściankach umieszczono kilka fotografii coolera, informacje o jego najważniejszych cechach oraz krótki opis w kilku językach (niestety zabrakło polskiego).

W środku chłodzenie jest umieszczone pomiędzy piankowymi wkładkami, a akcesoria dodatkowe umieszczono w białym kartoniku. W zestawie otrzymujemy m.in. instrukcję montażu w języku angielskim i hiszpańskim, zestaw do montażu na podstawkach AMD i Intel, rozgałęźnik 4-pin -> 2x 4-pin, dwa wentylatory 120 mm oraz pastę termoprzewodzącą.

Phanteks TC12DX

Phanteks TC12DX

Dodajmy, że radiator jest obecnie dostępny w sklepach w czterech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej, niebieskiej i czerwonej. Dzięki temu każdy wybierze odpowiadający i pasujący do reszty komponentów kolor.

Phanteks TC12DX

Phanteks TC12DX

Mamy do czynienia ze schładzaczem typu wieża (tower), który ma wymiary 126 x 57 x 157 mm (bez wentylatorów). Cała konstrukcja PH-TC12DX składa się z 51 aluminiowych finów i opiera się na czterech miedzianych i pokrytych warstwą niklu ciepłowodach o średnicy 6 mm, które ułożone są w kształt litery „U” i przechodzą przez miedzianą podstawkę. W tym wypadku jednak nie mają one bezpośredniego kontaktu z procesorem.

 

Phanteks TC12DX

Phanteks TC12DX

Na najwyższym i najgrubszym żeberku wytłoczono duże logo producenta. Pod nim znajdują się również ukryte końcówki heat-pipe’ów. Cooler jest podzielony na dwie części – dwie wieże, które dzieli mała przerwa około 5 mm. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o nowych technologiach, jakie wykorzystuje firma Phanteks w swoich produktach. Jest to C.P.S.C – Cold Plasma Spraying Technology, która polega na zwiększeniu rzeczywistej powierzchni żeberek, co ma poprawić zdolność przekazywania ciepła do otoczenia. Druga nazywa się w skrócie P.A.T.S, czyli Physical Antioxidant Thermal Shield i powoduje odbijanie promieni cieplnych emitowanych przez komponenty peceta, które mające wpływ na wzrost temperatury coolera.

Phanteks TC12DX

Phanteks TC12DX

Wspomniana podstawka została bardzo dokładnie wyszlifowana i wykończona. Nie znajdziemy na jej powierzchni żadnych rowków. Oprócz tego na niej znajduje się przykręcony już system montażowy, co powinno nam przyspieszyć proces instalacji na płycie głównej.

Phanteks TC12DX

W komplecie nie zabrakło dwóch wentylatorów PH-F120HP PWM Premium Fan, które mają wymiary 120 x 120 x 25 mm i wykorzystują łożysko UFB (Updraft Floating Balance). Zbudowane są one z dziewięciu łopatek, które obracają się z prędkością od 600 do 1800 RPM, generując przy tym przepływ od 23 do 68,5 CFM i ciśnienie statyczne od 0.39 d 2.07 mm H2O. Hałas jest wtedy na poziomie od 21.9 do 27.6 dB. Producent określa ich żywotność na 150 tysięcy godzin.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Sroka

  2013-02-27 16:16:25

  Bardzo dobra wydajność w tej cenie, bardzo bardzo.
 • Kamirp

  2013-03-01 01:34:22

  Jeden z lepszych coolerów w tej cenie :D
 • t.luk

  2013-03-04 10:09:33

   

  Kamirp napisał:

  Jeden z lepszych coolerów w tej cenie :D


  Dobry joke :P Thermalright HR-02 Macho jest ciupinkę tylko słabszy a jest dużo cichszy ;)
 • ~Mientus25

  2013-05-23 09:37:24

  Ten Phantkes z ta cena nie ma startu do Hr-02 Macho. Za ta sama cene mamy 2 wentyl do macho i wydajnosc przebijajaca tego Phanteksa :)[b][/b]

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...